Lewis Hamilton pobijedio je na VN Njemačke nakon starta s 14. mjesta dok je Valtteri Bottas drugim mjestom upotpunio dvostruku pobjedu Mercedesa, a Sebastian Vettel razbio se po kiši dok je vodio u utrci i tako vodstvo u poretku vozača prepustio Hamiltonu.

Hamilton se brzo probio na peto mjesto i dugo ostao na stazi na soft gumama prije nego je prešao na ultrasoft i pobijedio u vlažnim uvjetima u kojima se Vettel razbio dok je imao osam sekundi prednosti.

Raikkonen je pustio Vettela na novijim gumama i činilo se da će Nijemac stići do prve pobjede na Hockenheimu, ali zbog prekasnoga kočenja u 13. zavoju, gdje je izletna zona vrlo kratka i šljunčana, Vettel nije uspio skrenuti i završio je u ogradi.

Hamilton je do kraja morao izdržati napad momčadskog kolege Bottasa koji ga je napao nakon povlačenja sigurnosnog automobila, ali Mercedes je Bottasu rekao da se povuče pa je Hamilton uz nekoliko najbržih krugova stigao do četvrte pobjede u sezoni i 17 bodova prednosti ispred Vettela.

Ovo je prvi puta ove sezone da je Vettel ostao bez bodova, a Ferrari je izgubio vodstvo od Mercedesa koji je sada osam bodova ispred nakon 11 od 21 utrka.

Vettel je vodio većinu utrke s pole positiona s kojega je vrlo brzo izgradio više od tri sekunde ispred Bottasa, a Hamilton se već u osmom krugu probio na sedmo mjesto i u idućih nekoliko krugova na peto mjesto iza Vettela, Bottasa, Raikkonena i Verstappena.

Vettel je u 25. krugu imao pet sekundi prednosti ispred Bottasa i tada je ušao zamijeniti ultrasoft novim softom, a Raikkonen je prvi ušao u boks od vodećih, već u 14. krugu, i zato je završio ispred Vettela.

Raikkonen leads Vettel German GP F1 2018 Photo F1 Ferrari

Ferrari je vodio s Vettelom i Raikkonenom na prvom i drugom mjestu nakon što je Jock Clear Raikkonenu objasnio da Vettel može ići brže [na 11 krugova novijim gumama], ali iza njega oštećuje svoje gume nakon čega je Raikkonen pustio Vettela u vodstvo.

Kad je kiša krenula momčadi su krenuli prelaziti na intermediate gume, uključujući Verstappena u Red Bullu, da bi se kasnije ipak vratili na gume za suho.

Zbog kasne promjene guma Hamilton je odlučio ne ići u boks, nakon što ga je momčad isprve pozvala, i prešao preko linije ulaska u boks, te je tako izbio u vodstvo dok je Bottas ušao u boks u kojem je imao katastrofalnu promjenu guma od 15 sekundi.

Bottas je završio drugi nakon pokušaja napada na Hamiltona u šestom zavoju, a Raikkonen je bio nezadovoljan trećim mjestom u utrci u kojoj je imao šanse za bolji rezultat.

Verstappen je završio četvrti iako je bio još dvaput u boksu zbog promjene na kišne gume, ali mu je pomogao sigurnosni automobil koji je izašao zbog Vettela koji je ponovno približio vozače.

Hulkenberg je ostvario rezultat sezone i završio peti na domaćoj utrci u Njemačkoj i time ponovio Sainzov uspjeh iz Bakua, a šesti je bio Grosjean u Haasu koji je gotovo sve izgubio zbog promjene na kišne gume i u jednom trenutku se nalazio izvan bodova.

Perez i Ocon sedmim i osmim mjestom ostvarili su sjajan rezultat za Force Indiju koja je uz Mercedes jedina osvojila bodove s oba vozača, a Ericsson je osvojio dva boda za Sauber na devetom mjestu nakon što je Leclerc bio žrtva kocke na intermediate gumama.

Hartley u Toro Rosso Hondi osvojio je posljednji bod na današnjoj utrci, a najbrži krug odvozio je Hamilton u 66. krugu – 1:15.545 dok mu je to ujedno bila i 66. pobjeda u karijeri.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u susjednoj Mađarskoj na kojoj MAXF1 prvi puta organizira zajednički odlazak na utrku.

09 Austrija 01. 07. Max Verstappen Red Bull Valtteri Bottas Kimi Raikkonen
10 V. Britanija 08. 07. Sebastian Vettel Ferrari Lewis Hamilton Sebastian Vettel