Lewis Hamilton priznaje da je zakazao svojom vožnjom u kvalifikacijama za VN SAD-a u Austinu gdje se kvalificirao tek na peto mjesto dok je njegov momčadski kolega i jedini protivnik u borbi za naslov Valtteri Bottas osvojio pole position i pokazao pravi potencijal bolida.

Mercedes na pole positionu nije bio još od VN Njemačke u srpnju kada je Hamilton bio najbrži nakon što su oba Ferrarija otpala zbog tehničkih problema, a Ferrari je od Belgije bio u nizu od šest uzastopnih pole positiona.

Bottas je posljednji pole position osvojio na VN Velike Britanije na Silverstoneu 13. 7., još jednoj ‘Hamiltonovoj’ stazi, kada ga je pobijedio za samo šest tisućinki sekunde u zasad posljednjem popunjavanju prvoga startnog reda za Mercedes.

Hamilton je inače vrlo uspješan na stazi COTA, gdje je slavio pet puta i osvojio tri pole positiona, ali ove godine ga je za tri desetinke pobijedio Bottas pa je završio tek peti zbog malih zaostataka među vodećim vozačima.

To mu je najslabiji kvalifikacijski rezultat na ovoj stazi od 2013. kada je također startao peti, a Bottas je ovim pole positionom preuzeo vodstvo u omjeru pole positiona s Hamiltonom u 2019. s rezultatom 5:4.

“Ovo mora da su jedne od najgorih kvalifikacija koje sam imao nakon dugo vremena,” rekao je.

“Jasno je da je bolid bio sposoban za prvi startni red, samo nisam uspio sastaviti dobar krug.”

“Valtteri je odradio sjajan posao i čestitam mu na tome. Pokušat ću shvatiti što je pošlo po krivu i kako se mogu približiti vrhu. Bit će težak izazov prestići dva Ferrarija, Red Bull i Valtterija, ali nastavit ću raditi i nadam se da u utrci mogu odraditi bolji posao.”

Hamilton će ovoj utrci pristupiti kao i svakoj drugoj iako ima priliku osvojiti šesti naslov prvaka

Bottas ovu utrku mora osvojiti 23 boda više od Hamiltona kako bi odluku o prvaku odgodio za bar još jednu utrku što znači da uz pobjedu i najbrži krug Hamilton mora biti osmi da potvrdi naslov.

“Ne gledam na ovu utrku kao posebno važnu,” rekao je Hamilton.

“Važna je kao i svaka druga, ne ističe se kao posebno važna utrka za mene.”