Lewis Hamilton pobjednik je sedme utrke prvenstva u Kanadi nakon kontroverzne odluke sudaca da kazne Sebastiana Vettela s pet sekundi kazni zbog nesigurnog povratka na stazu koji je tako ostao bez pobjede iako je prvi prošao ciljem.

Hamiltonu je ovo peta pobjeda na prvih sedam utrka uz dva druga mjesta i sedma pobjeda u Kanadi, ali sigurno će mu biti jedna od onih koje će manje rado sjećati zbog kontroverzne odluke da se kazni Vettela.

Vettel je vodio cijelu utrku, ali u 48. krugu utrke je nakratko izgubio kontrolu u trećem zavoju, presjekao četvrti zavoj preko trave i vratio se do vanjskoga rubnika i zida, zbog čega je Hamilton morao kočiti da izbjegne sudar.

Hamilton i Mercedes odmah su se požalili sucima koji su nakon nekoliko krugova donijeli odluku da Vettela kazne s pet sekundi kazne, a kako je Vettel imao starije gume od Hamiltona nije uspio izgraditi dovoljnu prednost te je Hamilton slavio s 3.658 s prednosti nakon obračunate kazne.

Posljednji puta da je vozač koji je prvi prošao ciljem ostao bez pobjede nakon naknadne kazne bilo je na VN Belgije 2008. kada je Hamilton izgubio pobjedu nakon kazne zbog pretjecanja Raikkonena nakon rezanja posljednje šikane.

Leclerc je skoro završio drugi nakon kasne potjere na novijim hard gumama, ali je ipak završio treći sa sekundom zaostatka za Vettelom.

Lewis Hamilton Mercedes F1 W10 and Sebastian Vettel Ferrari SF90 Canadian GP F1 2019 podium hug Photo XPB

Bottas je završio četvrti, četiri sekunde ispred Verstappena koji je startao deveti, a Ricciardo i Hulkenberg Renaultu su donijeli rezultat sezone na šestom i sedmom mjestu koji ih je doveo na peto mjesto, samo dva boda iza McLarena koji danas nije osvojio ni bod.

Gasly je završio osmi u drugom Red Bullu ispred Strolla u Racing Pointu koji je startao 17. na hard gumama, odvozio sjajnu dugu prvu dionicu u kojoj je držao osmo mjesto, a vratio se na deseto mjesto prije nego je prestigao Sainza za deveto mjesto.

Stroll je nakon kvara na novom Mercedesovom motoru koristio staru specifikaciju motora i svejedno zasjenio momčadskoga kolegu Pereza koji je startao ispred njega.

Kvyat je iskoristio trenutak i također prestigao Sainza u prvom zavoju i osvojio posljednji bod na današnjoj utrci.

Sainz je završio 11. ispred Pereza u drugom Racing Pointu i Giovinazzija u Alfa Romeu, a Grosjean je razdvojio dva vozača Alfe na 14. mjestu za Haas.

Lewis Hamilton Mercedes F1 W10 and Sebastian Vettel Ferrari SF90 Canadian GP F1 2019 celebrating victory Photo Daimler

Njegov momčadski kolega Magnussen požalio se momčadi da je ‘ovo najgore iskustvo u njegovoj trkaćoj karijeri’ što je uzrokovalo oštru reakciju šefa momčadi Gunthera Steinera.

Magnussen je završio 17., iza Russella u Williamsu, a Kubica je završio 18., posljednji od vozača koji su završili utrku.

Unatoč teškim uvjetima koji kočnice i motore testiraju do krajnjih granica, odustala su samo dva vozača – Norris u 8. krugu zbog zapaljenih stražnjih kočnica koje su oštetile stražnji ovjes i Albon u Toro Rossu.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Francuskoj.