Lewis Hamilton dominantno je slavio s pole positiona na prvoj utrci u Kataru ispred svoga suparnika u borbi za naslov prvaka Maxa Verstappena koji se sa sedmoga mjesta probio na drugo, a Fernando Alonso ostvario je prvo pobjedničko postolje od VN Mađarske 2014. i završio treći za Alpine.

Hamilton je vodio u svim krugovima utrke i ostvario sedmu pobjedu ove sezone, ukupno na 30 različitih staza u F1 karijeri, a Verstappen se sjajno probio sa sedmoga mjesta na startu i već u petom krugu prestigao Alonsa za drugo mjesto koje je zadržao do kraja utrke uz napad na najbrži krug nakon kasne promjene na soft gume.ž

Utrku su obilježila i pucanja guma na bolidima koji su bili na strategiji jednoga ulaska u boks, uključujući i Bottasa koji je jako produljio svoju uvodnu dionicu na medium gumama, ali Alonso je izbjegao tu sudbinu iako je i on bio samo jednom u boksu te je uspio završiti treći.

Hamilton je na startu zadržao vodstvo i pokrio Gaslyja koji je startao iz prvoga reda nakon kazni za Verstappena i Bottasa, a Alonso je zadržao drugo mjesto iako mu je Verstappen prijetio uoči drugoga zavoja prije nego što je morao popustiti da izbjegne kontakt.

Hamilton je na kraju prvoga kruga imao gotovo dvije sekunde ispred Alonsa, Gasly je bio treći ispred Verstappena koji se momčadi na radio požalio da je ‘zapeo’ iza Francuza u drugoj Red Bullovoj momčadi.

Verstappen nije morao dugo čekati da preuzme treće mjesto jer je Gasly na kraju trećega kruga izašao široko u posljednjem zavoju i olakšao posao Verstappenu koji ga je prestigao na glavnom pravcu u četvrtom krugu prije nego je ponovio isti manevar na Alonsu krug kasnije i došao na drugo mjesto, više od četiri sekunde iza Hamiltona.

Hamilton je bio brži od Verstappena te je izgradio gotovo deset sekundi prednosti prije nego je Nizozemac ušao u boks na kraju 17. kruga i prešao s mediuma na hard, a Hamilton je učinio isto krug kasnije i vratio se s 8.3 sekundi prednosti ispred Verstappena.

2021 Qatar GP start of the race Verstappen and Norris Photo Red Bull
Prvi krug VN Katara 2021. (Photo: Red Bull)

Alonso je u boks ušao u 23. krugu i soft gume zamijenio hardom, vrativši se ispred Ricciarda u McLarenu koji još nije bio u boksu i Pereza koji je sjajno startao s 11. mjesta i probijao se kroz poredak, za razliku od Bottasa koji je pao na 11. mjesto.

Mercedes je odlučio ostaviti Bottasa dugo na stazi na medium gumama, ali u 33. krugu Finac je imao iznenadno puknuće prednje lijeve gume, koja je najopterećenija guma na ovoj stazi, izletio sa staze i jedva se izvukao iz šljunčane zamke.

S obzirom na veliku prednost koju je vodeći dvojac imao u odnosu na ostale, Red Bull je odlučio pozvati Verstappena u boks na kraju 41. kruga po medium gume, a Hamilton je opet slijedio svoga suparnika u borbi za naslov i u boks ušao krug kasnije.

Perez je također drugi puta ušao u boks i morao se probijati kroz poredak jer nekoliko vozača poput Alonsa, Norrisa, Ocona, Strolla, Leclerca i Sainza nisu išli na drugu promjenu guma.

Perez je prvo prestigao Strolla u Aston Martinu, a u 47. krugu prestigao je i Ocona u Alpineu iako je Francuz dao sve od sebe da mu što više oteža i tako pomogne Alonsu u borbi za postolje.

Nakon toga Perez je morao hvatati Norrisa u McLarenu i Alonsa u Alpineu, ali tada je uslijedila serija pucanja guma, prvo na bolidima Russella i Latifija, a zatim i Norrisa koji je morao ući u boks s četvrtoga mjesta i vratio se na deseto mjesto.

Zbog Latifija koji je stao pokraj staze nastupili su uvjeti virtualnoga sigurnosnog automobila za vrijeme kojega je Verstappen treći puta ušao u boks po set soft guma i dobio šansu da u posljednjem krugu popravi svoj najbrži krug koji je i prije toga bio njegov.

Alonso je završio treći iako ga je momčad upozoravala da izbjegava rubnike pri velikim brzinama kako bi poštedio gume, što mu je prvo postolje od VN Mađarske 2014., a Perez je završio četvrti nakon što mu je kasni virtualni sigurnosni automobil pokvario planove da uhvati i prestigne Alonsa.

Ocon je završio peti u drugom Alpineu i pomogao momčadi da poveća svoju prednost ispred AlphaTaurija na 25 bodova, iako su uoči ove utrke bili bodovno izjednačeni, a Stroll je bio šesti za Aston Martin, također na strategiji jednoga ulaska u boks kao i Alonso i Ocon.

2021 Qatar GP podium Verstappen Hamilton Alonso Photo Red Bull
Pobjedničko postolje na VN Katara 2021., Alonsovo prvo nakon VN Mađarske 2014. (Photo: Red Bull)

Ferrarijevi vozači Sainz i Leclerc također su samo jednom bili u boksu i završili na sedmom i osmom mjestu ispred Norrisa koji je prvi vozač kojega je Hamilton prestigao za krug.

Posljednji bod osvojio je Vettel u Aston Martinu koji je završio ispred Gaslyja u AlphaTauriju – Francuz je imao razočaravajuću utrku s drugoga mjesta i ranoga ulaska u boks koji ga je prisilio na strategiju dva ulaska u boks, ali AlphaTauri u utrci ni blizu nije imao brzinu kao u kvalifikacijama.

Ricciardo je završio 12., samo dvije pozicije bolje od svoga startnoga mjesta, a Tsunoda je upotpunio razočaravajuće poslijepodne za AlphaTauri na 13. mjestu ispred dva vozača Alfa Romea Raikkonena i Giovinazzija.

Schumacher je imao jako dobro utrku za Haas na 16. mjestu, samo 1.5 s iza Giovinazzija, među ostalim i zahvaljujući dobro izvršenoj strategiji jednoga ulaska u boks, a Russell je unatoč kasnom puknuću gume završio ispred Mazepina u drugom Haasu.

Odustali su samo Latifi, koji nije uspio doći do boksa nakon pucanja gume, i Bottas, kojega je momčad pozvala u boks u 48. krugu.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Saudijskoj Arabiji.

77 Valtteri Bottas Mercedes 48 Odustao

Najbrži krug: Max Verstappen – 1:23.196 (krug 57)