VN Španjolske, Circuit de Barcelona – Catalunya, 23. 06. 2024.

Nova konfiguracija staze Circuit de Barcelona – Catalunya za 2023. s brzim pretposljednjim zavojem broj 13
2021 Circuit de Barcelona-Catalunya Photo Formula1-com
Stara konfiguracija staze Circuit de Barcelona – Catalunya (2022.)
Broj utrka53 (1951. – 2021., Catalunya 33 (1991. – 2023.), Jarama 9, Jerez 5, Montjuich 4, Pedralbes 2)
Broj krugova66
Duljina kruga4657 m
Duljina utrke307.236 km
Rekord kruga u utrci
Apsolutni rekord

REKORDI (nakon utrke 2023.)

 VOZAČIKONSTRUKTORIPROIZVOĐAČI MOTORA
PobjedeM. Schumacher i Hamilton (6)Ferrari (12)Ferrari i Mercedes (12)
Pole positioniMichael Schumacher (7)Ferrari (14)Ferrari (14)
Najbrži krugoviMichael Schumacher (7)Ferrari (14)Ferrari (16)
Pobjednička postoljaMichael Schumacher (12)Ferrari (38)Ferrari (38)
Prvi startni redLewis Hamilton (9)Ferrari (29)Ferrari (29)
Utrka u vodstvuM. Schumacher i Hamilton (10)Ferrari (27)Ferrari (27)
BodoviLewis Hamilton (233)Ferrari (507)Mercedes (695)

SATNICA 2024.

1. slobodni treningPET 13:30
2. slobodni treningPET 17:00
3. slobodni treningSUB 12:30
KvalifikacijeSUB 16:00
UtrkaNED 15:00


Circuit de Catalunya već tradicionalno označava povratak cirkusa Formule 1 u Europu, a svojom je raznolikom konfiguracijom odličan pokazatelj forme bolida.

Do 2013. staza se zvala Circuit de Catalunya, a nakon sponzorskog ugovora s gradskim vijećem grada Barcelone zove se Circuit de Barcelona – Catalunya.

Staza nije previše popularna, ponajviše zbog malog broja pretjecanja i nezanimljivih utrka, što je posljedica njezine konfiguracije s puno brzih zavoja, kao i činjenice da momčadi na njoj najviše testiraju i jako ju dobro poznaju.

Barcelona je redovita postaja zimskih testiranja. Momčadi posljednjih godina najviše vremena provode upravo na ovoj stazi, zbog čega momčadi na utrku dolaze potpuno spremni, s detaljno razrađenim postavkama bolida. Ipak, razlike u temperaturi između veljače i svibnja zahtjevaju određene korekcije na postavkama.

Koji god razlog tome bio, utrke su često vrlo nezanimljive – 1999. bili smo svjedoci tek jednom pretjecanju tijekom cijele utrke (prema nekim statistikama ‘čak’ četiri!) dok je 2011. prvi puta u posljednjih 11 godina pobijedio bolid koji nije krenuo s najbolje startne pozicije. Doduše, pobjedio je Sebastian Vettel koji je krenuo drugi.

Uvođenje KERS-a i DRS-a donekle je poboljšalo situaciju po pitanju pretjecanja, a prvi je zavoj najprikladnije mjesto ukoliko vozač koji želi napasti uspije dobro odvoziti posljednjih nekoliko zavoja. Druga je prilika deseti zavoj nakon kojeg slijedi vrlo spori lijevi zavoj. On je promijenjen 2004. kada je postao oštriji, dok istovremeno nudi dosta prostora na izlazu.

Staza je izmijenjena i 2007. kada je umjesto brzog pretposljednjeg zavoja ubačena vrlo spora šikana, kako bi bolidi bili bliže pri izlasku na startno ciljnu ravninu i time se omogućilo lakše pretjecanje. Ta je konfiguracija aktualna i danas.

To se nije pokazalo posebno uspješnim jer su pretjecanja podjednako rijetka, a staza je izgubila vrlo atraktivnu sekvencu od dva brza desna zavoja koje su bolidi prolazili gotovo punim gasom.

