Lewis Hamilton pobijedio je Valtterija Bottasa u duelu za pole position za VN Toskane, Max Verstappen i Alexander Albon upotpunili su drugi startni red za Red Bull dok je Charles Leclerc ostvario dobar rezultat za Ferrari na petom mjestu.

Hamiltonu je u prvom Q3 krugu odvozio rekord staze Mugellu, 1:15.144, a ovo mu je sedmi pole position ove sezone, 95. u F1 karijeri i 69. pole position za Mercedes.

U drugom Q3 krugu Hamilton je bio desetinku sporiji, a ostali vozači nisu imali priliku popraviti svoja vremena jer je Ocon u Renaultu izletio i uzrokovao žutu zastavu.

Verstappen je na trećem mjestu kasnio tri desetinke za Bottasom i 0.365 s za Hamiltonom, a Albon je bio oko pola sekunde sporiji od momčadskoga kolege i pritom bio uvjerljivo ispred petoga Leclerca koji je fantastičnim Q3 krugom pobijedio vozače Racing Pointa, Renaulta i Sainza u McLarenu.

Perez je bio brži od Strolla na šestom mjestu iako nije imao najnovije aerodinamičke dijelove na svom RP20, ali će zbog jednoga mjesta kazne zbog incidenta s Raikkonenom na drugom treningu startati sedmi.

Stroll je bio 0.086 sekundi sporiji od Pereza na sedmom mjestu za Racing Point, a Ricciardo je bio osmi za Renault s tri desetinke sporijim vremenom nego u Q2 kada je bio peti najbrži.

Sainz je svojim posljednjim Q2 krugom izbacio momčadskoga kolegu Norrisa iz pozicije koja ga je vodila u Q3, a u posljednjem dijelu kvalifikacija Španjolac je završio deveti najbrži ispred Ocona koji jedini nije postavio vrijeme u Q3.

2020 Tuscan GP Hamilton Bottas Mercedes F1 W11 after qualifying Photo Daimler

Norris je u Q2 bio 0.118 s sporiji od Sainza te će startati na 11. mjestu, najboljem mjestu na kojem vozači mogu birati gume na kojima će startati, za razliku od vozača koji su prošli u Q3 koji će morati startati na softu, a Kvyat je bio 12. najbrži za Alpha Tauri.

Raikkonen je pobijedio Vettela za 0.004 s te će startati 13., a Grosjean je bio brži vozač Haasa te se uspio plasirati u Q2 gdje je završio posljednji, 15. najbrži.

Gasly je bio najveće iznenađenje prvoga dijela kvalifikacija jer nije uspio proći u Q2 – Vettel ga je pobijedio za samo 0.053 s – pa će nakon pobjede u Monzi startati tek 16. ispred Giovinazzija u Alfa Romeu.

Russell je zadržao svoj savršeni kvalifikacijski omjer protiv momčadskih kolega u Formuli 1 i ponovno pobijedio Latifija iako je u svom najbržem krugu nakratko izletio na šljunak u brzom drugom sektoru, a Magnussen u Haasu bio je posljednji.

Prva VN Toskane na rasporedu je u 15:10.

Bottas pobjednik VN Rusije nakon dvostruke kazne za Hamiltona

Valtteri Bottas stigao je do druge pobjede ove sezone ispred Maxa Verstappena u Red Bullu …