bottas mercedes w08 austraian gp f1 2017 foto daimler

Prvi puta nakon dugo vremena momčadi imaju problema sa spuštanjem težine bolida ispod granice minimalne težine, a posebno je iznenađujuće da se s tim muče i vrhunske momčadi poput Mercedesa i Red Bulla čiji su bolidi teži ili na samoj granici minimalnih 728 kg s vozačem.

Prošle godine bolidi su morali biti teški minimalno 702 kilograma s vozačem i bez goriva, ali zbog širih guma, šire karoserije i više aerodinamičkih dodataka minimalna težina povećana je na 728 kilograma.

Čini se da to povećanje minimalne težine momčadima nije bilo dovoljno da se sa svojim bolidima spuste ispod zadane granice od 728 kilograma i pametnim pozicioniranjem balasta dopune težinu do minimalne granice.

Sredinom 2000-ih godina najbolje momčadi koristile su i do 150 kilograma balasta kako bi postigli minimalnih 605 kilograma s vozačem, ali stvari su se zakomplicirale 2014. otkada su bolidi opremljeni složenim pogonskim jedinicama sa sustavima za obnovu energije i većim i težim sustavima za hlađenje novih komponenti.

Ali situacija je ove godine postala još dramatičnija pa se tako i vrhunske momčadi poput Mercedesa i Red Bulla muče s težinom bolida, a Sergio Perez otkrio je da je uoči početka sezone bio na ekstremnoj dijeti kako bi barem malo smanjio višak zajedničke težine njega i Force Indijinog bolida.

Jedan od razloga zašto se momčadi muče s prevelikom težinom bolida jesu i brži bolidi koji zahtijevaju čvršće komponente po cijelom bolidu kako bi izdržale povećana opterećenja kojima su bolidi izloženi prilikom ekstremno velikih brzina u zavojima koje su u najbržim zavojima uzrokovale poprečna ubrzanja i do 8 puta veća od ubrzanja sile teže.

Novi Mercedes W08 bez goriva je i dalje oko pet kilograma teži od minimalne težine što na vrijeme po krugu dodaje i do dvije desetinke sekunde.

Također, Mercedesu ne pomaže ni činjenica da imaju najduži bolid u Formuli 1 koji im omogućuje ekstremno uzak stražnji kraj i veći prostor iza prednjih kotača koji inženjerima za aerodinamiku daje veću slobodu za manipuliranje zračnom strujom u ovom području.

Upravo je to razlog zašto Mercedes još uvijek ne koristi najnoviju inačicu svoga ‘čudotvornog’ međusobno povezanog prednjeg ovjesa, a ista stvar vrijedi i za Red Bull.

FIA je Mercedes i Red Bull natjerala da promijene svoje sustave ovjesa zbog sumnje da su dizajnirani s isključivim ciljem stjecanje aerodinamičke prednosti, ali Christian Horner kaže da ga ionako ne bi mogli koristiti jer su i bez njega na samoj granici minimalne težine.

“Sustav ovjesa koji su nam zabranili nešto je što smo planirali razvijati tijekom zime. Ali da budem iskren, čak i da smo ga smjeli koristiti ne bi se našao u bolidu zbog prevelike težine.”

“Trenutno koristimo sustav koji smo koristili i prošlih sezona.”

Red Bull, Mercedes i Force India sigurno nisu jedine momčadi koje se muče sa spuštanjem težine bolida ispod minimalne, ali o tome se zasad nisu očitovali.

Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

Verstappen nakon ‘neočekivanoga’ pole positiona – ‘Bit će teško zadržati sve iza sebe’

Max Verstappen je sretan što je osvojio drugi pole position ove sezone koji nije očekivao …