Zbog mnogo brzih zavoja, momčadi koriste velike količine downforcea kako bi stazu prošli u najkraćem vremenu. Gume se jako troše i griju, a motor i kočnice nisu posebno opterećeni. Posebno je izazovan zavoj broj 9 u koji se ulazi s više od 200 km/h, a izlazi s oko 250 km/h, a za vrijeme po krugu posebno je bitan treći sektor s vrlo sporim zavojima koji vode na startno ciljnu ravninu.

Bolid koji je konkurentan u trećem sektoru ima vrlo dobru trakciju i može očekivati dobre nastupe u Monaku i Kanadi. Također, za dobro vrijeme u trećem sektoru bitno je ne pregrijati gume u brzim zavojima prva dva sektora.

POVIJEST

Prva Velika Nagrada Španjolske održana je 1913. na 300 km dugoj cestovnoj ruti od Guadarrame, blizu Madrida, do Valladolida. Nije to bila klasična Velika Nagrada kakvu danas poznajemo, nego utrka touring automobila.

Utrke u Španjolskoj vozile su se i prije, a najznačajniji je Kup Katalonije iz 1908. i 1909. na cestama oko Sitgesa, blizu Barcelone. Obje utrke osvojio je Jules Goux, a tradicija utrkivanja u Španjolskoj nastavila se izgradnjom dva kilometra dugog ovala poznatog pod imenom Sitges-Terramar na kojem se održala VN Španjolske 1923.

Juan Manuel Fangio u Alfa Romeu 159 pobjednik je prve F1 utrke Španjolskoj koja se održala na stazi Pedralbes. (28.10.1951.) Foto: f1history
Juan Manuel Fangio u Alfa Romeu 159 pobjednik je prve F1 utrke Španjolskoj koja se održala na stazi Pedralbes. (28.10.1951.) Photo: f1history

Prva VN Španjolske koja je bila dio kalendara Formule 1 održala se 1951. na uličnoj stazi Pedralbes u Barceloni. Pobjednik je bio Juan Manuel Fangio u Alfa Romeu koji je iskoristio probleme s gumama koji su mučili tvorničke Ferrarije. Utrka se trebala održati i 1952. i 1953., ali su otkazane zbog manjka novaca.

Britanac Mike Hawthorn prekinuo je Mercedesovu dominaciju pobijedivši 1954. u Ferrariju, a 1955. je utrka otkazana nakon stravične nesreće na 24 sata Le Mansa u kojoj je poginulo više od 80 ljudi, što je potaknulo vladajuća tijela na rasprave o sigurnosti gledatelja.

Šezdesetih godina dvadesetog stoljeća Royal Automobile Club of Spain (RAC) izgradio je novu, trajnu trkaću stazu u Jarami, sjeverno od Madrida, a španjolska vlada doradila je uličnu stazu Montjuic pokraj Barcelone i učinila ju sigurnijom za utrkivanje. Utrka izvan Svjetskog prvenstva Formule 1 održana je 1967. na Jarami, a pobijedio je Jim Clark u Lotusovom F1 bolidu.

Prva VN Španjolske održana na brzoj, ali i opasnoj stazi Montjuic. U prvom planu je Jack Brabham u Brabham Fordu ispred Jackie Stewarta u Matri Ford koji je kasnije i pobijedio u utrci. (4.5.1969.) Foto: reddit
Prva VN Španjolske održana na brzoj, ali i opasnoj stazi Montjuic. U prvom planu je Jack Brabham u Brabham Fordu ispred Jackie Stewarta u Matri Ford koji je kasnije i pobijedio u utrci. (4.5.1969.) Photo: reddit

Jarama je 1968. bila domaćin VN Španjolske, ovoga puta unutar F1 kalendara, prvi puta nakon 1954. i utrke na Pedralbesu. Pobjednik je bio Graham Hill u Lotus Fordu. Nakon utrke je dogovoreno da će VN Španjolske alternirati između spore i zavojite staze Jarama (parne godine) te brzog i širokog Monjuica (neparne godine). Na prvoj utrci na Monjuicu 1969. slavio je Britanac Jackie Stewart.

