Lewis Hamilton osvojio je drugi uzastopni pole position na VN Francuske pobijedivši momčadskog kolegu Valtterija Bottasa u duelu Mercedesa za prvo mjesto, a Charles Leclerc zauzeo je treće mjesto za Ferrari, četiri mjesta ispred Sebastiana Vettela.

Bottas je bio brži od Hamiltona u prva dva dijela kvalifikacija, ali aktualni svjetski prvak preuzeo je kontrolu kad je bilo najvažnije i nakon prvih Q3 krugova vodio s 1:28.448.

Hamilton je u drugom krugu bio još brži (1:28.319) i osigurao treći pole position ove sezone nakon Australije i Monaka, šesti za Mercedes u prvih osam utrka, dok je Bottas završio drugi s 0.286 sekundi zaostatka nakon što se nije popravio u drugom krugu. Hamiltonu je ovo 86. pole position u karijeri i jubilarni 60. u momčadi Mercedesa dok je prvih 26 pole positiona osvojio vozeći za McLaren Mercedes.

Leclerc je nakon tri treća mjesta na tri slobodna treninga opet bio treći najbrži za Ferrari s 0.6 s zaostatka i 0.4 s prednosti ispred Verstappena u Red Bullu, a Vettel je završio tek sedmi nakon razočaravajućeg raspleta u Q3.

Vettel je odbacio svoj prvi brzi krug i ušao u boks nakon promašene promjene brzine koja mu je uzrokovala preupravljanje, a u drugom brzom krugu nije uspio spojiti dovoljno dobar krug te je završio iza oba McLarena.

Red Bull je bio tek 0.009 sekundi brži od McLarena – Norris je bio peti, a Sainz još desetinku sporiji na šestom mjestu što je najbolji kvalifikacijski rezultat za McLaren još od davne 2014. kada su Magnussen i Button također startali peti i šesti.

Ricciardo je s novom specifikacijom Renaultova motora bio osmi najbrži, ali s razočaravajućih pola sekunde zaostatka za bržim McLarenom koji koristi staru specifikaciju njihova motora.

Gasly je bio tek deveti u drugom Red Bullu, manje od tri desetinke iza Ricciarda, a Giovinazzi je pobijedio Raikkonena i prošao u Q3 za Alfa Romeo gdje je završio deseti najbrži.

Albon je skoro plasirao Toro Rosso u Q3, ali je završio 11. najbrži i najbolje je plasirani vozač koji ima slobodu odabira guma na kojima će startati utrku.

Vozači Mercedesa, Ferrarija i Verstappen u Red Bullu svoje su najbolje krugove u Q2 odvozili na medium gumama na kojima će startati utrku, što će im značajno povećati fleksibilnost strategije u izuzetno vrućim uvjetima u Francuskoj.

Raikkonen je drugim Q2 krugom uspio pobijediti Pereza u Racing Pointu i Hulkenberga u Renaultu, a Magnussen je uspio proći u Q2 u Haasu (15. mjesto), za razliku od Grosjeana koji je na 17. mjestu zapeo u Q1, ali će startati 16. zbog Kvyatove kazne.

Kvyat je na 16. mjestu bio najbrži od vozača koji su ispali u Q1, ispred Grosjeana i Strolla u Racing Pointu, a najsporiji su još jednom bili vozači Williamsa – Russell je bio četiri desetinki brži od Kubice.

20 26 Daniil Kvyat Toro Rosso/Honda 1:31.564 3.245

#26 Daniil Kvyat – kvalificirao se 16., ali starta posljednji zbog novih elemenata Hondine pogonske jedinice

Obavijesti me o

Pogledajte Kimijev kvalifikacijski krug u Francuskoj 2002. uz vrišteći Mercedesov V10 na 18 400 o/min!

Pogledajte Kimijev kvalifikacijski krug u Francuskoj 2002. uz vrišteći Mercedesov V10 na 1…