Lewis Hamilton vodeći je vozač u većini statističkih kategorija nakon nešto više od polovice sezone, ali Sebastian Vettel vodi u onoj najvažnijoj, broju bodova.

Jedanaest utrka, četiri različita pobjednika, tri različite pobjedničke momčadi – to je sažetak dosadašnjeg dijela sezone u kojem vodi Sebastian Vettel s prednošću od 14 bodova ispred Lewisa Hamiltona.

Hamilton i Vettel imaju po četiri pobjede, Bottas dvije, Ricciardo jednu, a na pobjedničko postolje penjalo se sedam vozača – vozači triju najjačih momčadi Mercedesa, Ferrarija i Red Bulla te Lance Stroll u Williamsu koji je ujedno postao i najmlađi debitant u povijesti Formule 1 koji se popeo na postolje. Za samo 12 dana izmaknuo mu je i Verstappenov rekord iz Španjolske 2016. koji je i dalje najmlađi osvajač postolja, a ujedno i najmlađi pobjednik.

Bottas i Vettel imaju najviše postolja, svaki po osam, ali Vettel nijednom nije bio treći (četiri pobjede i četiri druga mjesta) dok je Bottas dvaput pobijedio (oba puta manje od sekunde ispred Vettela), tri puta bio drugi i tri puta treći.

Iako su Hamilton i Vettel prilično izjednačeni cijelu sezonu, Mercedes je u prosjeku ipak brži bolid, barem u kvalifikacijama gdje su osvojili osam pole positiona naspram Ferrarijeva tri. Ali momčad iz Maranella sva tri puta je ujedno i zauzela prvi startni red, nešto što prije VN Rusije 2017. nisu uspjeli od VN Francuske 2008.

Što se tiče vozačkih pole positiona, Hamilton je uvjerljiv sa šest pole positiona nakon što je u Kanadi izjednačio Sennin učinak od 65 pole positiona, a do Schumachera mu nedostaje samo jedan.

Hamilton je ove godine uspio osvojiti čak tri Grand Chelema (pole position, pobjeda, najbrži krug i vodstvo u svim krugovima), na VN Kine, VN Kanade i VN Velike Britanije, a u dosadašnjih 10 sezona osvojio je samo dva. S ukupno pet Grand Chelema izjednačio se s Michaelom Schumacherom, a do apsolutnog rekordera u ovoj kategoriji Jima Clarka dijele ga još tri takva vikenda.

Šest vozača uspjelo je povesti na utrci i očekivano je riječ o šest vozača triju najbržih momčadi. Hamilton i Vettel vodili su na sedam utrka, ali Hamilton je vodio više krugova (262:221). Bottas je vodio na pet utrka (131 krug), Raikkonen na četiri (38 krugova), Ricciardo na jednoj (18 krugova) kao i Verstappen (9 krugova).

Start of the Hungarian GP F1 2017 Photo XPB
Start VN Mađarske 2017.

Hamilton, Vettel i Ocon jedini su završili sve utrke, a Hamilton i Vettel jedini su na svakoj osvajali bodove (Ocon nije samo u Monaku).

Vettel i Hamilton oboje su u nizu od 16 uzastopnih utrka u krugu osvajača bodova koji su započeli na prošlogodišnjoj VN Japana, Bottas je nanizao pet postolja, Ferrari je u nizu od 34 uzastopne utrke u bodovima, Red Bull od 28, a Mercedes od 27.

Što se tiče proizvođača motora, Mercedesov motor je na posljednjih 166 utrka osvajao bodove, Ferrarijev na posljednje 34, a TAG Heuer na posljednjih 28.

Kimi Raikkonen drugim je mjestom u Mađarskoj osvojio rekordno osmo pobjedničko postolje na toj utrci i time srušio Sennu i Schumachera koji su sedam puta stajali na postolju na Hungaroringu.

Jolyon Palmer jedini je vozač koji na prvih 11 utrka 2017. nije uspio pobijediti svog momčadskog kolegu u kvalifikacijama.

Učitaj još iz Statistika

Statistika prvoga testa: Honda prešla više kilometara od Mercedesa, Ferrari na vrhu

Japanski proizvođač motora Honda na ovogodišnjim predsezonskim testiranjima prvi puta para…