Belgijac Jacky Ickx i Britanac Jackie Oliver 1970. su sudjelovali u strašnom sudaru, ali su se izvukli s manjim opeklinama. Utrku je osvojio Stewart koji je slavio i 1971. kada je uspio zadržati tri snažnija bolida s 12-cilindričnim motorima.

Austrijanac Niki Lauda ostvario je svoju prvu od ukupno 25 pobjeda u Formuli 1 1974. na stazi Jarama nakon što je u svom Ferrariju startao s pole positiona te upisao i najbrži krug utrke. Južnoafrikanac Jody Scheckter, svjetski prvak iz 1979.,  na toj je utrci petim mjestom upisao prve bodove u utrci Formule 1.

Utrku 1975. na Montjuicu obilježila je tragedija. Uoči utrke postojala je zabrinutost oko sigurnosti jer barijere koje su ograđivale uličnu stazu nisu bile propisno pričvršćene. Protesti su bili brojni, a vozači su se odbili utrkivati. Organizatori su počeli paničariti i prijetili da će bolide zaključati na stadionu gdje su bili smješteni dok se nisu utrkivali. Vozači i momčadi su popustili, ali dvostruki pobjednik Brazilac Emerson Fittipaldi povukao se iz utrke nakon samo jednoga kruga.

U 26. krugu puklo je stražnje krilo na Hill Fordu Rolfa Stommelena nakon čega je Nijemac završio u barijerama i ubio četvero gledatelja. Utrka je prekinuta u 29. krugu, a pobjednikom je proglašen Jochen Mass u McLaren Fordu (dodijeljeni su polovični bodovi zbog nedovoljnog broja odveženih krugova).

Niki Lauda (Ferrari) ispred Jamesa Hunta (McLaren) na VN Španjolske 1976. održanoj na stazi Jarama. Hunt je kasnije pobijedio u utrci, a Lauda je završio drugi. (2.5.1976.) Foto: ESPN
Niki Lauda (Ferrari) ispred Jamesa Hunta (McLaren) na VN Španjolske 1976. održanoj na stazi Jarama. Hunt je kasnije pobijedio u utrci, a Lauda je završio drugi. (2.5.1976.) Photo: ESPN

Nakon tragedije na opasno brzom Montjuicu, VN Španjolske održavala se na stazi Jarama. Britanac James Hunt iskoristio je probleme Nikija Laude sa slomljenim rebrima i slavio ispred Austrijanca, ali je nakon utrke diskvalificiran jer mu je bolid bio 4.57 cm preširok. McLaren se uspješno žalio na odluku tehničke komisije te je Huntu vraćeno 9 bodova. Mario Andretti dominirao je 1978. i 1979. u Lotusu 78 s naprednom ground effect aerodinamikom.

Uoči utrke 1980. predsjednik FISA-a (vladajuće tijelo koje je tada kontroliralo Formulu 1) Jean-Marie Balestre objavio je da VN Španjolske te godine neće računati kao utrka F1 prvenstva, zbog čega se tvorničke momčadi Ferrarija, Renaulta i Alfa Romea nisu pojavile na utrci. Natjecale su se samo neovisne momčadi koje su pripadale FOCA udruženju (Formula One Constructors Association). Pobjednik je bio Alan Jones u Williamsu.

Giles Villeneuve uspio je zadržati četiri brža vozača i pobijediti na VN Španjolske 1981. (21.6.1981.) Foto: Ferrari
Giles Villeneuve uspio je zadržati četiri brža vozača i pobijediti na VN Španjolske 1981. (21.6.1981.) Photo: Ferrari

Gilles Villeneuve u Ferrariju slavio je 1981. u utrci u kojoj je zadržao četiri znatno brža bolida, što se smatra jednom od najboljih vožnji u povijesti motorsporta. Kanađanin je u Ferrariju završio 0.22 s ispred Jacquesa Laffitea u Ligier Matri, 0.58 s ispred Johna Watsona u McLaren Fordu, 1.01 s ispred Carlosa Reutemanna u Williams Fordu i 1.24 s ispred Elia de Angelisa u Lotus Fordu.

