
Mercedes već treću godinu zaredom dominira Formulom 1, a iako su ih protivnici pokušali kopirati oni se uvijek dosjete nečeg novog. Donosimo posljednju u nizu inovacija koju Mercedesovi protivnici ne mogu tek tako kopirati.
Svi znaju da Mercedes od 2014. ima najjači motor u Formuli 1. Ali isto tako je jasno da tajna Mercedesova uspjeha nije samo u motoru, nego u cijelom paketu koji je međusobno usklađen do savršenstva.
TEHNIKA: Ovjes na bolidima Formule 1
Šasija i motor sjajno funkcioniraju, a aerodinamika je na visokoj razini, bilo da govorimo o iznosu downforcea, aerodinamičkoj učinkovitosti ili stabilnosti pri različitim brzinama i visinama od tla.
Aerodinamika Mercedesa W07 optimizirana je za spore i srednje brze zavoje, a razlog je jednostavan – njih je najviše u kalendaru Formule 1 i u njima se provodi najviše vremena. Mercedes se usredotočio na performanse s različitim razinama downforcea pa suparnici nemaju šanse bez obzira na konfiguraciju staze. Jedino je Red Bull u Monaku bio brži od Mercedesa. I to je to. Ali zato je Mercedes dominirao na brzim stazama sa sporim zavojima. Bolid za sve prilike.
ZABRANA FRIC SUSTAVA

Sustav povezanog prednjeg i stražnjeg ovjesa koji su do njegove zabrane 2014. u Mađarskoj koristile gotovo sve momčadi (eng. Front and Rear Inter Connected) momčadima je donosio bolju kontrolu prijenosa težine i konstantnije prijanjanje u različitim uvjetima. Vrijedio je nekoliko desetinki sekunde po krugu, ovisi o konfiguraciji staze, ali momčadi su i nakon zabrane FRIC-a smjele koristiti međusobno povezan lijevi i desni ovjes (opruge i amortizere) na prednjoj ili stražnjoj osovini. Ali ne i međusobno povezan prednji i stražnji ovjes, bilo na istoj strani ili dijagonalno.
Mercedes je FRIC koristio od 2011., a ubrzo je i Lotus imao sličan sustav koji im je omogućio vrlo dobre nastupe 2012. i 2013.
Međusobno povezan stražnji ovjes koriste sve momčadi jer je na stražnjem kraju puno više prostora. Ali međusobno povezan prednji ovjes koriste samo Mercedes i Red Bull. Dvije prvoplasirane momčadi koje su trenutno najbrže na većini staza.

Njemački Auto Motor und Sport donosi da Mercedes koristi hidraulički povezan lijevi i desni prednji ovjes što im omogućuje da aerodinamika bude stabilnija, a bolid se ponaša različito u različitim uvjetima.
Sustav je pasivan (njime ne upravlja elektronika) i može se podesiti da se bolid različito ponaša u određenim situacijama prijenosa težine. Primjerice, u brzim zavojima poželjno je da se bolid manje naginje (tvrđe postavke opruga i amortizera) kako bi aerodinamika bila što stabilnija, a u sporim zavojima optimalno je nešto mekše podešenje (ovisi o mnogim parametrima poput vrste zavoja, podloge i slično). Preko rubnika su također poželjni mekši amortizeri kako bi bolid uspio pratiti tako brze promjene u visini.
Gotovo da se može govoriti o aktivnom ovjesu koji je u Formuli 1 zabranjen na kraju 1993. Glavna razlika je u tome što su današnji sustavi isključivo pasivni (i današnji Mercedesov sustav i nedavno zabranjeni FRIC) dok aktivni ovjes kontrolira elektronika.
Ponašanje Mercedesova bolida može se primjetiti i na onboard snimkama – bolid je izuzetno ‘krut’ prilikom kočenja (ne ponire), a opet je vrlo mekan preko rubnika i u zavojima ima dovoljan hod kako bi se omogućio optimalan prijenos težine na vanjski kotač.
SUSTAV NEMOGUĆE TEK TAKO KOPIRATI

Ključna prednost ovoga sustava jest njegova integriranost u šasiju. S obzirom na vrlo malo mjesta u prednjem dijelu šasije u kojem se nalaze opruge, amortizeri, kočiona tekućina i slično, sustav je moguće ugraditi samo ako se na njega misli od početka dizajna šasije.
Mercedes je spustio prednji kraj šasije, a gornji pokrov, koji krije dva otvora za S-duct sustav i skriva ‘stepenicu’ koje smo viđali 2012. i 2013., pomaže postići minimalni potrebni presjek šasije na ovom dijelu bolida (300×275 mm).
Tako je Mercedes uspio sniziti šasiju na ovom dijelu kako bi imao mjesta za hidrauličku vezu lijevog i desnog ovjesa, a pomoću pokrova su uspjeli postići minimalnu površinu. U ovom slučaju, pokrov se smatra dijelom šasije.
RED BULL JEDINI IMA SLIČAN SUSTAV

Red Bull od ove sezone također koristi Mercedesov trik, ali sustav nije ni izbliza tako složen niti dorađen kao Mercedesov.
Prava je umjetnost fino podešavanje sustava kako bi bolid radio točno ono što se od njega očekuje, a Mercedesovi inženjeri imaju najviše znanja i iskustva s zabranjenim FRIC sustavom koji je preteča ovog sustava međusobno povezanog lijevog i desnog prednjeg ovjesa.
Red Bullovo korištenje ovoga sustava donekle objašnjava zašto su ove sezone bili tako dobri iako se bolid izvana nije toliko puno mijenjao.
Ali dobro podešen sustav međusobno povezanog ovjesa donosi stabilniju aerodinamiku, a time i bolje kočenje i uravnoteženije ponašanje u zavojima zbog konstantnijeg iznosa aerodinamičkog pritiska.