Nico Hulkenberg ostvario je prvi i zasad jedini pole position u F1 karijeri nakon što je u Williamsu u promjenjivim uvjetima bio brži od oba Red Bullova vozača, a u utrci su slavili Vettel i Webber ispred Alonsa i Red Bullu donijeli prvi konstruktorski naslov u njihovoj povijesti.

Nakon dramatične prve F1 utrke u Koreji u kojoj je Alonso slavio u kišnim uvjetima, a oba Red Bullova vozača odustala, vodstvo u poretku preuzeo je Alonso, 11 bodova više od Webbera i 25 bodova više od Vettela.

Kvalifikacije su se vozile u kišnim uvjetima, ali staza se sve brže sušila pretkraj kvalifikacija pa su vozači nizali brze krugove po suhoj idealnoj putanji i rušili najbolja vremena.

Hulkenberg-Brazil-2010-Interlagod-pole-position-Photo-Williams

U takvim uvjetima najbolje se snašao Nico Hulkenberg koji je vrlo rano prešao na gume za suho, dobro ih zagrijao i nizao sjajne krugove, a pole position je osvojio s čak 1.049 sekundi prednosti ispred Vettela i 1.167 sekundi ispred Webbera.

Hulkenberg u Williamsu FW32 nije imao šanse protiv bržih bolida u suhoj utrci pa su Red Bullovi vozači Vettel i Webber ubrzo poveli, a Alonso je s petoga mjesta došao na treće mjesto i zadržao vodstvo u poretku.

Red Bull je četvrtom dvostrukom pobjedom u sezoni utrku prije kraja osigurao naslov prvaka, ali su imali i vrlo tešku odluku – baciti sve karte na Webbera koji je uoči Brazila imao 14 bodova više od Vettela ili pustiti Vettela da pobijedi ispred Webbera kako bi oba vozača imala šanse u finalu u Abu Dhabiju.

Brazilian GP F1 2010 race Senna S Photo Ferrari

Red Bull se na kraju odlučio ne miješati u ishod utrke i pustio Vettela da pobijedi, a nakon utrke je Alonso vodio s osam bodova više od Webbera i 15 bodova više od Vettela.

“Mi smo konstruktorski prvaci 2010! Čestitam svima ovdje i u Milton Keynesu, ovo je njihovo postignuće,” rekao je Vettel.

“Ove je godine bilo zadovoljstvo voziti ovaj bolid, imali smo uspona i padova i mnogi su nam zadali teške trenutke, ali uvijek smo pokušavali bolid učiniti što bržim.”

“Danas smo imali jednostavnu utrku bez problema koju smo mogli kontrolirati.”

Obavijesti me o

Triler u Abu Dhabiju 2010. – Vettel, Webber, Alonso i Hamilton u borbi za naslov

Na današnji dan 2010. Sebastian Vettel pobjedom je osvojio svoj prvi naslov svjetskoga prv…