Lewis Hamilton i Fernando Alonso su na posljednjoj utrci u Indianapolisu na današnji dan 2007. vodili borbu za pobjedu, tjedan dana nakon Hamiltonove prve pobjede u karijeri u Kanadi, a pobjednik je ponovno bio mladi Britanac.

Nakon prvih šest utrka sezone i Hamiltonove pobjede u Kanadi, Britanac je vodio u prvenstvu s 48 bodova, osam više od Alonsa (40), 15 više od Masse (33) i 21 više od kasnijeg prvaka Raikkonena (27).

Hamilton je nakon prvoga pole positiona u Montrealu na Indianapolisu osvojio još jedan, a i tu je pobijedio momčadskog kolegu Alonsa koji je na Indyju kasnio 0.169 sekundi. Bio je to treći prvi startni red za McLaren u posljednje tri utrke (Monako, Kanada, SAD).

Na startu je Hamilton zadržao vodstvoispred Masse, Heidfelda i Kovalainena, a Raikkonen je na kraju prvoga kruga bio tek šesti.

Hamilton je nakon prvih 20 krugova izgradio gotovo četiri sekunde prednosti s tek nešto lakšim bolidom i u boks ušao na kraju 21. kruga. U istom krugu slijede ga i Massa i Heidfeld, a Alonso ulazi krug kasnije (Raikkonen u 24. krugu).

Hamiltonova prednost nakon toga bila je oko tri sekunde, ali Alonso već u 27. krugu prednost smanjuje na 1.4 sekunde i u 31. krugu na točno sekundu. Tada kreće Alonsova jurnjava za Hamiltonom koja nije urodila pretjecanjem iako je Španjolac bio poravnat s Britancem na startno ciljnoj ravnini, ali s vanjske strane prvoga zavoja.

Tek u 43. krugu Hamiltonova prednost raste na više od sekundu, a na kraju 49. kruga na 2.514 sekundi. Alonso je prvi ušao drugi puta u boks u 50. krugu, Hamilton krug kasnije, ali do kraja utrke prednost je bila oko dvije sekunde.

Massa je završio treći, a Raikkonen se oporavio nakon lošega starta i završio četvrti. Kovalainen u Renaultu bio je peti, Trulli u Toyoti šesti, Webber u Red Bullu sedmi, a posljednji bod osvojio je debitant Sebastian Vettel u BMW Sauberu koji je mijenjao Kubicu koji je tjedan dana ranije imao veliku nesreću u Kanadi.

SNIMKA UTRKE

Hamilton Alonso McLaren podium Indianapolis USA GP F1 2007 Foto Reuters
Hamilton i Alonso nakon dvostruke pobjede McLarena na Indianapolisu 2007.
Učitaj još iz Povijest

Obavijesti me o

Na današnji dan 1981. – Prva pobjeda za šasiju od karbonskih vlakana

John Watson je na današnji dan 1981. ostvario prvu pobjedu za šasiju od karbonskih vlakana…