Lewis Hamilton najavio je da će istražiti uzroke manjka brzine u jednom krugu u odnosu na momčadskoga kolegu Valtterija Bottasa koji ga je u kvalifikacijama pobijedio na tri uzastopne utrke i da će lekcije nastojati primijeniti na idućim utrkama.

Hamilton je vlasnik najviše pole positiona u povijesti Formule 1 (84), čak 16 više od Schumachera, drugoga najuspješnijeg vozača u toj kategoriji, ali ove godine Bottas je osvojio tri pole positiona u prvih pet utrka dok je Hamilton startao prvi samo u Australiji i to nakon što je u posljednjem krugu skinuo Bottasovo vrijeme za jednu desetinku.

Britanac priznaje da se muči izvući maksimum potencijala iz Mercedesa F1 W10 u jednom krugu dok je u utrci sretniji s uravnoteženošću bolida i planira pronaći odgovore uz pomoć svojih inženjera zašto je to tako.

Hamilton kaže da razlog nisu drukčije postavke između njegovoga i Bottasovog bolida, nego Bottas jednostavno bolje izvlači maksimum prijanjanja iz novih guma u jednom krugu.

“Bolidi su više manje isti,” rekao je Hamilton za Autosport.

“Tako ja vozim bolid, u utrci nešto drukčije koristim gume i često ih uspijem drže održati na životu. To mi je i dalje prednost.”

2019 Spanish GP F1 2019 start close Photo XPB

“Bolid je očito sjajan, ali općenito se mučim u kvalifikacijama od Australije, imao sam slične probleme od te utrke.”

“Kad posložim neke stvari trebalo bi biti drukčije. Valtteri se lijepo navikao na bolid, on je prilično sretan.”

“Definitivno postoje područja na koja ću se ovoga tjedna usredotočiti u svom posjetu tvornici, pokušat ću razumijeti o čemu je riječ.”

“Hodat ću uokolo i razgovarati s različitim odjelima, različitim inženjerima, pokušati izvući što je moguće više podataka i informacija koje ću moći primijeniti na idućoj utrci.”

“Petak i subota nisu bili sjajni za mene, cilj je poboljšati se u tim danima. Utrke su mi bile zaista jake, s tim sam zaista sretan.”

Bottas je jedini vozač koji je ove godine uspio pobijediti s pole positiona i to samo u Bakuu dok su najbrži vozači u kvalifikacijama u Australiji, Bahrainu, Kini i Španjolskoj završili na drugom ili trećem mjestu.

Ovo je tek treći puta u Hamiltonovoj karijeri da mu je momčadski kolega osvojio tri ili više pole positiona zaredom – Rosbergu je to 2014. dvaput pošlo za rukom.

Rosberg je te godine osvojio četiri pole positiona zaredom (Silverstone, Hockenheim, Hungaroring i Spa), a to je ponovio i na kraju sezone kada je nanizao još tri pole positiona zaredom (Austin, Interlagos i Abu Dhabi).

Rosberg je ujedno i jedini vozač koji je osvojio više pole positiona od Hamiltona u istom bolidu – učinio je to 2014. godine kada je osvojio 11 pole positiona naspram Hamiltonovih sedam.

Azerbaijan GP F1 2019 Bottas and Hamilton after the race with helmets Photo Daimler

Obavijesti me o

Hamilton vjeruje u Vettela – ‘On je poput teniskog velikana’

Lewis Hamilton još je jednom stao u obranu četverostrukog svjetskog prvaka Sebastiana Vett…