
Samo četiri od trenutnih dvadeset vozača u Formuli 1 znaju kako je pobijediti na jednoj od najzahtjevnijih staza u kalendaru nazvanoj po legendarnom Gillesu Villeneuveu na kojoj samo jedna greška može biti kobna – donosimo pregled njihovih pobjeda uoči iduće utrke prvenstva u Kanadi.
4) Daniel Ricciardo – 1 pobjeda (2014.)
Ricciardo će VN Kanade 2014. zauvijek pamtiti jer mu je to bila prva pobjeda u Formuli 1, a tim više jer je to bio prvi Mercedesov poraz u inače izuzetno dominantnoj sezoni – preostala dva poraza te godine također im je zadao Ricciardo.
Australac je bio razočaran kvalificiravši se na šesto mjesto, ali problemi s ERS sustavom na Mercedesovim bolidima otvorili su mu vrata prema pobjedi iako je i dalje morao pobijediti vozače Williamsa i Force Indije. Za kraj je prestigao Rosberga koji je ostao bez MGU-K i pobijedio u prvoj utrci u kojoj se uopće našao u vodstvu.
3) Fernando Alonso – 1 pobjeda (2006.)
Nakon osvajanja prvoga naslova prvaka 2005. Alonso je u obranu krenuo još žešće i na prvih osam utrka imao je pet pobjeda i tri druga mjesta, a u Kanadu je stigao nakon tri uzastopne pobjede.
Prošle dvije sezone Alonso je odustao, uključujući i vlastitu grešku 2005. dok je bio treći, ali 2006. je dominirao s pole positiona iako ga je dio utrke pritiskao Raikkonen u McLarenu.
Nakon pobjede u Kanadi Alonso je nastavio niz završavanja utrka na prve dvije pozicije i pobjegao Schumacheru na velikih 25 bodova prednosti.
2) Max Verstappen – 2 pobjede (2022. i 2023.)
Verstappen je dugo čekao da dođe u priliku za pobjedu i to se napokon dogodilo u njegovoj osmoj sezoni u Formuli 1 u kojoj je na raspolaganju imao dominantni RB18.
Ali to ne znači da je posao koji je morao obaviti bio lagan jer je u kvalifikacijama padala kiša, ali ni to ga nije spriječilo da ostvari pole position koji je u nedjelju u suhim uvjetima pretvorio u pobjedu, vodivši u 53 od 70 krugova.
Godinu dana kasnije sličan scenarij – Verstappen ponovno ispred Alonsa u kišnim kvalifikacijama, a u utrci Nizozemac nije imao konkurencije na putu prema novoj pobjedi, uz vodstvo u svim krugovima utrke.
1) Lewis Hamilton – 7 pobjeda (2007., 2010., 2012., 2015., 2016., 2017., 2019.)
Hamilton će uvijek pamtiti Kanadu kao mjesto prve pobjede u F1 karijeri 2007. kada je unatoč kaosu dominirao s pole positiona u svojoj tek sedmoj utrci u F1, a godinu dana kasnije propustio je nastaviti pobjednički niz jer se zabio u Raikkonena koji je stajao ispred crvenoga svjetla na izlazu iz boksa.
Ali Hamilton se 2010. vratio pobjedničkim navikama na stazi Gilles Villeneuve uz neuobičajeno veliko degradaciju Bridgestoneovih guma i ponovio uspjeh 2012. u eri Pirellija kada je pobijedio Vettela, Grosejana i Pereza u uzbudljivom strateškom dvoboju.
Uslijedila je era Mercedesove dominacije u kojoj je Hamilton u Kanadi odustao 2014. zbog kvara na ERS-u, ali je upisao tri uzastopne pobjede 2015., 2016. i 2017. nakon okršaja s Rosbergom i Vettelom u Ferrariju.
Posljednju pobjedu u Kanadi Hamilton je ostvario 2019. kada je vodio borbu s Vettelom koji je startao s pole positiona i pobijedio ga na stazi nakon kontroverzne Vettelove obrane pozicije i rezanja šikane, ali podjednako kontroverzna bila je i odluka sudaca da kazne Vettela i učine Hamiltona pobjednikom.
Godine 2020. i 2021. nije se vozilo u Kanadi, a kad se F1 vratila 2022. i 2023. Hamilton više nije imao kvalitetan bolid s kojim bi se mogao boriti za pobjedu.
A kako biste vi imali kvalitetno iskustvo gledanja Formule 1, koja je i ove sezone ekskluzivno na programima Sportkluba, pobrinut će se Telemach sa svojim EON Trio paketima koji uključuju EON TV, optiku i fiksnu telefoniju već od 1 EUR/mjesečno do prvih 9 mjeseci.
Ako želite samo EON TV onda možete uzeti jedan od tri paketa 30 dana besplatno i možete početi uživati u prijenosima F1, F2, F3, Porsche Supercupa, NASCAR-a i Moto GP-a, kao i u drugom sportskom, informativnom i filmskom sadržaju.
Dobra stvar je što je za praćenje sezone Formule 1 dovoljno odabrati osnovni EON TV paket za samo 6.90 eura mjesečno i uživati u svim programima Sportkluba, a korisna opcija je vraćanje sadržaja do 7 dana unatrag kako biste u miru mogli pogledati snimku bilo kojega prijenosa kad i gdje vama to odgovara, bilo da EON TV gledate na televiziji, računalu ili telefonu.
Bogat Video klub u svojoj ponudi ima i filmove vezane uz trkaću tematiku poput dokumentarca o brazilskoj legendi i trostrukom F1 prvaku Ayrtonu Senni koji i danas inspirira nove generacije vozača.
Za koju god opciju EON Trio paketa ili EON TV-a se odlučili, nećete biti razočarani. Definitivno vrijedi besplatno isprobati.
Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.