Ferrarijev glavni inženjer, koji je uoči ove sezone prešao iz glavnog konkurenta Mercedesa, osvrnuo se na dosadašnji tijek Ferrarijeve sezone i gume istaknuo kao veliku nepoznanicu u današnjoj F1.
Jock Clear britanski je inženjer s dugom poviješću u Formuli 1 u kojoj je radio na dizajnerskim pozicijama i u ulozi trkaćeg inženjera. Radio je za Benetton, Leyton House, Lotus, Williams, BAR Hondu, Brawn GP, Mercedes i Ferrari, a trkaći inženjer bio je Villeneuveu, Satu, Barrichellu, Rosbergu, Schumacheru i Hamiltonu.
Nakon što je osvojio naslov svjetskog prvaka kao trkaći inženjer Jacquesa Villeneuvea u Williamsu 1997., Clear ga je 1999. slijedio u BAR koji je 2006. postao Honda, 2009. Brawn GP, a 2010. Mercedesova tvornička momčad.
U prosincu 2014. Ferrari je objavio da su potpisali Cleara, ali je britanski inženjer morao još neko vrijeme ostati u Mercedesu prije nego je uoči 2016. zauzeo novu ulogu u Ferrariju na mjestu glavnog inženjera (dosad je na tom mjestu bio Pat Fry). U Mercedesu je 2013. i 2014. bio trkaći inženjer Lewisu Hamiltonu.
GDJE JE FERRARI?
Nakon tri Ferrarijeve pobjede u 2015. ove se godine očekivalo najmanje isto, ali nakon prvih šest utrka Ferrari ima 37 bodova manje i nema nijednu pobjedu (prošle godine pobjeda na drugoj utrci sezone u Maleziji).
“Zaostatak za Mercedesom veći je nego smo očekivali, ali manji od prosječnog zaostatka prošle godine i na posljednjoj utrci 2015.,” rekao je Clear za Auto Motor und Sport.
“To je pozitivan aspekt priče. Smanjili smo zaostatak za Mercedesom i sigurni smo da će se naše krivulje performansi u budućnosti preklopiti. Jedino je pitanje kad.”
“U ovom sportu nije samo važno imati potencijal, morate to dokazati na stazi.”
“U prve četiri utrke imali smo brzinu. Imali smo pogrešaka u kvalifikacijama i nismo bili brzi kao što mogli i za to smo platili cijenu u utrci. Bez obzira na to, pobijedili smo sve osim Mercedesa. Priča se promijenila tek u Barceloni.”
PROBLEMATIČNE KVALIFIKACIJE
U posljednje dvije utrke Ferrari je imao problema s tempiranjem brzine u kvalifikacijama jer su u Q3 bili sporiji nego u Q1 i Q2. Problem je bio ponajviše u gumama koje su još uvijek veliki misterij.
“Bilo je to neugodno iznenađenje jer je bolid znatno bolji nego rezultati kvalifikacija.”
“U ključnim trenucima nismo znali izvući maksimum iz guma. Dopustili smo Red Bullu da izgleda dobro i time se doveli u tešku situaciju u nedjelju.”
“U utrci smo imali brži bolid, ali nismo uspjeli prijeći Red Bull.”
FERRARI SE NIJE KOCKAO SA STRATEGIJOM
Jock Clear smatra da u Barceloni protiv dva Red Bulla nisu imali previše izbora te da su jedan od dva duela morali izgubiti. Ali na njihovu žalost, izgubili su duel za pobjedu, a osvojili onaj za treće mjesto.
“Barcelona je staza na kojoj možete prestizati samo ako imate mnogo bolji bolid, značajno svježije gume ili ako vozač ispred napravi pogrešku. Ali današnji vozači tako su dobri da gotovo da i ne griješe, čak ni 18-godišnjaci,” komentirao je Clear ciljajući na bezgrešnu predstavu 18-godišnjeg Maxa Verstappena u Španjolskoj koji je postao najmlađi pobjednik F1 utrke u povijesti.