Nakon te utrke VN Španjolske na Jarami ispala je s kalendara jer su organizatori više bili zainteresirani za golf terene pokraj staze, kao i zbog uske staze, vrlo vrućih uvjeta i malog broja gledatelja na utrci 1981.

Gradonačelnik Jereza je 1985. dao zeleno svjetlo za izgradnju nove trkaće staze u svrhu promocije turizma u svom gradu. Circuito Permanente de Jerez smještena je blizu Seville u južnoj Španjolskoj i završena je na vrijeme za povratak VN Španjolske 1986. Te smo godine svjedočili uzbudljivoj borbi Ayrtona Senne i Nigela Mansella koji su utrku završili jedan pokraj drugoga, a Senna je završio s prednošću od samo 0.014 sekundi, što je jedna od najtješnjih završnica na utrkama Formule 1.

Ayrton Senna (Lotus) i Nigel Mansell (Williams) u borbi za pobjedu na VN Španjolske 1986., prvoj održanoj na stazi Jerez. Brazilac je slavio s prednošću od samo 14 tisućinki sekunde ispred Britanca. (13.4.1986.) Foto: Williams
Ayrton Senna (Lotus) i Nigel Mansell (Williams) u borbi za pobjedu na VN Španjolske 1986., prvoj održanoj na stazi Jerez. Brazilac je slavio s prednošću od samo 14 tisućinki sekunde ispred Britanca. (13.4.1986.) Photo: Williams

Mansell je 1987. slavio u Williams Hondi nakon što je na startu prestigao vodećeg u poretku Nelsona Piqueta i vodio svaki krug utrke. Slično je 1988. ponovio i Prost u McLarenu koji je na startu prešao vodećeg Sennu i ostao vodeći do kraja utrke. Drugi je bio Mansell kojem je to bila tek druga završena utrka te sezone, a na drugoj utrci koju je završio (Silverstone) također je završio drugi. Sve ostale utrke u sezoni (njih 14) Mansell nije završio.

Mansell je bio suspendiran za VN Španjolske 1989. jer je na prethodnoj utrci u Portugalu dvaput ignorirao crnu zastavu, a kasnije izbacio Sennu iz utrke (a time i borbe za naslov jer su nakon Portugala ostale samo tri utrke). Ferrari za VN Španjolske nije zamijenio Mansella te je nastupio samo s Gerhardom Bergerom.

Senna je uvjerljivo slavio s pole positiona ispred Bergera u Ferrariju, a treći je bio vodeći čovjek prvenstva Alain Prost. Bila je to ujedno i posljednja utrka koju je Prost završio za momčad McLarena s kojom je postao prvak 1985. i 1986. Francuz je na posljednje dvije utrke sezone odustao, ali je svejedno treći puta postao svjetski prvak.

Godine 1990. vozila se posljednja VN Španjolske na stazi Jerez (iako se na Jerezu vozila VN Europe 1994. i 1997.). Tijekom slobodnog treninga težak je sudar doživio Martin Donnelly u Lotusu tijekom kojeg je ispao iz bolida. Bio je teško ozlijeđen, ali je preživio.  Nakon nesreće se više nije utrkivao u Formuli 1, ali se nastavio natjecati u brojnim natjecanjima sportskih automobila (2015. je kao 51-godišnjak debitirao u BTTC-u). Slavio je Prost u Ferrariju, ispred momčadskog kolege Nigela Mansella.

Jerezova relativno udaljena lokacija, zajedno s Donnellyjevim teškim sudarom doveli su do premještanja VN Španjolske na novu stazu koja se gradila uz potporu španjolske vlade.

Nigel Mansell i Ayrton Senna u napetoj borbi kotač uz kotač, u vrijeme dok su utrke na stazi Catalunya bile zanimljive. (29.9.1991.) Foto: McLaren
Nigel Mansell i Ayrton Senna u napetoj borbi kotač uz kotač, u vrijeme dok su utrke na stazi Catalunya bile zanimljive. (29.9.1991.) Photo: McLaren

Staza je izgrađena 1991. i te je godine bila domaćin VN Španjolske, a njezina gradnja poklapa se i s tada nadolazećim Olimpijskim Igrama 1992. u Barceloni. Tako je staza poslužila i kao početak i kraj biciklističke utrke.

