Mercedesu prvi red, Hamilton ispred Bottasa u Bakuu

Baku F1 2017 after qualy top3 Photo XPB

Lewis Hamilton osvojio je peti pole position sezone i 66. u karijeri nakon što je u posljednjem krugu pobijedio momčadskog kolegu Valtterija Bottasa koji je nakon prvih pokušaja držao pole position.

Hamilton je bio najbrži u prva dva dijela kvalifikacija, a Daniel Ricciardo razbio se u Q3 nakon što je izgubio stražnji kraj u šestom zavoju i završio u zidu nakon čega je trening prekinut 3 minute i 33 sekunde prije kraja.

Desetak minuta nakon Ricciardova incidenta kvalifikacije su se nastavile, a Verstappen je prvi izašao iz boksa ispred Bottasa i Hamiltona.

Hamilton je značajno popravio svoje vrijeme budući da je u prvom pokušaju izletio široko u posljednjem sektoru, a Bottas je također popravio svoje vrijeme iako nedovoljno da ugrozi Hamiltona za kojim je kasnio četiri desetinke.

Hamilton je bio 1.927 sekundi brži od prošlogodišnjeg najboljeg vremena (Q2) 1:42.520 koje je odvozio njegov bivši momčadski kolega Rosberg, a Britanac je ovim pole positionom nadmašio Sennin učinak (65 pole positiona) i Michaelu Schumacheru se približio na samo dva pole positiona zaostatka.

Kimi Raikkonen bio je najbliža pratnja Mercedesima, ali s velikih 1.1 sekundu iza Hamiltona. Sebastian Vettel bio je 0.148 sekundi sporiji od Raikkonena na četvrtom mjestu, a Verstappen je u Red Bullu bio još četiri stotinke sporiji na petom mjestu.

Perez i Ocon bili su šesti i sedmi za Force Indiju s 1.518 i 1.593 sekundi zaostatka, a Stroll i Massa osmi i deveti nakon što je Stroll prvi puta ove sezone bio brži u kvalifikacijama za 0.045 sekundi. Ricciardo je nakon sudara završio deseti najbrži u Q3.

Bottas je držao pole position nekoliko minuta prije kraja, ali Hamilton je na kraju bio uvjerljivo brži

Kvyat je ponovno bio brži od dva Toro Rossa koji su u kvalifikacijama na 11. i 12. mjestu bili najbolje plasirani vozači koji će moći birati gume na kojima će startati, ali Sainz će zbog incidenta u Kanadi startati 15.

Magnussen je bio 13. najbrži u Haasu nakon što je, za razliku od Grosjena, uspio proći u Q2, ispred Hulkenberga u Renaultu i Wehrleina u Sauberu.

Pascal Wehrlein prošao je u drugi dio kvalifikacija za samo 0.017 sekundi koliko je za njim zaostao Fernando Alonso u McLarenu, a u Q1 su ostali i Grosjean u Haasu, Ericsson u Sauberu i Vandoorne u McLaren Hondi.

Jolyon Palmer u Renaultu nije ni vozio kvalifikacije zbog oštećenja na bolidu izazvanih plamenom na trećem slobodnom treningu.

McLarenovi vozači Alonso i Vandoorne utrku će startati s posljednja dva mjesta zbog čak 75 mjesta kazne koliko su zajedno zaradili zbog promjena elemenata pogonske jedinice.

14 – Fernando Alonso40 mjesta kazne zbog promjena elemenata pogonske jedinice

2 – Stoffel Vandoorne35 mjesta kazne zbog promjena elemenata pogonske jedinice i mjenjača

55 – Carlos Sainz3 mjesta kazne zbog uzrokovanja incidenta u Kanadi

Formula 1 potvrdila kalendar za prvih osam utrka 2020.

Vodstvo Formule 1 potvrdilo je prvih osam utrka u ovogodišnjem kalendaru koji će započeti …