Charles Leclerc ostvario je prvu pobjedu ove sezone i prvu na domaćoj utrci nakon dominantnoga nastupa s pole positiona na ulicama Monte Carla u utrci koju je obilježila crvena zastava koja je eliminirala potrebu za promjenom guma.

Veliki sudar Sergija Pereza i Kevina Magnussena doveo je do prekida VN Monaka već u prvom krugu, a Carlos Sainz dobio je novu šansu nakon što je imao puknuće gume u okršaju s Oscarom Piastrijem.

Sainz je zauzeo unutarnju stranu u prvom zavoju u pokušaju da preuzme drugo mjesto od Piastrija, ali Australac je uspio zadržati poziciju zbog boljega izlaska iz zavoja kada dolazi do kontakta koji je Sainzu probušio prednju lijevu gumu.

Sainz je parkirao svoj Ferrari već dva zavoja kasnije, ali tada dolazi do kontakta između Magnussena i Pereza koji je izbacio i nedužnoga Hulkenberga, što je odmah izazvalo crvenu zastavu.

Russell ispred Verstappena na prvom startu VN Monaka 2024. (Photo: Red Bull)

Startni poredak za ponovni start, koji je zakazan za 15:44, bit će gotovo isti kao i za prvi pa će Sainz dobiti novu priliku startati s trećega mjesta.

Za vrijeme prekida vozači su promijenili gume pa su vozači koji su startali na mediumu odabrali hard, a vozači koji su startali na hardu uzeli su medium kako do kraja utrke više ne bi morali u boks.

To se na kraju i dogodilo pa je Leclerc cijelu utrku vodio dok su ga Piastri, Sainz i Norris pratili bez ikakve mogućnosti za promjenu pozicija, a prvih deset vozača na startu u istom je poretku i završilo utrku.

Russell je držao nešto veći razmak u odnosu na Norrisa koji je u jednom trenutku bio 20 sekundi dok Sainz nije usporio kako bi Norrisu uskratio mogućnost promjene guma bez gubitka pozicija što bi ga učinilo opasnim u završnici utrke.

Leclercu je ovo prva pobjeda od VN Austrije 2022. i šesta u karijeri, a Piastriju prvo postolje ove godine dok je Sainz završio treći nakon što je imao sreće s crvenom zastavom koja mu je dala novu šansu za start s trećega mjesta.

Norris nije mogao bolje od četvrtoga mjesta u drugom McLarenu dok je Russell uspio cijelu utrku izdržati na medium gumama i osvojiti deset bodova za peto mjesto.

Hamilton je prvi od vodećih koji je odradio promjenu guma za vrijeme utrke budući da je imao dovoljnu prednost ispred Tsunode, a nakon toga je isto učinio i Verstappen pa ni tu nije došlo do promjene pozicija – Verstappen je završio šesti, što mu je najgori rezultat u utrci koju je završio od VN Brazila 2022., a Hamilton je bio sedmi, kao i 2021. na ovoj stazi.

Tsunoda je nastavio impresivnu formu ove sezone s osmim mjestom za RB ispred Albona koji je osvojio prvi bod ove sezone i prvi za WIlliams, a Gasly je također osvojio prvi bod ove sezone nakon što je preživio žestoki napad Ocona prije crvene zastave.

Alonso je završio 11. nakon što je vozio namjerno sporo kako bi Stroll imao dovoljno vremena da promijeni gume i vrati se bez gubitka pozicije, ali Stroll je upropastio dobru priliku pogodivši ogradu u 10. zavoju pa je opet morao u boks po novi set soft guma.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Kanadi.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

REZULTATI VN MONAKA

116Charles LeclercFerrari78
2€81Oscar PiastriMcLaren/Mercedes787.152
355Carlos SainzFerrari787.585
44Lando NorrisMcLaren/Mercedes788.65
563George RussellMercedes7813.309
61Max VerstappenRed Bull/Honda RBPT7813.853
744Lewis HamiltonMercedes7814.908
822Yuki TsunodaRB/Honda RBPT771 krug
923Alexander AlbonWilliams/Mercedes771 krug
1010Pierre GaslyAlpine/Renault771 krug
1114Fernando AlonsoAston Martin/Mercedes762 kruga
123Daniel RicciardoRB/Honda RBPT762 kruga
1377Valtteri BottasSauber/Ferrari762 kruga
1418Lance StrollAston Martin/Mercedes762 kruga
152Logan SargeantWilliams/Mercedes762 kruga
1624Zhou GuanyuSauber/Ferrari762 kruga
31Esteban OconAlpine/Renault0Odustao
11Sergio PérezRed Bull/Honda RBPT0Odustao
27Nico HülkenbergHaas/Ferrari0Odustao
20Kevin MagnussenHaas/Ferrari0Odustao

Najbrži krug: Lewis Hamilton – 1:14.165 (krug 63)

POREDAK VOZAČA NAKON 8/24 UTRKE

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Max Verstappen1692625263326258
2Charles Leclerc1381216191217221525
3Lando Norris11384151021251812
4Carlos Sainz10815251514141015
5Sergio Pérez1071818101821184
6Oscar Piastri71412124631218
7George Russell54108694710
8Lewis Hamilton426229887
9Fernando Alonso332104872
10Yuki Tsunoda1961714
11Lance Stroll11182
12Oliver Bearman66
13Nico Hülkenberg61212
14Daniel Ricciardo55
15Alexander Albon22
16Esteban Ocon11
17Kevin Magnussen11
18Pierre Gasly11
19Zhou Guanyu0
20Valtteri Bottas0
21Logan Sargeant0

POREDAK KONSTRUKTORA

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Red Bull/Honda RBPT276444310445444298
2Ferrari2522722442731362540
3McLaren/Mercedes1841216271427283030
4Mercedes961610818121517
5Aston Martin/Mercedes44310128722
6RB/Honda RBPT24611214
7Haas/Ferrari71312
8Williams/Mercedes22
9Alpine/Renault211
10Sauber/Ferrari0
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

FIA smanjila dob za superlicencu u slučaju ‘izvanrednih sposobnosti’

FIA je promijenila dio Međunarodnoga sportskog kodeksa koji se odnosi na minimalnu dob za …