Prva utrka 1991. donijela je mnoštvo akcije, a pamti se duel Nigela Mansella i Ayrtona Senne koji su cijelu startno ciljnu ravninu vozili paralelno. Tada bolidi nisu toliko ovisili o aerodinamičkom potisku i puno su se lakše pratili kroz brze zavoje. Mansell je pobijedio na utrci ispred Prosta u Ferrariju.

Utrka 1992. označila je prvi start iz prvog startnog reda za Michaela Schumachera (ukupno 116 u karijeri), a Nigel Mansell je na istoj utrci ostvario 25. pobjedu i 50. pobjedničko postolje u karijeri. Te je godine VN Španjolske promovirana i kao VN Olimpijskih Igara.

Pamtimo i 1994. kada je Schumacher osvojio pole position, a u utrci završio drugi iza Damona Hilla iako je većinu utrke vozio bolid zaglavljen u petoj brzini.

Michael Schumacher u Ferrariju F310 juri prema dominantnoj pobjedi, prvoj za Ferrari. (2.6.1996.) Foto: Ferrari
Michael Schumacher u Ferrariju F310 juri prema dominantnoj pobjedi, prvoj za Ferrari. (2.6.1996.) Photo: Ferrari

Michael Schumacher obilježio je i utrku 1996. kada je fantastičnom vožnjom na kišom natopljenoj stazi ostvario prvu pobjedu za Ferrari, a samo su Jean Alesi u Benettonu i Jacques Villeneuve ostali u istom krugu s pobjednikom.

Villeneuve je 1997. slavio s pole positiona za Williams, u godini u kojoj je u napetoj i kontroverznoj završnici prvenstva osvojio svoj prvi i jedini naslov svjetskoga prvaka u borbi protiv Michaela Schumachera.

McLarenovi vozači Mika Hakkinen i David Coulthard dominirali su utrkom 1998. i 1999., a utrku 1999. pamtimo i po tome jer su se u 65 krugova dogodila samo četiri pretjecanja.

Hakkinen je 2000. slavio treću uzastopnu pobjedu u Španjolskoj, a McLaren treću uzastopnu dvostruku pobjedu na toj utrci nakon što je Schumacher s pole positiona poveo i kasnije pregazio nogu glavnoga mehaničara zbog čega je izgubio dragocijeno vrijeme.

Hakkinen je 2001. u svom 150. startu u Formuli 1 pobjedu izgubio na najbolniji mogući način. Iako je uoči posljednjeg kruga imao oko 40 sekundi prednosti ispred Michaela Schumachera, kvar na spojci prisilio ga je na odustajanje i prepuštanje vodstva najljućem rivalu. Montoya je drugim mjestom ostvario svoje prvo pobjedničko postolje u karijeri.

Michael Schumacher dominirao je na VN Španjolske 2002., 2003. i 2004., a Raikkonen je 2005. ostvario prvu pobjedu u sezoni za McLaren ispred lokalnoga heroja Alonsa koji je završio drugi za Renault.

Maldonado u društvu svjetskih prvaka Alonsa i Raikkonena slavi svoju prvu i zasad jedinu pobjedu u Formuli 1 (13.5.2012.) Foto: Pirelli
Maldonado u društvu svjetskih prvaka Alonsa i Raikkonena slavi svoju prvu i zasad jedinu pobjedu u Formuli 1 (13.5.2012.) Photo: Pirelli

Alonso je 2006. postao prvi španjolski vozač koji je pobijedio na domaćoj utrci Formule 1. Na toj je utrci Massa odvozio svoj prvi najbrži krug, što je na istoj stazi kasnije uspjelo Grosjeanu (2012.) i Gutierrezu (2013.).

Massa je slavio 2007. s pole positiona za Ferrari, kao i Raikkonen 2008., a Button je 2009. predvodio dvostruku pobjedu za Brawn GP ispred momčadskoga kolege Barrichella.

