Michael Schumacher je na današnji dan 1997. treći puta slavio u Monaku i time preuzeo vodstvo u poretku vozača od Jacquesa Villeneuvea, a društvo na postolju su mu pravili budući momčadski kolega Barrichello u Stewartu i trenutni momčadski kolega Eddie Irvine.

Monako je bio peta utrka prvenstva uoči koje je u poretku vodio Villeneuve (20) ispred Schumachera u Ferrariju (14), Coultharda u McLarenu (10) i Frentzena (10) u drugom Williamsu dok je Williams vodio sa šest bodova ispred Ferrarija.

Frentzen je osvojio pole position, prvi u karijeri od ukupno dva (drugi će osvojiti u Francuskoj 1999. vozeći Jordan Mugen Hondu), a Schumacher je bio samo 0.019 sekundi sporiji na drugom mjestu. Villeneuve je bio treći, Fisichella četvrti, a Coulthard peti.

Zagrijavanje se vozilo u suhim uvjetima, ali pola sata prije starta pala je kiša. Williams je odlučio startati na gumama za suho dok je Schumacher podesio bolid za kišu i nakon prvoga kruga vodio zapanjujućih 6.654 sekunde ispred Fisichelle u Jordanu i 8.512 sekundi ispred brata Ralfa u drugom Jordanu koji su također imali bolid podešen za kišu. Nakon samo pet krugova Schumacher je već vodio 22 sekunde.

Rubens Barrichello startao je 10. u Stewartu, ali se probijao kroz poredak, među ostalim zahvaljujući i Bridgestoneovim kišnim gumama koje su toga dana bile bolje od Goodyeara i već na kraju šestoga kruga bio drugi.

Barrichello Stewart Monaco F1 1997 FOto F1fanatic
Barrichello je u Monaku 1997. ostvario treće od ukupno 68 postolja u karijeri od 322 utrke (Foto: F1Fanatic)

Williamsovi vozači oboje su odustali nakon što su na početku utrke morali promijeniti gume za suho – Villeneuve je udario u zid u 17. krugu, a Frentzen se razbio u 39. krugu i udario u zaštitnu ogradu.

Schumacher je uvjerljivo vodio ispred Barrichella, ali je pogriješio u 53. krugu u prvome zavoju gdje je nastavio ravno i izgubio 10 sekundi, ali i dalje je zadržao vodstvo i uvjerljivo slavio. Utrka je prekinuta u 62. krugu (umjesto 78) zbog ograničenja od dva sata pa je Schumacher slavio s prednošću od 53 sekunde ispred Barrichella i 1:22 ispred Irvinea.

Ova trojica vozača prvi su put stajali zajedno na pobjedničkom postolju, a to se dogodilo još dva puta kad je Barrichello vozio za Ferrari i Irvine za Jaguar – u Monaku 2001. (Schumacher, Barrichello, Irvine) i Italiji 2002. (Barrichello, Schumacher, Irvine).

Bila je to tek peta utrka za novu momčad Stewarta koja je zahvaljujući Barrichellu ostvarila prvo pobjedničko postolje, ali to su im ujedno bili i jedini bodovi te sezone koju su završili na pretposljednjem 9. mjestu ispred Tyrrella kojem je to bila posljednja sezona.

Prošlogodišnji pobjednik Olivier Panis završio je četvrti u Prostu, Mika Salo peti u Tyrrellu, a šesti Fisichella u Jordanu.

(10) 9 Mika Häkkinen McLaren/Mercedes 1 2:15.786 Sudar

Najbrži krug: Michael Schumacher – 1:53.315 (krug 26)