Lewis Hamilton osvojio je dominantan pole position u kišnim uvjetima na Red Bull Ringu s više od sekunde prednosti ispred Maxa Verstappena u Red Bullu, a Carlos Sainz osvojio je sjajno treće mjesto za McLaren.

Hamiltonu je ovo prvi pole position ove sezone nakon drugoga mjesta prošloga vikenda i ukupno 89. u F1 karijeri, čime je uvjerljivo vodeći na ljestvici svih vremena.

Nakon duže odgode zbog previše vode na stazi, kvalifikacije su napokon počele u 15:46, a vozači su cijelo vrijeme koristili isključivo plavo označene gume za puno vode na stazi.

Vettel, Leclerc i Giovinazzi prvi su krenuli na stazu, a vozači su postupno poboljšavali vremena jer kiša nije jako padala – od 1:24 pa sve do najboljih 1:18.188 koje je postavio Hamilton.

U Q1 ispali su Raikkonen, Perez, Latifi, Giovinazzi i Grosjean koji jedini nije postavio vrijeme nakon izlijetanja na početku kvalifikacija, a u Q2 su ispali Leclerc, Russell, Stroll, Kvyat i Magnussen.

Hamilton i Verstappen rušili su najbolja vremena u posljednjem dijelu kvalifikacija, ali najbrži je na kraju bio Hamilton s velikih 1.216 s prednosti ispred Verstappena i 1.428 s prednosti ispred momčadskog kolege Bottasa.

Sainz je uspio pobijediti sve suparnike u sredini poretka te po jedan Mercedes i Red Bull na putu prema najboljem kvalifikacijskom rezultatu u F1 na trećem mjestu za McLaren.

Ocon je bio sedmi najbrži u Q1, šesti najbrži u Q2 i peti najbrži u Q3 u fantastičnom nastupu za Renault, a Ricciardo je također prošao u Q3 i završio deveti , tri desetinke iza momčadskog kolege.

Norris je bio samo 0.003 s sporiji od Ocona i završio šesti, ali će zbog kazne koju je zaradio na prvom treningu startati deveti, šest mjesta iza momčadskog kolege Sainza.

Albon je bio sedmi za Red Bull, 0.017 s ispred čovjeka kojega je zamijenio prošle sezone, Gaslyja u AlphaTauriju, a deseti je bio Vettel u Ferrariju, jedno mjesto ispred momčadskog kolege Leclerca.

Russell je bio 12. najbrži i ostvario najbolji kvalifikacijski rezultat u F1 karijeri, a ujedno i najbolji Williamsov kvalifikacijski rezultat od VN Brazila 2018. kada je Sirotkin startao 14.

Stroll je, za razliku od momčadskog kolege Pereza, prošao u Q2 i bio 13. najbrži, samo 0.100 s iza Vettela koji je bio 10. najbrži u Q2, a Perez je bio tek 17. najbrži, gotovo pola sekunde sporije od Magnussena na 15. mjestu koji je posljednji koji se plasirao u Q2.

Kvyat je bio tek 14. najbrži u Q2 za AlphaTauri, čak sekundu iza momčadskog kolege koji je bio peti u tom dijelu kvalifikacija, a Magnussen je prošao u Q2 kao 15. i na tom mjestu i završio kvalifikacije.

Alfa Romeo jedina je momčad koja je oba bolida izgubila u Q1, a uz njih u Q2 nisu prošli ni po jedan Williams, Haas i Racing Point.

Utrka je na rasporedu u 15:10, a trenutne prognoze najavljuju suho i djelomično sunčano vrijeme s najvišom temperaturom od 17 stupnjeva.

Bottas na pole positionu ispred Hamiltona, Hulkenberg treći

Valtteri Bottas osvojio je drugi pole positionu za VN 70. obljetnice Formule 1 pobijedivši…