Valtteri Bottas pobjednik je VN Australije nakon što je na startu prestigao momčadskog kolegu Lewisa Hamiltona i time ostvario prvu pobjedu od posljednje utrke F1 sezone 2017., a Max Verstappen prestigao je Sebastiana Vettela i Hondi donio prvo pobjedničko postolje od njihova povratka u Formulu 1 2015.

Bottas je prestigao Hamiltona u prvim metrima prve utrke sezone u Melbourneu, a aktualni svjetski prvak uspio se obraniti od Sebastiana Vettela na početku i Maxa Verstappena na kraju utrke i završio drugi.

Od ukupno 58 krugova Bottas je vodio čak 56 i na kraju pobijedio s više od 20 sekundi prednosti ispred Hamiltona, a Hamiltonu nije pomoglo što je bio na lošijoj strategiji jer je momčad morala reagirati na Vettelov raniji ulazak u boks u 14. krugu.

Mercedes je Hamiltona pozvao u 15. krugu, a ni Hamilton ni Vettel na novim medium gumama nisu mogli pratiti Bottasova vremena na softu koji je u boks ušao osam krugova kasnije i bez problema zadržao vodstvo i veliku prednost.

Verstappen je u završnici utrke sustigao Hamiltona, ali se nije mogao približiti ispod sekunde te je nakratko izletio preko trave u prvom zavoju bez oštećenja i nešto kasnije postavio najbrži krug utrke.

Bottas je u pretposljednjem krugu vratio najbrži krug utrke i na kraju završio s pola sekunde bržim najbržim krugom od Hamiltona i time postao prvi F1 vozač koji je za pobjedu dobio 26 bodova što je posljedica novog pravila o bodovanju najbržeg kruga za vozače koji završe u prvih deset.

Valtteri Bottas and Lewis Hamilton Mercedes Australian GP F1 2019 helmets post qualifying Photo Daimler Edited by MAXF1net

Ferrari je razočaravajuću utrku u Australiji završio četvrti i peti, a Leclerc nije uspio ugroziti Vettela iako ga je sustigao pretkraj utrke nakon čega je usporio i završio oko sekunde iza njega u svojoj prvoj utrci za Ferrari.

Magnussen je imao usamljenu utrku na šestom mjestu za Haas, minutu i 27 sekundi iza Bottasa što ga čini posljednjim vozačem kojega pobjednik nije prestigao za cijeli krug, a Grosjean je odustao zbog nedovoljno pričvršćenog prednjeg lijevog kotača nakon što je u prvom dijelu utrke bio sedmi.

Hulkenberg se uspio oporaviti od loših kvalifikacija te je završio sedmi za Renault ispred Raikkonena u Alfa Romeu i Strolla u Racing Pointu, a povratnik u Toro Rosso Kvyat osvojio je posljednji bod na današnjoj utrci i uspio zadržati Gaslyja u bržem Red Bullu iza sebe.

Gasly je prestigao Kvyata kroz boks, ali Rus je odmah uzvratio u trećem zavoju u krugu u kojem se Gasly vratio na stazu i uspio obraniti 10. mjesto do kraja utrke.

Norris je nakon sjajnih kvalifikacija završio na 12. mjestu ispred Pereza i Albona, a 15. je bio Giovinazzi u Alfa Romeu što je lošiji rezultat nego što je ostvario 2017. u Sauberu.

Russell i Kubica zauzeli su posljednja dva mjesta od vozača koji su završili utrku, a Poljak je oštetio prednje krilo u dodiru s Gaslyjem u prvom zavoju i završio uvjerljivo posljednji u svojoj prvoj utrci od VN Abu Dhabija 2010.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Bahrainu.

55 Carlos Sainz McLaren/Renault 9 Pog. jedinica

Najbrži krug: Valtteri Bottas – 1:25.580 (krug 57)