Valtteri Bottas osvojio je treći pole position zaredom pobijedivši momčadskoga kolegu Lewisa Hamiltona za čak šest desetinki sekunde, a Max Verstappen razdvojio je Ferrarijeve vozače Sebastiana Vettela i Charlesa Leclerca.

Iako je imao problematičan treći trening zbog izlijetanja i propuštanja većega dijela treninga, Bottas je bio brži od Hamiltona u sva tri dijela kvalifikacija i osvojio najimpresivniji pole position u svojoj F1 karijeri, ukupno deveti, s 0.634 s prednosti ispred Hamiltona.

Prva četiri vozača nisu uspjela popraviti svoja Q3 vremena u drugim pokušajima, a Leclerc je zbog korištenja dodatnog seta soft guma u Q2 imao samo jedan novi set za Q3 pa je na stazu izašao samo jednom i odvozio dva brza kruga s krugom hlađenja između njih.

Leclerc je u Q2 izašao široko u zavoju Campsa i oštetio podnicu svoga Ferrarija, a mehaničari su dobar dio Q3 radili na popravljanju štete budući da je Leclerc išao samo jednom na stazu.

Vettel je bio treći najbrži s ogromnih 0.866 s zaostatka, ali i ne tako velike dvije desetinke zaostatka za Hamiltonom, dok je Verstappen u Red Bullu bio još dvije desetinke sporiji.

Grosjean i Magnussen nastavili su sa sjajnim vožnjama u Barceloni za Haas te su završili sedmi i osmi s 1.5 s zaostatka, ali sa samo 0.639 s zaostatka za Ferrarijem koji ovaj vikend ima jači motor od njih. Grosjean je pobijedio Magnussena za samo 0.009 s, a dvojac je bio više od šest desetinki ispred Kvyata u Toro Rossu na devetom mjestu.

Ricciardo je bio deseti najbrži u Q3 s 2.7 s zaostatka, ali Australac će dobiti tri mjesta kazne zbog incidenta s Hulkenbergom u Bakuu pa će 10. startati Norris u McLarenu kojega je Ricciardo za 0.039 s pobijedio u borbi za prolaz u Q3.

Albon je, kao i momčadski kolega Kvyat, imao samo jedan set novih soft guma u Q2, ali je bio dvije desetinke sporiji i nije se plasirao u Q3. Završio je 12. najbrži iako će zbog Ricciardove kazne startati 11.

Sainz je pogriješio u svom posljednjem brzom krugu u Q2 te je završio 13. najbrži ispred Raikkonena i Pereza, a Hulkenberg je ispao u Q1 zahvaljujući pogrešci u četvrtom zavoju. Nijemac je izletio široko u četvrtom zavoju i slomio prednje krilo u barijerama, a zatim ga vukao do boksa uz blokiran prednji lijevi kotač.

Momčad nije imala rezervno novo prednje krilo pa je sa starim krilom imao premalo prednjeg downforcea i završio tek 16. najbrži, 0.067 s ispred Strolla u Racing Pointu.

Giovinazzi u Alfa Romeu bio je brži tek od dva Williamsa, a Russell je i peti puta ove sezone bio brži od Kubice iako se izvrtio u posljednoj šikani u jednom od krugova. Kubica se nije poboljšao u svom drugom pokušaju te je završio osam desetinki iza momčadskog kolege.

Kubica će startati ispred Russella jer je Britanac oštetio mjenjač u sudaru na trećem treningu pa će dobiti pet mjesta kazne na startu utrke.

Hamilton vjeruje u Vettela – ‘On je poput teniskog velikana’

Lewis Hamilton još je jednom stao u obranu četverostrukog svjetskog prvaka Sebastiana Vett…