Lewis Hamilton sedmi je puta slavio na VN Velike Britanije iako je ciljem prošao s puknutom prednjom lijevom gumom koja je pukla i njegovom momčadskom kolegi Bottas u trenutku dok je bio drugi, a Max Verstappen u Red Bullu završio je drugi unatoč drugom ulasku u boks u završnici utrke.

Hamilton i Bottas vodili su cijelu utrku, ali nakon što se Bottas žalio na vibracije u prednjoj lijevoj gumi došlo je do pucanja gume koje ga je prisililo na drugi ulazak u boks što je Verstappen iskoristio i preuzeo drugo mjesto.

Red Bull je pozvao Verstappena na promjenu guma kako bi odvozio najbrži krug, vjerujući da je Hamilton nedostižan s 15 sekundi prednosti, ali u posljednjem krugu i Hamiltonu puca prednja lijeva guma nakon čega se jedva dovukao do cilja s pet sekundi prednosti ispred Verstappena.

Prednja lijeva guma pukla je i Sainzu koji je zbog toga ostao bez bodova, a Leclerc je završio treći za Ferrari nakon što je veći dio utrke proveo na četvrtom mjestu na kojem je i startao.

Ricciardo je imao sjajnu utrku za Renault nakon što je prestigao Grosjeana koji tada još nije bio u boksu, a završio je četvrti ispred Norrisa u McLarenu i Ocona u drugom Renaultu koji je ostvario svoj najbolji rezultat ove sezone.

Hulkenberg nije uspio ni startati u svom F1 povratku nakon otkrivenoga problema s Mercedesovom pogonskom jedinicom u njegovom RP20, a Stroll je u završnici utrke imao velikih problema s potrošnjom guma te su ga prestigli Ocon, Gasly i Albon – završio je deveti nakon Bottasovih i Sainzovih problema s gumama u posljednjim krugovima.

Gasly je imao dobru utrku za AlphaTauri te završio sedmi nakon starta s 11. mjesta, a Albon se uspio oporaviti nakon kazne od pet sekundi za incident s Magnussenom te osvojiti četiri boda za osmo mjesto.

Vettel je drugi puta ove sezone završio deseti nakon utrke za zaborav koju je njegov momčadski kolega završio na postolju, a Bottas je bio tek 11. iako je veći dio utrke držao drugo mjesto.

Hamilton je ovom pobjedom postao prvi vozač u povijesti Formule 1 koji je na domaćoj utrci slavio sedam puta – 2008. u McLarenu i 2014., 2015., 2016., 2017., 2019. i 2020. u Mercedesu.

Sigurnosni automobil izlazio je dva puta – prvi puta nakon incidenta između Albona i Magnussena, a drugi puta nakon velikoga sudara za Kvyata.

Albon je s unutarnje strane posljednje šikane svojim prednjim lijevim kotačem zahvatio Magnussenov stražnji desni i poslao ga u barijere u posljednjem zavoju, a iako nije oštetio bolid Albon je zaradio pet sekundi kazne.

Kvyat je u AlphaTauriju imao veliki sudar na izuzetno brzom dijelu staze zahvativši unutarnji rubnik u desetom zavoju 11. kruga pa je utrka ponovno neutralizirana.

Drugi izlazak sigurnosnog automobila vozači su iskoristili za promjenu guma te je većina uzela hard gume kako bi na njima došli do kraja utrke, a Grosjean u Haasu ostao je na stazi na medium gumama i držao četvrto mjesto prije nego su ga prestigli vozači McLarena, a kasnije i Ricciardo u Renaultu i Stroll u Racing Pointu.

Za dramatičan kraj pobrinule su se Pirellijeve gume na Bottasovom, Hamiltonovom i Sainzovom bolidu, uoči idućega vikenda kada će vozači na raspolaganju imati stupanj mekše gume nego danas.

Najveći gubitnik svakako je Bottas koji je izgubio devet mjesta i ostao bez bodova u utrci za naslov prvaka u kojoj sada zaostaje 30 bodova, a Sainz je prije puknuća gume držao peto mjesto i na kraju ostao bez bodova na 13. mjestu.

Russell je s posljednjega startnog mjesta završio 12. za Williams, Giovinazzi je pobijedio Raikkonena u obračunu dvaju Alfi i završio 14., a Latifi je uspio pobijediti Grosjeana i Raikkonena koji su završili 16. i 17.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana na istoj stazi, a nosi naziv Formula 1 70. obljetnica.

27 Nico Hülkenberg Racing Point/Mercedes 0 Nije startao

Najbrži krug: Max Verstappen – 1:27.097 (krug 52)