

Prvi puta od 1995. Mercedes je 2009. isporučivao motore i drugim momčadima, ovoga puta Force Indiji i Brawn GP-u koji su bili itekako zainteresirani za najbolji motor u Formuli 1. Na njihovu frustraciju, Brawn je osvojio i vozački i konstruktorski naslov, dok je je McLaren Mercedes završio treći, iza Brawna i Red Bulla.
Dva tjedna nakon završetka sezone i tri mjeseca nakon što su McLaren i Mercedes proslavili 250. zajedničku utrku, Daimler i McLaren su 16. studenog 2009. objavili da je njihovoj suradnji došao kraj te je McLaren grupa otkupila je Daimlerov 40 postotni udio.
Istovremeno je Daimler AG objavio da će u suradnji s Aabar Investments PJSC grupom preuzeti 75.1 postotni udio u momčadi Brawn GP. Preostalih 24.9% Brawn GP-a drže izvorni vlasnici Ross Brawn i Nick Fry.
U Mercedesu su odluku objasnili novim uvjetima natjecanja u Formuli 1 i ograničenju troškova koje su donijeli FOTA i FIA, kao i značajno višim dohotkom koje momčad može ostvariti od komercijalnih prava zahvaljujući potpisivanju novog konkordskog ugovora (eng. Concorde Agreement).
Ubrzo nakon kupnje Brawn GP-a, Mercedes je objavio da će njihov vozač u 2010. biti Nijemac Nico Rosberg, što je momčadi dalo još više njemačkog duha. Ipak, najbolje je tek slijedilo.
Momčad je 23. prosinca 2010. objavila da će Rosbergov momčadski kolega biti legendarni Michael Schumacher koji će se tako vratiti iz mirovine i ponovno ujediniti s tvrtkom koja ga je dovela u Formulu 1
Mercedes je platio Jordanu za njegov premijerni nastup, dok je ostalo povijest), kao i s Rossom Brawnom, čovjekom s kojim je osvojio svih sedam naslova svjetskog prvaka.
Tako smo uoči sezone 2010. imali izuzetno uzbudljiv projekt koji je uključivao Mercedes, Rossa Brawna, Michaela Schumachera i Nicu Rosberga, pogotovo nakon čarobne sezone za Brawn GP u kojoj su osvojili oba naslova prvaka. Ipak, stvari se nisu odvijale kako su mnogi priželjkivali.
Iako je Brawn 2009. osvojio oba naslova, u drugom dijelu sezone bolid je bio značajno manje kompetitivan. Kako je nestalo novca, i tempo razvoja bolida značajno je pao, da ne spominjemo činjenicu da je momčad morala ‘izgubiti’ oko 40% zaposlenih zbog smanjenja troškova. Brawn je početkom 2009. bio vodeća momčad (pobijedili na 6 od prvih 7 utrka), ali je pad u drugom dijelu sezone Mercedes 2010. doveo u poziciju da lovi zaostatak za konkurencijom.
Bolid je isprve bio brz, iako ne poput Red Bulla i McLarena, a sredinom sezone prestigao ih je i Ferrari te su se našli pod sve većim pritiskom Renaulta. Mercedes W01 bio je brz u sporim i srednje brzim zavojima, ali se mučio na brzim zavojima zbog nedostatka downforcea
Rosberg je, pomalo neočekivano, u potpunosti zasjenio povratnika Schumachera koji nas je navikao da gazi svoje momčadske kolege. Rosberg je Schumachera 14 puta nadmašio u kvalifikacijama, a u ukupnom poretku završio je 7. sa 142 boda, dok je Michael bio deveti sa 72 boda. Mercedes je završio četvrti u poretku konstruktora s 214 bodova, iza Red Bulla, McLarena i Ferrarija.

Ni 2011. Mercedes nije učinio očekivani korak prema vrhu, ali nisu ni skliznuli prema sredini poretka. Ponovno su završili četvrti, ovoga puta sa 165 bodova, ali bez ijednog pobjedničkog postolja (2010. je Rosberg tri puta bio među najboljom trojicom).
Ross Brawn se 2011. odlučio za kratki međuosovinski razmak, što je prema njegovom kasnijem priznanju bio pogrešan potez. Bolid nije koristio ispušne plinove u aerodinamičke svrhe poput svojih najvećih konkurenata te je previše trošio gume.
Iako je Rosberg i 2011. bio uspješniji u kvalifikacijama, Schumacher je u trkama ostavio mnogo bolji dojam nego 2010. U Belgiji je Schumacher proslavio 20. godišnjicu od prvoga nastupa u Formuli 1, ali je zbog incidenta u kvalifikacijama morao startati posljednji. Zato je utrci fantastičnom vožnjom na svojoj omiljenoj stazi došao do sjajnoj petog mjesta.
Pouzdanost je bila odlična te su Mercedesovi bolidi imali samo dva odustajanja u sezoni zbog kvara (oba na Schumacherovom bolidu). Najveće brzine koje su postizali bile su među najvećima, a ekipa u boksu među najbržima. Tijekom sezone su oba vozača osvajala bodove na osam utrka, a iako su bili daleko bolji od svih iza sebe, nisu bili prijetnja vodećem trojcu – Red Bullu, McLarenu i Ferrariju.
Dovođenjem Boba Bella, Alde Coste i Geoffa Willisa Mercedes je pokazao da uoči 2012. misli ozbiljno

