Lewis Hamilton osvojio je treću utrku ove sezone nakon uzbudljive taktičke borbe s Maxom Verstappenom kojega je prestigao u 60. od 66 krugova na puno novijim gumama, a Valtteri Bottas upotpunio je pobjedničko postolje za Mercedes.

Hamiltonu je ovo peta uzastopna pobjeda u Španjolskoj i šesta ukupno u ovoj zemlji, a ukupno mu je to 98. pobjeda u Formuli 1 nakon što je jučer osvojio 100. pole position. Ujedno je ovo četvrta uzastopna godina da su na postolju u Španjolskoj bila ista tri vozača – Hamilton, Bottas i Verstappen.

Verstappen je bolje startao od Hamiltona i zauzeo unutarnju stranu na kočenju za prvi zavoj, a iako nije bio pokraj njega uoči kočenja uspio je kasnije zakočiti i prestići ga iako je Hamilton morao izbjegavati kontakt na rubu drugoga zavoja.

Leclerc je prestigao Bottasa s vanjske strane trećega zavoja, a iako je Bottas ostao unutar jedne sekunde ni uz pomoć DRS-a nije uspio prestići vodećega vozača Ferrarija.

Tsunoda je stao na stazi s vanjske strane desetoga zavoja zbog problema s pogonskom jedinicom što je izazvalo izlazak sigurnosnoga automobila u devetom krugu, a utrka je nastavljena u 11. krugu što je Stroll iskoristio i prestigao Alonsa na kočenju za peti zavoj.

Bottas je prvi ušao u boks od vodećih vozača u 23. krugu i soft gume zamijenio mediumom, a vodeći Verstappen slijedio ga je krug kasnije i također zamijenio soft s medium komponentom.

Leclerc je produljio svoju prvu dionicu na softu i u boks ušao u 29. krugu, baš kao i Hamilton koji je ostao pet krugova duže na stazi od Verstappena i vratio se oko šest sekundi iza njega.

2021 Spanish GP start Verstappen leads Hamilton Photo Red Bull
Start VN Španjolske 2021. (Photo: Daimler)

Iako je Hamilton za nekoliko krugova sustigao Verstappena i došao mu na manje od sekunde, ni uz pomoć DRS-a nije uspio zaprijetiti Nizozemcu te se Mercedes odlučio na promjenu taktike i u 42. krugu pozvao Hamiltona na drugu promjenu guma.

Mercedes je Hamiltonu opet stavio medium gume, a svjetski prvak odmah je počeo nizati najbrže krugove i sustizati momčadskoga kolegu Bottasa koji mu nije olakšao posao te ga je prestigao na kočenju za deseti zavoj.

Hamilton je nastavio sustizati Verstappena kojega Red Bull nije pozvao drugi puta u boks i u 59. krugu došao mu je na manje od sekunde, a na početku 60. kruga prestiže ga na kočenju za prvi zavoj i preuzima vodstvo na VN Španjolske.

Red Bull je pozvao Verstappena u boks krug kasnije budući da je i Mercedes nekoliko krugova ranije pozvao Bottasa kako bi Finac odvozio najbrži krug, a Perez je u 61. krugu odvozio najbrži krug utrke na soft gumama koje je uzeo nekoliko krugova ranije.

Alonso je prestigao Strolla u 60. krugu uz pomoć DRS-a na kočenju za prvi zavoj, ali Kanađanin vraća poziciju na istom mjestu krug kasnije i vraća se na 10. mjesto dok je Norris uspio prestići Ocona u borbi za osmo mjesto budući da je Francuz išao samo jednom u boks.

Verstappen je u 62. krugu postavio najbrži krug utrke na soft gumama, 1:18.149, i osvojio dodatan bod važan u borbi za naslov prvaka, a Hamilton je slavio s 15.8 sekundi prednosti ispred Nizozemca.

2021 Spanish GP Verstappen leads Hamilton race Photo Red Bull
Verstappen nije uspio zadržati bržega Hamiltona na VN Španjolske 2021. (Photo: Red Bull)

Bottas je završio treći u drugom Mercedesu ispred Leclerca u Ferrariju koji je imao usamljenu utrku na četvrtom mjestu, a peti je bio Perez u drugom Red Bullu koji se probio s osmoga mjesta na startu.

Ricciardo je imao dobru utrku za McLaren na šestom mjestu ispred Sainza u Ferrariju i Norrisa u drugom McLarenu koji je prvi vozač koji je kasnio krug za pobjednikom, a Ocon je završio deveti za Alpine nakon starta s petoga mjesta sa strategijom jednoga ulaska u boks.

Gasly je osvojio posljednji bod na današnjoj utrci za AlphaTauri iako je dobio pet sekundi kazne zbog krivoga pozicioniranja bolida na startnom poretku koju je odradio za vrijeme prve promjene guma.

Stroll je završio 11. za Aston Martin, a Raikkonen je na 12. mjestu za Alfa Romeo razdvojio Strolla i Vettela dok je Russell završio 14. za Williams ispred Giovinazzija i Latifija.

Alonso je završio tek 17. u drugom Alpineu ispred dva vozača Haasa koji su jedini kasnili dva kruga za pobjednikom.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Monaku.