Na današnji dan 1992. održana je druga VN Španjolske na novoj stazi u Barceloni koja je izgrađena uoči održavanja Olimpijskih Igara, a Nigel Mansell u Williamsu nastavio je pobjednički niz s početka sezone.

Staza Circuit de Catalunya izgrađena je  1991. i te je godine bila domaćin VN Španjolske, a njezina gradnja poklapa se i s tada nadolazećim olimpijskim igrama 1992. u Barceloni. Tako je staza poslužila i kao početak i kraj biciklističke utrke.

Utrka 1992. označila je prvi start iz prvog startnog reda za Michaela Schumachera (ukupno 116 u karijeri), a Nigel Mansell je na istoj utrci ostvario 25. pobjedu i 50. pobjedničko postolje u karijeri. Te je godine VN Španjolske promovirana i kao VN Olimpijskih Igara.

VN Španjolske te je godine bila četvrta utrka sezone, a u kvalifikacijama je Mansell i četvrti puta 1992. osvojio pole position, sa sekundom prednosti ispred Schumachera, Senne i 1.3 sekunde ispred momčadskog kolege Patresea.

Williams je te godine imao dominantan bolid, FW14B, koji je imao sjajno podešen aktivni ovjes, aerodinamiku koju je potpisivao Adrian Newey i snažni Renaultov V10 motor.

Damon Hill na ovoj je utrci ubilježio prvi nastup u Formuli 1, ali nije se kvalificirao za utrku jer je u Brabham Juddu završio 30. najbrži, najsporiji od svih vozača sa 7.573 sekundi zaostatka za Mansellom.

Spanish GP F1 1992 Alesi leads Schumacher Senna Berger
Alesi je jedno vrijeme bio ispred Schumachera i Senne, ali na kraju je završio iza Nijemca na trećem mjestu

Na startu utrke, u vlažnim uvjetima, Patrese je prestigao Schumachera i Sennu i došao na drugo mjesto iza Mansella, a Senna je pao na sedmo mjesto iako se do kraja kruga vratio na peto. Sjajno je startao Ferrarijev vozač Alesi koji je s osmoga mjesta došao na treće.

Schumacher je u svojoj prvoj punoj F1 sezoni prestigao Alesija za treće mjesto u sedmome krugu, a kad je Berger pokušao isto izvrtio je Alesija. Kad je kiša pojačala, Patrese se izvrtio u 20. krugu i prepustio drugo mjesto Schumacheru ispred Senne, Bergera, Capellija i Alesija.

Alesi je na pola utrke uzeo nove gume i počeo se probijati kroz poredak u jakoj kiši – najprije je prešao Bergera za četvrto mjesto, a zatim počeo sustizati Sennu i Schumachera. Ali Senna se dva kruga prije kraja izvrtio dok je pokušavao prestići Martinija za krug i završio deveti.

Mansell je pobijedio s 23.9 sekundi prednosti ispred Schumachera (Benetton Ford) i 26.4 sekunde ispred Alesija (Ferrari), a bodove su osvojili i Berger (McLaren Honda), Alboreto (Footwork Mugen Honda) i Martini (Dallara Ferrari).