Jenson Button slavio je na četvrtoj utrci sezone u Bahrainu na današnji dan 2009. s četvrtoga startnog mjesta i nastavio svoj početak sezone iz snova s tri pobjede u prve četiri utrke.

U svojoj posljednjoj godini u Formuli 1 Toyota je u četvrtoj utrci sezone u Bahrainu zauzela prvi startni red, jedini put u svojoj osmogodišnjoj F1 povijesti bez ijedne pobjede.

Toyota je već nekoliko puta znala biti vrlo dobra u Bahrainu, posebno 2005. kada se Trulli kvalificirao treći i završio drugi iza nedodirljivog Alonsa u Renaultu R25.

Jarno Trulli i Timo Glock zauzeli su prvi startni red ispred Sebastiana Vettela u Red Bullu RB9 i Jensona Buttona u Brawn Mercedesu BGP001.

20 11 S.Bourdais Toro Rosso Ferrari 1:34.159 0.728

Bahrain GP F1 2009 start of the race Foto F1FanaticGlock bolje starta i prelazi u vodstvo ispred momčadskog kolege Trullija kojeg Hamilton s petog startnog mjesta skoro prestiže u četvrtom zavoju.

Button je na kraju prvoga kruga bio samo 0.068 sekundi iza Hamiltona kojega je prestigao na kočenju s unutarnje strane prvoga zavoja, a do kraja drugoga kruga pobjegao mu je gotovo na sekundu prednosti i krenuo u potjeru za Toyotama.

Glock je u šestom krugu odvozio najbrži krug utrke kojega će u 10. krugu za samo 0.018 s skinuti Trulli, a Button je u 11. krugu odvozio svoj najbrži krug utrke, 0.032 s sporije od Trullija.

Button je nakon pet krugova kasnio pet sekundi za Glockom koji je vodio s 1.6 s prednosti ispred Trullija, ali ni nakon deset krugova lakše Toyote nisu uspjele pobjeći Buttonu koji je kasnio 5.5 s za vodećim Glockom.

Glock je prvi ušao u boks od vodećih u 11. krugu, Trulli u 12. nakon čega je prestigao momčadskog kolegu, a Button je svoj prvi ulazak u boks odradio u 15. krugu i vratio se na treće mjesto, iza Vettela i Raikkonena koji su prvi put u boks ušli u 19. i 21. krugu.

Nakon prvih ulazaka u boks, na kraju 22. kruga,  Button je vodio s 7.5 s prednosti ispred Trullija, a Vettel je bio još pola sekunde iza Trullija s četvrtim Hamiltonom na 1.2 s zaostatka.

Jenson Button Brawn Mercedes BGP001 celebrates victory on car in parc ferme Bahrain GP F1 2009 Foto F1Fanatic

Button je drugi put u boks ušao u 37 krugu, kao i Trulli, Hamiltoni Alonso, a Vettel, Raikkonen, Massa i Barrichello svoju su posljednju promjenu guma obavili između 40. i 47. kruga.

Slavio je Button u Brawnu ispred Vettela u Red Bullu i Trullija u Toyoti dok je Hamilton završio tek četvrti nakon što se u prvom krugu borio s Trullijem za drugo mjesto.

Barrichello je završio na razočaravajućem petom mjestu u utrci u kojoj je njegov momčadski kolega pokazao pobjednički potencijal Brawnovog bolida na ovoj stazi, ali je ipak zadržao drugo mjesto u poretku vozača, 12 bodova iza Buttona.

Raikkonen je bio šesti za Ferrari nakon sedmoga mjesta na kraju prvoga kruga i tek 11. najbržim krugom s devet desetinki zaostatka za najbržima, a to su mu bili prvi bodovi u 2009.

Glock je nakon vodstva u prvih 11 krugova završio tek sedmi, osam desetinki iza Raikkonena, a Alonso, Rosberg i Piquet osvojili su posljednje bodove na ovoj utrci.

Buttonu je to bila treća pobjeda u prve četiri utrke sezone uz treće mjesto u kišnoj Kini iza dva Red Bulla.