Lewis Hamilton na današnji je dan 2014. osvojio drugi naslov prvaka i prvi za Mercedes nakon što je u posljednjoj utrci sezone pobijedio momčadskog kolegu Rosberga koji je imao problem s ERS sustavom, a posljednje utrke za svoje tadašnje momčadi odvozili su Alonso i Vettel.

Dvostruki bodovi uvedeni su kako bi se momčadi maksimalno trudile s razvojem bolida do kraja prvenstva, a i kako bi prvenstvo duže ostalo neizvjesno.

U početku je Bernie Ecclestone htio da posljednje tri utrke nose dvostruki broj bodova, ali su momčadi ipak odlučile da će samo posljednja utrka nositi dvostruke bodove. Pravilo je općenito dosta loše prihvaćeno, kako među vozačima, tako i među navijačima.

Pirelli je prvi puta u Abu Dhabi donio soft i supersoft gume (dotad soft i medium), a FIA je ponovno testirala virtualni sigurnosni automobil, prvi puta testiran u Austinu.

Vettel-Alonso-Abu-Dhabi-F1-2014-Photo-Red-Bull
Vettel i Alonso razgovaraju uoči VN Abu Dhabija – Vettel će iduće godine voziti za Ferrari koji Alonso napušta nakon pet godina

Lewis Hamilton bio je najbrži u prva dva dijela kvalifikacija, ali Rosberg je bio najbrži kad je bilo najpotrebnije i ostvario 11. pole position sezone, 0.386 s ispred Hamiltona.

Red Bullovi vozači Vettel i Ricciardo isključeni su iz kvalifikacija zbog prednjih krila koja su se previše savijala zbog čega su morali startati sa začelja poretka. Red Bull je tako morao promijeniti prednja krila, a kako je riječ o inače nedozvoljenoj promjeni na bolidu između kvalifikacija i utrke, dodatno su kažnjeni startom iz boksa (iako je riječ o nužnoj promjeni ilegalnih dijelova).

Hamilton je sjajno startao i prešao u vodstvo ispred Rosberga, nakon čega je izgradio prednost od 2.6 sekundi u prva 22 kruga. Tada su počeli Rosbergovi problemi sa sustavom za obnovu energije, a Nijemac je malo po malo padao u poretku. Hamilton je počeo čuvati bolid i voziti opreznije kako ga ne bi zadesila ista sudbina.

Situaciju je iskoristio Felipe Massa koji je nakon svog posljednjeg ulaska u boks za Hamiltonom zaostajao 11 sekundi. Brazilac je jurio na supersoft gumama, ali je do kraja utrke uspio tek smanjiti Hamiltonovu prednost i završiti drugi, 2.576 s iza Britanca.

Treći je bio Valtteri Bottas pa je Williams imao dva bolida na pobjedničkom postolju, prvi puta nakon VN Monaka 2005. kada su Heidfeld i Webber bili drugi i treći iza Raikkonena u McLarenu.

Vettel Alonso Abu Dhabi F1 2014 Parc ferme Photo Red Bull
Vettel se osmim mjestom oprostio od Red Bulla u kojem je osvojio četiri naslova prvaka

Daniel Ricciardo uspješno se oporavio nakon starta iz boksa te je završio četvrti. Button u McLarenu bio je peti, Hulkenberg šesti, ispred momčadskog kolege Pereza, a Vettel je završio osmi u posljednjoj utrci za Red Bull. Fernando Alonso posljednju je utrku za Ferrari završio na devetom mjestu, ispred momčadskog kolege Raikkonena.

Hamilton je tako osvojio svoj drugi naslov prvaka (nakon naslova 2008. u McLaren Mercedesu), a ponovno ga je do uspjeha pogonio Mercedesov motor. Lewis je ostvario 11 pobjeda, 16 pobjedničkih postolja, 7 pole positiona i 7 najbržih krugova. Nico Rosberg je nakon utrke došao do Lewisa i čestitao mu na naslovu, a Britanac ga je kasnije pohvalio da je bio dostojanstven u porazu.

REZULTATI VN ABU DHABIJA 2014.

PozBrVozačMomčadKrugovaVrijemeStartBodovi
144Lewis HamiltonMercedes551:39:02.619250
219Felipe MassaWilliams Mercedes55+2.5436
377Valtteri BottasWilliams Mercedes55+28.8330
43Daniel RicciardoRed Bull Racing Renault55+37.22024
522Jenson ButtonMcLaren Mercedes55+60.3620
627Nico HulkenbergForce India Mercedes55+62.11216
711Sergio PerezForce India Mercedes55+71.01112
81Sebastian VettelRed Bull Racing Renault55+72.0198
914Fernando AlonsoFerrari55+85.884
107Kimi RäikkönenFerrari55+87.872
1120Kevin MagnussenMcLaren Mercedes55+90.39 
1225Jean-Eric VergneToro Rosso Renault55+91.910 
138Romain GrosjeanLotus Renault54+1 krug18 
146Nico RosbergMercedes54+1 krug1 
1521Esteban GutierrezSauber Ferrari54+1 krug14 
1699Adrian SutilSauber Ferrari54+1 krug13 
1746Will StevensCaterham Renault54+1 krug17 
Ret10Kamui KobayashiCaterham Renault42odustao16 
Ret13Pastor MaldonadoLotus Renault26pog.jedinica15 
Ret26Daniil KvyatToro Rosso Renault14pog.jedinica5 
NAPOMENA: Ricciardo i Vettel diskvalificirani su zbog ilegalnih prednjih krila. Grosjean se kvalificirao 16., ali odrađuje kaznu starta s 20 mjesta niže pozicije zbog promjene dijelova pogonske jedinice (neodrađenih 16 mjesta odrađuje kaznom prolaska kroz boks u samoj utrci).
Pole position:
Najbrži krug:
Nico Rosberg
Daniel Ricciardo
1:40.480
1:44.496

Vozača u vodstvu: 3 (Hamilton 40 krugova, Massa 14, Rosberg 1)
Prijeđena udaljenost u utrci: 1012 krugova, 5618 km (92.0%)
Prijeđena udaljenost u GP vikendu: 2755 krugova, 15 299 km
Najveća brzina: 341.8 km/h (Bottas)
Sigurnosni automobil: nije izlazio
Zaustavljanja u boksu: 41
Pretjecanja: 30

Statistička prekretnica

Ricciardo: prvi najbrži krug

Ferrari-F1-2014-Abu-Dhabi-ALonso-Raikkonen-team-Photo-Photo-Ferrari
VN Abu Dhabija 2014. bila je posljednja utrka za Alonsa u Ferrariju – Španjolac će iduće četiri godine provesti u McLarenu u kojem neće ostvariti nijedno pobjedničko postolje
Učitaj još povezanih članaka
Učitaj još iz Povijest

Odgovori

Budi prvi koji će komentirati ovu vijest!

wpDiscuz

Pogledajte i ovo

Leclerc je znao da Hamilton dolazi kad je potpisao novi ugovor

Charles Leclerc otkrio je da je znao da Ferrari intenzivno pregovara s Lewisom Hamiltonom …