Bivši Ferrarijev inženjer Aldo Costa postao je šef aerodinamičkog odjela dok je bivši član Red Bulla i Hispanije Geoff Willis bio zadužen za mehanički dio bolida. Oboje su odgovarali novom tehničkom direktoru, bivšem Renaultovom inženjeru Bobu Bellu.
Sezona 2012. može se gledati i kao uspješna i kao neuspješna za Mercedes. S jedne strane, Nico Rosberg im je u Kini donio prvu pobjedu nakon Monze 1955., ali s druge strane momčad je znatno pala u formi u drugom dijelu sezone (nisu osvojili ni boda u pet uzastopnih utrka).
Vrijedi istaknuti i prvo pobjedničko postolje Michaela Schumachera u njegovom povratku u Formulu 1 koje je ostvario u Valenciji gdje je sjajnom vožnjom s 12. mjesta došao do trećeg. Michael je poboljšao i svoje kvalifikacijske nastupe te je nadmašio Rosberga 10 puta, uključujući i fantastični pole position u Monacu.
Michael Schumacher ostvario je svoj posljednji pole position u Monacu 2012., ali ga je izgubio zbog kazne iz prethodne utrke te je startao šesti

Krajem rujna, nakon mnogo glasina i nagađanja, Mercedes je potvrdio da će 2013. za njih voziti svjetski prvak iz 2008. Lewis Hamilton, umjesto Michaela Schumachera koji je tako drugi put otišao u mirovinu. Također, momčadi se pridružio i Toto Wolff kao suvlasnik i izvršni direktor, dok je Niki Lauda postao šef Mercedes-Benz Grand-Prix Ltd. Kako je Wolff zadržao svoj financijski udio u Williamsu, dio Formule 1 ostao je zbunjen takvim razvojem događaja.
Otpočetka je bilo jasno da je bolid brz, ali se mučio s potrošnjom guma. Osvojili su osam pole positiona između Kine i Belgije, ali su samo tri pretvorili u pobjede. Nije prvi puta da im je potrošnja guma bila najveća slabost.
Kako su se mučili s potrošnjom guma i njihovim pregrijavanjem, momčad se našla u središtu skandala koji gotovo redovito potresaju Formulu 1. Tijekom VN Monaca procurila je vijest da je Mercedes tajno testirao gume s Pirellijem u Barceloni, skandal koji će postati poznat kao ‘Testgate’.
Unatoč velikoj pozornosti koju je izazvao ‘Testgate’ skandal, Mercedes je prošao gotovo nekažnjeno jer im je samo zabranjen nastup na testiranju mladih vozača sredinom ljeta
Osim na stazi, momčad je nastavila privlačiti pozornost i izvan nje nakon što su doveli Paddyja Lowea iz McLarena, što je odmah dovelo u pitanje budućnost Rossa Brawna.

Vozački par bio je prilično izjednačen – Hamilton je završio četvrti sa 189 bodova (treći puta u karijeri), a Rosberg šesti sa 171 bodom. Zato je Rosberg osvojio dvije pobjede (Monaco i Velika Britanija), a Hamilton jednu (Mađarska).
Kao što se i očekivalo, krajem godine Brawn napušta momčad, a njegovu ulogu podijelili su Wolff (izvršni poslovni direktor) i Lowe (izvršni tehnički direktor). I dok je Hamilton govorio da Brawnov odlazak neće naštetiti momčadi, Lauda je vjerovao da će ostaviti veliku prazninu.
Nekoliko tjedana kasnije momčad je potpisala još dva tehnička pojačanja – Mark Ellis je u lipnju 2014. došao na mjesto šefa performansi, a Gilles Wood na mjesto glavnog inženjera, simulacije i razvoja. Oba su stručnjaka stigla iz Red Bullove momčadi.
Od samoga početka 2014. bilo je jasno da je Mercedes odradio najbolji posao, pogotovo po pitanju kompleksne pogonske jedinice. Promjena pravila bila je najveća u povijesti Formule 1 te je Mercedes vodio ne samo po pitanju brzine, nego i pouzdanosti
Osvojili su 16 pobjeda u 19 utrka, a prvi su startali na svim utrkama osim na VN Austrije, iako je i tamo najbrži bio Williams s Mercedesovom pogonskom jedinicom.

Iako je već u Australiji postalo jasno da Mercedesov W05 nije savršen (Hamilton odustao već nakon tri kruga), po pitanju brzine bili su nedodirljivi. Jedina nepoznanica bila je pouzdanost i borba između Hamiltona i Rosberga.
Hamilton je nakon Rosbergove pobjede u Australiji uzvratio s četiri uzastopne pobjede u Maleziji, Bahrainu, Kini i Španjolskoj, čime je preuzeo vodstvo u ukupnome poretku. Rosberg je uzvratio kontroverznim pole positionom u Monacu kojeg je pretvorio u pobjedu, a u Kanadi su oba vozača imala probleme s pogonskim jedinicama.
>> Analiza: Kako je Mercedes osvojio konstruktorski naslov
Kulminacija napetosti između Mercedesova dvojca dogodila se na VN Belgije kada je u drugom krugu došlo do kontakta desnog kraja Rosbergova prednjeg krila i stražnje lijeve Hamiltonove gume. Hamilton je kasnije odustao, a Rosberg osvojio drugo mjesto, iza Ricciarda.
Hamilton je uzvratio pobjedom na šest od idućih sedam utrka te osvojio svoj drugi naslov svjetskog prvaka. Mercedes je uvjerljivo osvojio naslov konstruktorskog pobjednika pritom postavivši brojne rekorde – najviše pole positiona, najviše pobjeda, najviše prvih startnih redova u jednoj sezoni, što W05 stavlja u društvo najboljih bolida u povijesti Formule 1.
S obzirom na relativno malo tehničkih promjena za 2015. možemo očekivati da glavnu riječ u borbi za naslov prvaka ponovno vode Nico Rosberg i Lewis Hamilton.