Valtteri Bottas osvojio je peti pole position ove sezone i 11. u karijeri nakon što je u uzbudljivim kvalifikacijama za VN SAD-a pobijedio Sebastiana Vettela za samo jednu stotinku sekunde, a Lewis Hamilton petim je mjestom izjednačio svoj najgori kvalifikacijski nastup na ovoj stazi.

U izuzetno izjednačenim kvalifikacijama u kojima su prva četiri vozača bila unutar 0.108 sekundi Bottas je u ključnom trenutku bio najbrži, 0.012 s ispred Vettela, a u drugim Q3 pokušajima poredak vodeće šestorke nije se mijenjao pri čemu je samo Leclerc popravio svoje vrijeme i to za osam stotinki.

Bottas je s ovim pole positionom preuzeo vodstvo ispred Hamiltona u omjeru pole positiona ove sezone (5:4) i Mercedesu donio 200. pojedinačni start iz prvoga startnoga reda u Formuli 1.

Vettel je bio drugi najbrži i tek drugi puta u posljednjih 12 utrka uspio pobijediti momčadskog kolegu Leclerca (za 0.096 s) koji je propustio cijeli treći trening zbog problema s pogonskom jedinicom.

Verstappen je također bio vrlo brz za Red Bull sa samo 0.067 sekundi zaostatka za Bottasom, a Nizozemac je, kao i vozači Mercedesa i Ferrarija, u Q3 prošao na medium gumama na kojima će startati utrku.

Hamilton je bio tek peti s 0.292 sekundi zaostatka, a time je izjednačio najgori kvalifikacijski rezultat na ovoj stazi na kojoj se vozi od 2012. – peti je bio i 2013. iza Vettela, Webbera, Grosjeana i Hulkenberga.

Albon je bio šesti u drugom Red Bullu, ali on se u Q3 plasirao na soft gumama pa će Red Bull imati različite strategije za svoje vozače što bi im moglo pomoći u borbi s Ferrarijem i Mercedesom.

McLaren je drugi puta u tjedan dana zauzeo četvrti startni red iza vodeće trojke, a Sainz je kao njihov brži vozač zaostao manje od sekunde za najbržim Bottasom (0.818 s). Norris je bio tri desetinke sporiji, a Ricciardo u Renaultu kasnio je još tri desetinke.

Gasly je cijeloga vikenda uvjerljivo brži od Kvyata te je Toro Rossu donio Q3 plasman gdje je završio deseti najbrži.

Hulkenberg je propustio Q3 za točno jednu desetinku te je na 11. mjestu najbolje plasirani vozač koji će moći birati gume na kojima će startati utrku, a Magnussen je bio brži od Grosjeana na 12. mjestu za Haas.

Kvyat je bio jednu stotinku sporiji od Magnussena, a Stroll je bio brži vozač Racing Pointa na 14. mjestu nakon što je Perez ispao u Q1, već ranije osuđen na start iz boksa zbog ignoriranja poziva na vaganje nakon čega je dobio i nove PU elemente.

Grosjean je na 15. mjestu bio dvije desetinke sporiji od Magnussena i sedam stotinki brži od najbržeg vozača koji je zapeo u Q1, Giovinazzija u Alfa Romeu.

Alfa je s oba bolida zapela u Q1, a Giovinazzi je bio desetinku brži od Raikkonena koji je imao veliku grešku na kočenju u svom posljednjem najbržem krugu te će startati tek 17.

Russell je uspio izbjeći za Williams već uobičajeni posljednji startni red jer je uspio pobijediti nezainteresiranog Pereza, a Russell je još jednom uvjerljivo pobijedio svog momčadskog kolegu, 18. puta u 18 utrka, ovoga puta za pola sekunde.

20 11 Sergio Pérez Racing Point/Mercedes 1:35.808 3.779

#11 Sergio Perez – starta posljednji zbog neodazivanja na poziv na vaganje nakon drugoga slobodnog treninga