“Svi se mi oslanjamo na iste kalkulacijske modele, više nema situacija kao na Magny Coursu 2004. gdje jedna osoba može reći ‘sad ćemo ući u boks’. Tada je Ferrari pobijedio sa strategijom četiri ulaska u boks, ali samo zato jer su imali brži bolid.”
“U Barceloni smo vidjeli dva duela, Ricciardo protiv Vettela i Verstappen protiv Raikkonena. Jedan smo dobili, a drugi je dobio Red Bull.”
“Nažalost, naš duel bio je za treće mjesto.”
Clear ne smatra da su pogriješili s Vettelovom strategijom od tri ulaska u boks kojom ispratili Red Bullov potez koji je Ricciarda odlučio staviti na istu strategiju.
“Bilo je jasno da možemo prestići samo jedan Red Bull, ali ne oba.”
“Imali smo izbor – ili se s dva bolida utrkivati protiv Verstappena ili pokriti i Ricciarda koji se činio kao opasniji suparnik. Zato smo ga pokrili s vozačem koji mu je bio bliže, a to je bio Seb,” objasnio je strateško razmišljanje na VN Španjolske Jock Clear.
Clear kaže da su duel protiv Verstappena izgubili zbog njegovog ranijeg ulaska u boks po nove gume.
“Mislili smo mu napraviti ‘undercut’ [ući barem krug ranije u boks od protivnika i prestići ga bržim krugom na novim gumama], ali trenutak u kojem najranije smijemo ući [da ne bi imali predugu posljednju dionicu] još nije došao.”
“Red Bull je ušao krug ranije i ostao ispred. Nadali smo se da će Verstappen pogriješiti u preostalih 30 krugova, ali nije napravio nijednu pogrešku.”
GUME KLJUČNE ZA KVALIFIKACIJSKE PERFORMANSE
Kao i u Barceloni, Ferrari je u Monaku bio sporiji u kvalifikacijama nego na treninzima, ali još čudnije – imali su brzinu Q1, ali su usporili u Q3 (ostali su se većinom ubrzali).
“Izgledalo je slično kao u Barceloni, ali ipak nešto drukčije,” rekao je Clear.
“U Barceloni smo imali brzinu na trećem treningu, ali tek sporadično. Bolidi nisu bili dobro uravnoteženi.”
“U Monte Carlu treći trening prošao je glatko, bili smo konstantno brzi. Čak i nakon Q1 bili smo sigurni u svoje performanse.”
“S vremenom od 1:14.6 u Q1 trebali bi, uz normalno i uobičajeno poboljšanje, u Q3 voziti 1:13.8.”
“Seb je također mislio da je mogao odvoziti Mercedesovo vrijeme (Rosberg 1:13.791, Hamilton 1:13.942). Kako smo vrijeme izgubili u vrlo kratkom periodu vremena, postavke bolida morale su biti dobre.”
“Jednostavno više ne uspijevamo gume dovesti u njihov operativni prozor. To je umjetnost.”
“I drugi su imali problema. Ricciardo je u posljednjem pokušaju odvozio tek 1:14.1 (pole position u prvom pokušaju – 1:13.622).”
GUME I DALJE NAJVEĆI MISTERIJ FORMULE 1
Dovesti gumu u optimalno temperaturno područje i održavati ga tijekom jednog ili više krugova već je dovoljno teško, ali držati sve četiri gume u operativnom području rada prava je umjetnost.
“Nemojte se smijati, ali gume su još uvijek misterij. Crna rupa. Imamo 1000 senzora na bolidu i znamo svaki detalj na njemu, o motoru, prijenosu…,” rekao je Clear.
“Jedino na gumama nemamo gotovo ništa. Znamo samo temperaturu i tlak. A u njima se događa puno više. Zato je korištenje guma tako težak i tako zanimljiv posao. Nije riječ o egzaktnoj znanosti jer osjećaj i vožnja vozača i komunikacija s inženjerom igraju glavnu ulogu.”