
Momčadi Mercedesa i Red Bulla odabrale su pretežno novu, najmekšu ultrasoft komponentu koja se dosad još uvijek nije koristila na utrkama.
Pirelli je za 2016. proširio svoju paletu komponenti guma i dodao joj najmekšu ultrasoft komponentu koja je označena ljubičastom bojom.
Za predsezonska testiranja momčadi su same birale koliko će setova koje komponente odabrati, a Mercedes je odabrao većinom medium gume (60 setova medium i 4 seta soft guma po vozaču). Kako se ultrasoft gume još uvijek nisu koristile na utrkama, Mercedes će u Monaku prvi put isprobati najmekšu komponentu.
Od 13 setova guma za suho jedan set najmekše komponente namijenjen je za Q3, a po jedan set preostale dvije komponente može se koristiti samo u utrci. Preostalih 10 komponenti biraju vozači.
Mercedesovi i Red Bullovi vozači, kao i Kevin Magnussen u Renaultu, odabrali gotovo maksimalan broj setova ultrasofta (10) uz jedan dodatan set supersofta (ukupno 2).
Jedino u Renaultu se vozači nisu odlučili za iste gume – Palmer je uzeo jedan set supersofta više od Magnussena koji ima jedan set ultrasofta više.
Najviše najtvrđe komponente (soft) odabrali su vozači Toro Rossa i Force Indije (po 3 seta), a odabrali su i po tri seta supersoft komponente.
Supersofta najviše imaju vozači McLarena i Manora (po 5).
Uz impresivno brze bolide za 2016. i novu, najmekšu komponentu guma ultrasoft vozači bi se u Monaku mogli približiti rekordu kruga (Kimi Raikkonen, McLaren, Q2 2006., 1:13.532).
Rekordno brz pole position odvozio je Sebastian Vettel 2011. (1:13.556), a prošle godine Lewis Hamilton odvozio je 1:15.098 (skoro sekundu brže od 2014. kada je Rosberg odvozio 1:15.989).
U Australiji je pole position 2016. bio 2.5 sekunde brži nego 2015., u Bahrainu tri sekunde, u Kini 0.4 sekunde, u Rusiji 1.7 sekundi, a u Španjolskoj 2.7 sekundi.
Ukoliko žele srušiti rekord kruga u Monaku, najbrži vozači morat će pronaći oko 1.5 sekundi u odnosu na prošlogodišnji pole position. Uz novi ultrasoft, to se i ne čini tako nemoguće.