Red Bull je slavio 2010. s Webberom i 2011. s Vettelom na stazi koja je sjajno odgovarala njihovim bolidima koji su imali najviše downforcea iako je Hamilton u McLarenu prijetio Vettelu u završnici utrke 2011.

Zanimljivo je bilo i 2012. kada je Hamilton diskvalificiran iz kvalifikacija zbog nedovoljne količine goriva potrebne za analizu. Britanac je ostvario pole position s pola sekunde prednosti ispred Maldonada, ali je morao startati posljednji. Tako je Venecuelanac startao s pole positiona, pobijedio na utrci i postao peti pobjednik u prvih pet utrka 2012.

spain-gp-f1-2015-podium-rosberg-hamilton-vettel
Rosberg je u Španjolskoj 2015. stigao do prvog pole positiona i prve pobjede u sezoni (10.5.2015.) Photo: Mercedes

Utrku 2014. pamtit ćemo po dvoboju Hamiltona i Rosberga, ali i po prvom pobjedničkom postolju za Daniela Ricciarda u Red Bullu, u sezoni u kojoj je zasjenio momčadskoga kolegu Sebastiana Vettela.

Od 2007. do 2016. na VN Španjolske vidjeli smo različite pobjednike. Max Verstappen je pobjedom na VN Španjolske 2016. postao deseti različiti pobjednik ove utrke u deset uzastopnih godina.

Rosberg je upravo u Španjolskoj prvi puta u 2015. pobijedio Hamiltona u kvalifikacijama i osvojio svoj prvi pole position u sezoni, 0.267 s ispred Hamiltona. Nijemac je dobro startao i odjurio do pobjede, a Hamilton je nakon lošeg starta uspio uzvratiti i osvojiti drugo mjesto. Rosberg je tako smanjio zaostatak za Hamiltonom na 20 bodova, a Britanac je dotad sve utrke startao i završio u najbolja dva. Rosberg je svih pet utrka završio na istom mjestu na kojem je i startao.

Mercedesovi vozači i 2016. su zauzeli prvi startni red u Španjolskoj, a Lewis je, kao i 2014., osvojio pole position ispred momčadskog kolege. Rosberg bolje starta i s vanjske strane prvoga zavoja prolazi Hamiltona, ali zbog krivo odabranog načina rada motora Nijemac gubi snagu na izlazu iz trećeg zavoja i Hamilton kreće u napad s unutarnje strane četvrtog zavoja. Rosberg kasno blokira, Hamilton izlijeće na travu i gubi kontrolu nakon čega oba Mercedesa utrku završavaju u zaštitnoj ogradi.

Max Verstappen Red Bull TAG Heuer RB12 on podium with Raikkonen and Vettel Spain GP F1 2016 Foto Red Bull
Red Bull je uspio pobijediti Ferrari u Barceloni, ali nitko nije očekivao da će do pobjede doći mladi Max Verstappen i postati najmlađi pobjednik F1 utrke (15.5.2016.) Photo: Red Bull

Verstappen je sjajno iskoristio bolju strategiju od dva ulaska u boks i pobijedio u prvom nastupu za Red Bull koji ga je uoči Španjolske zamijenio s Daniilom Kvyatom, a drugi je završio Kimi Raikkonen u Ferrariju.

Hamilton je 2017. osvojio pole position sa samo 0.051 sekundi prednosti ispred Vettela s kojim je vodio uzbudljivu borbu cijelu utrku. Slavio je Hamilton koji je Vettela prestigao na novijim gumama i odvozio najbrži krug utrke. Nijemac je nakon pet utrka i dalje vodio sa šest bodova više od Hamiltona jer je sve utrke završio na prvom ili drugom mjestu.

Mercedes je 2018. u Španjolskoj prvi puta te sezone zauzeo prvi startni red koji su uspjeli pretvoriti u dvostruku pobjedu, a Vettel je završio tek četvrti iza Verstappena u Red Bullu dok je Raikkonen odustao zbog problema s pogonskom jedinicom.

