Jenson Button je na današnji dan 2009. došao do četvrte pobjede u sezoni na petoj utrci u Španjolskoj nakon što je s momčadskim kolegom Barrichellom zauzeo prvi startni red i s njim ostvario dvostruku pobjedu.

Priča o Brawn GP-u jedna je od najljepših, najneobičnijih i najšokantnijih u povijesti Formule 1 – momčad koja je nakon Hondina povlačenja iz sporta bila blizu propasti u posljednji čas pronalazi motore i uspijeva se pojaviti na testiranjima.

Ostalo je povijest – njihova fantastična brzina isprve se pripisivala prelaganom bolidu (što je dopušteno na testiranjima), ali nakon što su u Australiji zauzeli prvi startni red sve je bilo jasno – dvostruki difuzor je radio svoje, FIA ga je odobrila, a momčadi koje ga nisu imale mogle su se baciti na razvijanje vlastitih interpretacija.

Barrichello leads Button Spanish GP F1 2009 FOto LAT
Barrichello ispred Buttona na VN Španjolske 2009.

Na stazi na kojoj su tijekom zime pokazali sjajnu brzinu na predsezonskim testiranjima, Brawn je osvojio pole position i treće startno mjesto, a Button je u posljednji čas uspio ući u posljednji Q3 krug i osvojio pole position, 0.235 sekundi ispred Barrichella koji je imao goriva za jedan krug više i 0.133 sekundi ispred Vettela u Red Bullu.

Button je uvjerljivo slavio s 13 sekundi prednosti ispred Barrichella, a glavni cilj je ispunjen – momčad je osvojila maksimalnih 18 bodova, Button je povećao vodstvo u poretku vozača (41 bod), Barrichello je bio drugi (27), a Vettel u Red Bullu treći (23).

Treći je završio Mark Webber u Red Bullu, samo 0.9 sekundi iza Barrichella, a četvrti Sebastian Vettel u drugom Red Bullu.

Brawnovi vozači odvozili su i najbrže krugove utrke, Barrichello je bio 0.137 sekundi brži od Buttona.