Turkish GP F1 2005 start Photo Ferrari

Kimi Raikkonen na današnji je dan 2005. pobijedio na prvoj VN Turske kada je slavio ispred Fernanda Alonsa u Renaultu i momčadskog kolege Juan Pabla Montoye koji je u završnici izgubio drugo mjesto nakon incidenta s Tiagom Monteirom.

Nakon 13 od 19 utrka prvenstva Alonso je vodio s 26 bodova prednosti ispred Raikkonena, ali Finac je sjajno iskoristio prednost u brzini i s težim bolidom osigurao pole position ispred dvaju vozača Renaulta Fisichelle i Alonsa. Montoya je startao četvrti i time upotpunio prva dva startna reda za McLaren i Renault.

Raikkonen je u prvom krugu izgubio poziciju od Fisichelle, ali ga prestiže na glavnom pravcu u trećem sektoru i vraća vodstvo nakon Fisichelline pogreške. Finac nije imao problema i dolazi do sigurne i uvjerljive pobjede, a Montoya je bio na putu prema drugom mjestu kojega je na kraju ipak izgubio od Alonsa jer se izvrtio dok je prestizao Monteira za cijeli krug.

Fisichella je završio četvrti nakon starta s drugoga mjesta, a Button peti, 1.4 s iza Talijana, nakon starta s 13. mjesta zbog izlijetanja u zavoju broj osam u kvalifikacijskom krugu.

Kimi Raikkonen Turkish GP F1 2005 Photo McLaren LAT
Raikkonen je u Turskoj slavio petu pobjedu u sezoni (Photo: McLaren)

Raikkonen je vodio u svim krugovima utrke, a jedino mu je Montoya oteo najbrži krug u kojem je bio 0.260 sekundi brži od njega. Nakon Turske Raikkonen je smanjio Alonsovu prednost na 24 boda, a McLaren se Renaultu približio na devet bodova, pet utrka prije kraja.

“Vrlo sam sretan što sam osvojio prvu VN Turske, ovdje smo stigli s dobrim temeljima zahvaljujući dobro odrađenom poslu u tvornici što nam je definitivno olakšalo vikend,” rekao je Raikkonen.

“Nisam najbolje startao jer sam imao nešto proklizavanja pa me prešao Fisichella, ali kasnije je otišao široko što mi je omogućilo da vratim vodstvo. Pritiskao sam koliko sam mogao, ali znali smo da će naša strategija raditi i da bih nakon prvih zaustavljanja trebao biti siguran.”

“Imao sam nekoliko trenutaka s prometom što je uvijek frustrirajuće, ali nema sumnje da je naš paket vrlo brz. Kao momčad smo danas bili pomalo nesretni zbog onoga što se dogodilo Juan Pablu jer dva boda na kraju mogu puno značiti.”

McLaren je tako propustio osvojiti prvu dvostruku pobjedu u sezoni u kojoj od četvrte utrke imaju najbrži bolid, a to će im uspjeti tek na 18. utrci sezone u Brazilu.

STARTNI POREDAK

19Kimi RäikkönenMcLaren/Mercedes1:26.797
26G.FisichellaRenault1:27.0390.2420.279
35Fernando AlonsoRenault1:27.0500.2530.291
410J.P.MontoyaMcLaren/Mercedes1:27.3520.5550.639
516Jarno TrulliToyota1:27.5010.7040.811
68Nick HeidfeldWilliams/BMW1:27.9291.1321.304
77Mark WebberWilliams/BMW1:27.9441.1471.321
812Felipe MassaSauber/Petronas1:28.4191.6221.869
917Ralf SchumacherToyota1:28.5941.7972.070
1015Christian KlienRed Bull/Cosworth1:28.9632.1662.495
112R.BarrichelloFerrari1:29.3692.5722.963
1214David CoulthardRed Bull/Cosworth1:29.7642.9673.418
133Jenson ButtonBAR/Honda1:30.0633.2663.763
1418Tiago MonteiroJordan/Toyota1:30.7103.9134.508
1521Christijan AlbersMinardi/Cosworth1:32.1865.3896.209
1611J.VilleneuveSauber/Petronas
1720Robert DoornbosMinardi/Cosworth
1819N.KarthikeyanJordan/Toyota
  10 mjesta kazne zbog promjene motora
191M.SchumacherFerrari
  10 mjesta kazne zbog promjene motora
204Takuma SatoBAR/Honda
  Start iz boksa zbog kršenja Parc Ferme pravila

