Lewis Hamilton ostvario je najuvjerljiviju pobjedu ove sezone i 92. u karijeri čime je srušio rekord Michaela Schumachera, a Valtteri Bottas i Max Verstappen upotpunili su pobjedničko postolje za VN Portugala.

Bottas je prestigao Hamiltona u prvom krugu dok je lagana kiša učinila skliski Portimao još skliskijim, a Verstappen je izašao široko u trećem zavoju te je imao kontakt s Perezom u Racing Pointu u četvrtom zavoju koji se nakon toga izvrtio i pao na začelje poretka.

Sainz je iskoristio sjajan start na soft gumama i prestigao oba Mercedesa koji su se mučili zagrijati tvrđe medium gume, ali kad su ih zagrijali nakon pet krugova dogodilo se neizbježno pa je Bottas prestigao Sainza uz pomoć DRS-a na početku šestoga kruga dok je Hamilton učinio isto krug kasnije.

Verstappen se uspio oporaviti i prestići McLarenove vozače, ali tada je već kasnio više od četiri sekunde za Mercedesima i nije ih uspio ugroziti.

Bottas je držao vodeću poziciju dok se Hamilton žalio na prednju lijevu gumu, ali nekoliko najbržih krugova nakon 15 kruga omogućili su mu da sustigne i prestigne Bottasa na početku 20. kruga uz pomoć DRS-a na glavnom pravcu.

Verstappen je soft gume zamijenio mediumum nakon što ga je krenuo sustizati Leclerc u Ferrariju na medium gumama, ali nakon toga nije pokazao očekivanu brzinu jer su Mercedesi vozili podjednako brzo na značajno starijim medium gumama.

2020 Portugal GP Hamilton Mercedes F1 W11 after qualifying Photo Daimler
Formel 1 – Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Großer Preis von Portugal 2020. Lewis Hamilton
Formula One – Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Portugal GP 2020. Lewis Hamilton

Hamilton je u boks ušao u 40. krugu i uzeo novi set hard guma, kao i Bottas krug kasnije iako je htio uzeti soft gume kako bi pokušao nešto drukčije od Hamiltona, a Britanac je dodatno povećao svoju prednost jer je Bottas imao problema sa zagrijavanjem guma.

Verstappen je završio treći za Red Bull, što mu je deveto postolje u 12 utrka ove sezone, a Leclerc je odvozio sjajnu utrku za Ferrari i završio četvrti čime se probio na peto mjesto u poretku vozača, bod ispred Pereza u Racing Pointu.

Gasly je startao na softu i prestigao Pereza u posljednjim krugovima utrke za peto mjesto, a Perez je nakon sudara s Verstappenom u prvom krugu soft gume zamijenio mediumom te je treću dionicu odradio na softu koje su počele popuštati u posljednjim krugovima.

Sainz je iskoristio Perezove probleme i prestigao ga u posljednjem krugu u borbi za šesto mjesto, a Meksikanac je završio sedmi nakon što je u prvom krugu bio posljednji.

Ocon i Ricciardo završili su osmi i deveti za Renault, a Francuz je startao 11. na medium gumama na kojima je vozio čak 53 kruga prije nego ih je zamijenio novim softom.

Vettel se probio s 15. startnoga mjesta i završio deseti za Ferrari što mu je tek drugi bod u posljednjih šest utrka.

Raikkonen je imao sjajan prvi krug na soft gumama dok je na stazi padala lagana kiša, ali je postupno padao kroz poredak i završio 11. ispred Albona u Red Bullu koji je imao još jednu razočaravajuću utrku dok se bori za ostanak u Red Bullu 2021.

Norris je završio 13. za McLaren nakon što je pao u poretku zbog sudara sa Strollom, za koji je Kanađanin dobio pet sekundi kazne i kasnije odustao zbog oštećenoga bolida.

Stroll je ujedno jedini vozač koji nije završio VN Portugala.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u Imoli.