Lewis Hamilton u posljednjim je sekundama kvalifikacija za VN Portugala odvozio najbrži krug s kojim je s vrha skinuo Valtterija Bottasa u drugom Mercedesu dok je Max Verstappen u Red Bullu osigurao treće mjesto s manje od tri desetinke zaostatka.

Kvalifikacije su kasnile pola sata kako bi se popravili odvodni poklopci u 14. zavoju, a u prvom dijelu kvalifikacija nije bilo iznenađenja budući da su ispala dva vozača Alfe, dva vozača Williamsa i Magnussen u Haasu.

Vozači Mercedesa i Ferrarija drugi su dio kvalifikacija vozili na medium gumama kako bi na njima startali utrku, a dok su Hamilton, Bottas i Leclerc uspjeli izboriti prolaz u Q3 Vettel je završio tek na 15. mjestu.

Ricciardo se izvrtio u posljednjim minutama Q2 i blago udario stražnjim krajem u barijere, a iako je prošao u Q3 na desetom mjestu u posljednjem dijelu kvalifikacija nije postavio vrijeme po krugu budući da mu mehaničari nisu stigli popraviti oštećeni stražnji kraj.

Prve Q3 pokušaje vozači su vozili na soft gumama osim Albona koji je izašao na mediumu, a vodeći je bio Bottas, baš kao i na sva tri treninga i u prva dva dijela kvalifikacija.

Ali tada je Mercedes iznenadio odlukom da vozače u druge pokušaje pošalje na medium gumama – Hamilton je prvi izašao na stazu i prvim krugom srušio Bottasa nakon čega je Finac uzvratio i dodatno popravio Hamiltonovo vrijeme.

Ali Hamilton je svojim drugim krugom na medium gumama uspio pobijediti Bottasa za jednu desetinku i osvojiti deveti pole position ove sezone i 97. u karijeri dok se Verstappen na soft gumama uspio približiti na 0.252 s zaostatka za Hamiltonom.

2020 Portugal GP Bottas Hamilton Mercedes F1 W11 after qualifying Photo Daimler Mercedes AMG Twitter

Leclerc je sjajnim posljednjim krugom osigurao četvrto startno mjesto za Ferrari s 0.438 s zaostatka, a Perez je bio peti za Racing Point s 0.571 s sporijim vremenom od Hamiltona.

Albon je opet bio pola sekunde sporiji od Verstappena te će startati šesti, ali je barem uspio pobijediti oba vozača McLarena koji su se kvalificirali na sedmo i osmo mjesto, desetinku iza Albona.

Gasly je nastavio sjajnu formu sa slobodnih treninga te je plasirao svoj AlphaTauri u Q3 gdje je završio deveti, za razliku od Kvyata koji je završio 13. najbrži.

Ricciardo je završio deseti najbrži iako nije vozio Q3 iako mu je momčad pokušala promijeniti stražnje krilo, a Ocon se nije uspio plasirati u posljednji dio kvalifikacija te će startati 11.

Stroll nije mogao pratiti Perezov ritam nakon propuštanja prošle utrke u Njemačkoj te je završio 12. najbrži, a Russell je sedmi puta ove sezone prošao u Q2 u Williamsu te završio 14. najbrži ispred Vetttela u Ferrariju.

Raikkonen je bio desetinku brži od Giovinazzija te je poravnao kvalifikacijski omjer s momčadskim kolegom na 6:6, baš kao i Grosjean koji je pobijedio Magnussena, a Latifi je bio najsporiji u drugom Williamsu.

Utrka je na rasporedu u 14:10.