REZULTATI UTRKE

19Kimi RäikkönenMcLaren/Mercedes581:24:34.454 
25Fernando AlonsoRenault581:24:53.06318.609
310J.P.MontoyaMcLaren/Mercedes581:24:54.08919.635
46G.FisichellaRenault581:25:12.42737.973
53Jenson ButtonBAR/Honda581:25:13.75839.304
616Jarno TrulliToyota581:25:29.87455.420
714David CoulthardRed Bull/Cosworth581:25:43.7501:09.296
815Christian KlienRed Bull/Cosworth581:25:46.0761:11.622
94Takuma SatoBAR/Honda581:26:24.4411:49.987
102R.BarrichelloFerrari571:24:37.4741 krug
1111J.VilleneuveSauber/Petronas571:25:08.0461 krug
1217Ralf SchumacherToyota571:25:08.6081 krug
1320Robert DoornbosMinardi/Cosworth551:24:48.9423 kruga
1419N.KarthikeyanJordan/Toyota551:25:01.5513 kruga
1518Tiago MonteiroJordan/Toyota551:25:15.0823 kruga
 
(16)21Christijan AlbersMinardi/Cosworth481:19:07.025Odustao
(17)1M.SchumacherFerrari321:15:05.648Odustao
(14)8Nick HeidfeldWilliams/BMW2945:00.449Guma
(11)12Felipe MassaSauber/Petronas2842:06.759Motor
(19)7Mark WebberWilliams/BMW2032:29.364Guma

Najbrži krug: Juan Pablo Montoya – 1:24.770 (krug 39)

POREDAK VOZAČA NAKON 14/19 UTRKA

1Fernando Alonso9561010108510108108
2Kimi Räikkönen7116101010861010
3Michael Schumacher5528248106348
4Juan Pablo Montoya4035  2421086
5Jarno Trulli3988461453
6Giancarlo Fisichella3510433555
7Ralf Schumacher3245533 2136
8Rubens Barrichello31816682
9Nick Heidfeld2863883
10Mark Webber244323642
11Jenson Button23  54644
12David Coulthard2153115222
13Felipe Massa8251
14Tiago Monteiro66
15Alexander Wurz6   6          
16Jacques Villeneuve651
17Narain Karthikeyan55
18Christian Klien521    11
19Christijan Albers44
20Pedro de la Rosa4  4           
21Patrick Friesacher33   
22Takuma Sato1  1
23Vitantonio Liuzzi1   1       
24Robert Doornbos0           
Anthony Davidson0             
Ricardo Zonta0             

POREDAK KONSTRUKTORA

1Renault130161010101251313131513
2McLaren/Mercedes12145106121421081681016
3Ferrari8682831014186548
4Toyota711213411313613113
5Williams/BMW524635314845
6Red Bull/Cosworth27741115323
7BAR/Honda24  54654
8Sauber/Petronas1425511
9Jordan/Toyota1111
10Minardi/Cosworth77
Učitaj još povezanih članaka
Učitaj još iz Povijest

Odgovori

Budi prvi koji će komentirati ovu vijest!

wpDiscuz

Pogledajte i ovo

McLaren otkrio novi MCL38 za F1 sezonu 2024.

McLaren je posljednja u nizu momčadi koja je predstavila svoj novi F1 bolid za 2024. koji …