Lewis Hamilton došao je do pete pobjede na VN SAD-a i četvrte u Austinu nakon što je kontrolirao utrku ispred momčadskog kolege Rosberga i Ricciarda u Red Bullu.

Hamiltonu je ovo 50. pobjeda u karijeri, sedma u 2016. i prva nakon VN Njemačke, a zaostatak za momčadskim kolegom smanjio je na 26 bodova, tri utrke prije kraja.

Britanac je dobro startao s pole positiona i zadržao vodstvo, a Ricciardo na supersoft gumama bolje ubrzava od Rosberga iz drugoga zavoja i prelazi ga s vanjske strane. Ali virtualni sigurnosni automobil koji je izašao nakon Verstappenova odustajanja zbog kvara na mjenjaču Rosbergu je omogućio da izgubi manje vremena na promjeni guma i završi drugi sa strategijom dva ulaska u boks.

Mercedes je na prvim zaustavljanjima podijelio strategije svojih vozača i Hamiltonu dao set softa, a Rosbergu set medium guma kako bi pokušao prestići Ricciarda. Verstappen je u 12. krugu prestigao Raikkonena i počeo pritiskati Rosberga na medium gumama.

usa-gp-austin-f1-2016-start-of-the-race-foto-red-bull
Start VN SAD-a 2016.

Ali Verstappenova utrka uništena je najprije u 26. krugu kad je mislio da ga je momčad zvala u boks (a mehaničari nisu bili spremni), a tri kruga kasnije odustao je zbog kvara na mjenjaču.

Sebastian Vettel završio je četvrti u Ferrariju s najbržim krugom utrke nakon vrlo kasne promjene guma u situaciji kad nisu imali što izgubiti.

Kimi Raikkonen na bizaran je način okončao svoju utrku nakon što je pritiskao Rosberga, ali morao je odustati jer je krenuo s nedovoljno pričvršćenim kotačem prilikom trećeg ulaska u boks.

Fernando Alonso odvozio je fantastičnu utrku za McLaren i nakon starta s 12. mjesta došao do petoga, a Carlosa Sainza prestigao je u posljednjem krugu utrke.

Alonso je prije toga prestigao Massu iznenađujućim napadom u najsporijem trećem sektoru nakon čega je došlo do manjeg dodira između bivših momčadskih kolega.

fernando-alonso-mclaren-honda-mp4-31-usa-gp-austin-f1-2016-foto-mclaren
Fernando Alonso, McLaren Honda MP4-31, VN SAD-a 2016. (Foto: McLaren)

Massa je na kraju završio sedmi, ispred Pereza, i tako pomogao Williamsu smanjiti zaostatak za Force Indijom na osam bodova.

Jenson Button završio je deveti  nakon starta s 19. mjesta, a posljednji bod osvojio je Romain Grosjean u Haasu na njihovoj domaćoj utrci. I njemu i momčadi to su prvi bodovi nakon VN Austrije.

Kevin Magnussen završio je 11. u Renaultu nakon što je u posljednjoj dionici utrke prestigao momčadskog kolegu Palmera, a između njih smjestio se Daniil Kvyat u Toro Rossu.

Sauberovi vozači Ericsson i Nasr završili su 14. i 15., ispred Bottasa kojem je u prvom krugu pukla guma i dvaju vozača Manora od kojih je uspješniji bio Wehrlein.

Osim Raikkonena i Verstappena, odustali su i Gutierrez u Haasu i Hulkenberg u Force Indiji.

27 Nico Hülkenberg Force India Mercedes 1 Sudar 7

Kevin Magnussen – kazna od 5 sekundi zbog pretjecanja Kvyata izvan granica staze

Učitaj još iz Povijest

2 Komentari na "Na današnji dan 2016. – Hamilton uvjerljivo do 50. pobjede u karijeri"

Obavijesti me o
Sortiraj od:   najnovijeg | najstarijeg | s najviše glasova
F12013
Gost

Mislio sam da će biti malo bolja utrka, ipak je Austin u pitanju. Šteta što Nico nije bio iza Lewisa, mislim da bi mu mogao zaprijetiti, odličan je bio na medium gumi. RB zbilja ne loš tempo u utrci, ali nedovoljno. A Ferrari, nije to bilo nimalo dobro, ali bar su najbrži krugovi tu, ako ništa?.
Samo se nadam da je posljedica ovog nereda u Ferrariju duboka usredotočenost na 2017…

FerrariHR
Gost

Utrka prosjek. Čestitka Lewisu i Mercedesu. Od svega valja spomenit Alonsa i Sainza. Ferrari neznam šta bi više reka,ufff..

Valencia 2012. – Alonsova utrka za pamćenje!

Na današnji dan 2012. Fernando Alonso odvozio je jednu od najboljih utrka u karijeri i to …