Spanish GP F1 2018 start first corner Photo Daimler Hamilton Vettel Bottas Raikkonen
Hamilton vodi na startu VN Španjolske 2018. (13.5.2018.) Photo: Daimler

Mercedes je u Španjolskoj 2019. osigurao još jedan prvi startni red, ali pole position s velikom prednošću od šest desetinki osvojio je Bottas ispred Hamiltona dok je Vettel na trećem mjestu kasnio 0.866 s.

Ali Bottasovo vodstvo nije dugo trajalo budući da je Hamilton preuzeo vodstvo do prvoga zavoja i vodio u svim krugovima utrke za treću pobjedu u prvih pet utrka sezone.

Bottas je završio drugi i upotpunio petu dvostruku pobjedu za Mercedes u prvih pet utrka, a Verstappen je pobijedio Vettela i Leclerca u Ferrariju i završio treći za Red Bull.

2019 Spanish GP start Photo Daimler
Hamilton je preuzeo vodstvo prije prvoga zavoja koje nije ispustio ni u jednom krugu do kraja VN Španjolske (12.5.2019.) Photo: Daimler

VN Španjolske 2020. se zbog pandemije koronavirusa vozila u neuobičajenom terminu sredinom kolovoza, a kvalifikacije nisu donijele ništa novo budući da su Hamilton i Bottas još jednom zauzeli prvi startni red za Mercedes.

Hamilton je ostvario četvrtu uzastopnu pobjedu na VN Španjolske i petu ukupno u toj zemlji nakon dominantnoga nastupa s pole positiona, a Verstappen je uspio prestići Bottasa na startu i zadržati drugo mjesto do kraja utrke.

Hamilton je zadržao vodstvo na startu dok je Bottas pao na četvrto mjesto iza Verstappena i Strolla, ali je nakon četiri kruga uspio prestići Kanađanina i doći na treće mjesto iza Hamiltona i Verstappena.

Ali Red Bull je pokrio sve Mercedesove strateške pokušaje te Bottas ni na novijim soft gumama nije uspio sustići Verstappena u završnici te je na kraju otišao i treći put u boks kako bi u posljednjem krugu utrke odvozio najbrži krug.

2020 Spanish GP Hamilton soft Pirelli parc ferme after qualifying Photo Daimler
Hamilton je u Španjolskoj 2020. uvjerljivo slavio s pole positiona (16.8.2020.) Photo: Daimler

Hamilton je vodio ispred Verstappena sa sekundom do dvije prednosti u prvoj dionici, ali je nakon deset krugova ubrzao i serijom najbržih krugova izgradio dovoljnu prednost da se vrati u vodstvo nakon prve promjene guma.

Verstappen je prvi ušao u boks od vodećih vozača u 21. krugu i soft gume zamijenio mediumom, a Mercedes je Hamiltona i Bottasa u boks pozvao u 23. krugu i odradio uzastopne promjene guma, također sa softa na medium.

Hamilton je nastavio graditi svoju prednost prije nego je Verstappen drugi puta ušao u boks u 41. krugu kako bi se zaštitio od mogućega Bottasovog ranijeg ulaska, a Mercedes je odgovorio ostavivši Bottasa na stazi još sedam krugova.

Mercedes je Hamiltona ostavio na stazi još dva kruga i dao mu novi set mediuma iako su izvorno planirali koristiti soft gume, što je svjetski prvak odbio i uvjerljivo slavio s 24 sekunde prednosti ispred Verstappena.

2021 Spanish GP start rear view Photo Red Bull
Start VN Španjolske 2021. – Verstappen se sprema na kasni napad na Hamiltona s unutarnje strane prvoga zavoja (Photo: Red Bull)

Hamilton je osvojio je treću utrku F1 sezone 2021. u Španjolskoj nakon uzbudljive taktičke borbe s Verstappenom kojega je prestigao u 60. od 66 krugova na puno novijim gumama, a Valtteri Bottas upotpunio je pobjedničko postolje za Mercedes.

