Valtteri Bottas osvojio je prvi pole position ove sezone nakon što je pobijedio momčadskoga kolegu Lewisa Hamiltona u jubilarnim 1000. kvalifikacijama Formule 1 u Kini, a Ferrarijevi vozači zauzeli su treće i četvrto mjesto ispred dvaju vozača Red Bulla.

Bottas je bio brži Mercedesov vozač veći dio vikenda u Kini, a to je nastavio i u kvalifikacijama gdje je bio najbrži u prvom dijelu, drugi najbrži u drugom dijelu nakon što je Hamilton vozio drugi brzi krug na medium gumama, ali i najbrži u najvažnijem trećem dijelu kvalifikacija kada je pobijedio Hamiltona za samo 0.023 s.

Vettel je bio brži od Leclerca i startat će treći s tri desetinke zaostatka za Mercedesom dok je Leclerc bio još 0.017 s sporiji od iskusnijeg momčadskog kolege iako je nakon prvih Q3 pokušaja bio iza Verstappena.

Verstappen je bio bijesan zbog usporavanja drugih vozača u pripremi za druge brze krugove u Q3, pri čemu ga je Vettel prestigao pretkraj izlaznoga kruga i uspio stići u svoj drugi brzi krug, a Nizozemac nije uspio ući u svoj drugi brzi krug pa je ostao na 1:32.089 iz prvoga pokušaja.

Verstappen u Red Bullu i vozači Mercedesa i Ferrarija svoje su najbrže krugove u Q2 odvozili na medium gumama na kojima će startati sutrašnju utrku.

Peti najbrži bio je Verstappen s pola sekunde zaostatka za Mercedesom, ali i iznenađujuće tek dvije desetinke sporiji od Ferrarija za kojim su prošlu utrku kasnili devet desetinki sekunde, a Gasly je prvi puta ove sezone ušao u Q3 i završio šesti najbrži s velikih osam desetinki zaostatka za momčadskim kolegom iako treba napomeniti da također nije vozio drugi Q3 krug.

Bottas Hamilton Vettel Chinese GP F1 2019 post qualifying 1000th race Photo XPB

Ricciardo je imao samo jedan set novih soft guma za Q3, ali i to mu je bilo dovoljno da pobijedi momčadskog kolegu Hulkenberga za četiri tisućinke sekunde.

Haas se uspio plasirati u Q3 s oba vozača, ali ni Grosjean ni Magnussen nisu odvozili nijedan brzi krug u Q3 te će startati 9. i 10. Tako je prvih pet startnih redova okupiralo pet momčadi – Mercedes, Ferrari, Red Bull, Renault i Haas.

Haasovi vozači imali su samo po jedan set novih mekanih guma za Q3 te su se odlučili izaći na stazu u posljednjim minutama, ali ni oni kao ni Verstappen nisu stigli ući u mjereni krug prije isteka vremena.

Kvyat se nije uspio popraviti u svom drugom Q2 pokušaju te je završio 11. najbrži, što je najbolja pozicija na kojoj može birati gume na kojima će startati utrku, a Perez je uspio proći u Q2 za Racing Point i završio 12. najbrži.

Raikkonen je ostao bez Q3 plasmana prvi puta nakon 53 utrke nakon problema s isporukom snage u drugom dijelu kvalifikacija, a startat će 13. ispred dva vozača McLarena Sainza i Norrisa.

Stroll je bio tri desetinke sporiji od Pereza u Q1 i nije uspio proći u Q2 pa će startati 16. ispred Russella i Kubice u Williamsu te Giovinazzija u Alfa Romeu i Albona u Toro Rossu koji danas nisu postavili vremena po krugu.

Giovinazzi je imao problema s motorom već u prvom izlasku na stazu u kvalifikacijama pa ga je momčad pozvala u boks, a Albon nakon sudara na trećem treningu nije mogao nastupiti budući da Toro Rosso nije stigao popraviti teško oštećen bolid.

Utrka je na rasporedu u 08:10.