Hamiltonu je to bila peta uzastopna pobjeda u Španjolskoj i šesta ukupno u ovoj zemlji, a ukupno mu je to bila 98. pobjeda u Formuli 1, dan nakon što je osvojio 100. pole position. Ujedno je to bila četvrta uzastopna godina da su na postolju u Španjolskoj bila ista tri vozača – Hamilton, Bottas i Verstappen.

Verstappen je bolje startao od Hamiltona i zauzeo unutarnju stranu na kočenju za prvi zavoj, a iako nije bio pokraj njega uoči kočenja uspio je kasnije zakočiti i prestići ga iako je Hamilton morao izbjegavati kontakt na rubu drugoga zavoja

Iako je Hamilton za nekoliko krugova sustigao Verstappena i došao mu na manje od sekunde, ni uz pomoć DRS-a nije uspio zaprijetiti Nizozemcu te se Mercedes odlučio na promjenu taktike i u 42. krugu pozvao Hamiltona na drugu promjenu guma.

Mercedes je Hamiltonu opet stavio medium gume, a svjetski prvak odmah je počeo nizati najbrže krugove i sustizati momčadskoga kolegu Bottasa koji mu nije olakšao posao te ga je prestigao na kočenju za deseti zavoj.

2021 Spanish GP Hamilton battles Verstappen 1st corner pass for the lead race Photo Red Bull
Verstappen i Hamilton u borbi za poziciju u prvom krugu VN Španjolske 2021. (Photo: Red Bull)

Hamilton je nastavio sustizati Verstappena kojega Red Bull nije pozvao drugi puta u boks i u 59. krugu mu dolazi na manje od sekunde, a na početku 60. kruga prestiže ga na kočenju za prvi zavoj i preuzima vodstvo.

Red Bull je pozvao Verstappena u boks krug kasnije budući da je i Mercedes nekoliko krugova ranije pozvao Bottasa kako bi Finac odvozio najbrži krug, a Perez je u 61. krugu odvozio najbrži krug utrke na soft gumama koje je uzeo nekoliko krugova ranije.

Verstappen je u 62. krugu postavio najbrži krug utrke na soft gumama, 1:18.149, i osvojio dodatan bod važan u borbi za naslov prvaka, a Hamilton je slavio s 15.8 sekundi prednosti.

Bottas je završio treći u drugom Mercedesu ispred Leclerca u Ferrariju koji je imao usamljenu utrku na četvrtom mjestu, a peti je bio Perez u drugom Red Bullu koji se probio s osmoga mjesta na startu.

2022 Spanish GP Russell Mercedes F1 W13 leads Verstappen Red Bull RB18 Photo Daimler Edited by MAXF1net
2022 Spanish GP Russell Mercedes F1 W13 leads Verstappen Red Bull RB18 Photo Daimler Edited by MAXF1net

Max Verstappen pobijedio je na trećoj utrci zaredom na VN Španjolske 2022., a Charles Leclerc odustao je s vodeće pozicije zbog kvara na svom Ferrariju F1-75.

Verstappen je s drugoga mjesta iza Leclerca izletio u četvrtom zavoju, ali se uspio vratiti, prestići Russella i Pereza koji mu nije pravio probleme i nakon ranoga odustajanja Leclerca došao do treće pobjede zaredom i vodstva u poretku vozača iako je imao problema s funkcioniranjem DRS-a.

Perez je momčadi na radio rekao da ‘nije fer’ što mora propustiti Verstappena i na kraju je završio drugi uz najbrži krug što je druga dvostruka pobjeda za Red Bull ove sezone.

Russell je briljantnom vožnjom završio treći nakon problema s pregrijavanjem u završnici utrke zbog čega je Hamilton morao usporiti i olakšao posao Sainzu koji ga je prestigao u borbi za četvrto mjesto nakon što je ranije Hamilton prestigao Sainza.

Posljednji rezultati

GodinaPobjednikPole positionNajbrži krug
2022.Max VerstappenCharles LeclercSergio Perez
2021.Lewis HamiltonLewis HamiltonMax Verstappen
2020.Lewis HamiltonLewis HamiltonValtteri Bottas
2019.Lewis HamiltonValtteri BottasLewis Hamilton
2018.Lewis HamiltonLewis HamiltonDaniel Ricciardo
.