Na današnji dan – Silverstone 2008. – Hamilton dominira po kiši

British GP Silverstone F1 2008 podium Heidfeld BMW Hamilton McLaren Barrichello Honda Foto f1fansite

Prije točno devet godina Lewis Hamilton ostvario je prvu pobjedu na domaćoj F1 utrci na kišnom Silverstoneu nakon prvog pole positiona Heikkija Kovalainena.

Hamilton je u Formuli 1 debitirao 2007. u sjajnom McLarenu MP4-22 i odmah se kvalificirao na pole position na svojoj domaćoj utrci, ali na dan utrke završio je tek treći iza pobjednika Raikkonena i momčadskog kolege Fernanda Alonsa.

Ni godinu dana kasnije stvari nisu počele sjajno jer je u najbržem bolidu, McLarenu MP4-23, osvojio tek treće startno mjesto iza momčadskog kolege Heikkija Kovalainena koji je osvojio prvi i jedini pole position karijere i Marka Webbera u Red Bullu.

Ali zato je Lewis kišnu utrku odvozio fantastično i došao do prve pobjede na britanskom tlu s ogromnom prednošću ispred Nicka Heidfelda u BMW-u.

Hamilton McLaren Mercedes MP4-23 Silverstone 2008 Foto sopapeldeparede-com-br
Hamilton je u drugom F1 nastupu na Silverstoneu došao do jedne od najboljih pobjeda u karijeri

“Bila je ovo najteža utrka, ali i jedna od najboljih koje sam ikad odvozio. Bilo je izuzetno klizavo, vrlo slično uvjetima na VN Japana [2014.].”

“Kad sam ušao u posljednji krug, vidio sam publiku koja stoji i molio se: ‘Samo završi, samo završi’.”

“Bio je vrlo emotivan trenutak pobijediti na domaćoj utrci i želim ju posvetiti svojoj obitelji.”

Utrku ćemo pamtiti i po strateškoj pogrešci Ferrarija jer su Raikkonena ostavili na stazi na potrošenim gumama. Do prvih bokseva Finac je jedini držao korak s jurećim Hamiltonom, ali za vrijeme prvog boksa Ferrari se nadao poboljšanju vremenskih prilika i nisu promijenili gume.

Nakon nekoliko krugova pao je pljusak, a Kimi je potonuo u sredinu poretka dok mehaničari nisu bili spremni reagirati na novonastalu situaciju.

Hamilton je pobijedio s velikom prednošću ispred Heidfelda u BMW-u, a treći je bio Barrichello u inače očajno nekonkurentoj Hondi zahvaljujući sjajnom strateškom potezu Rossa Brawna koji ga je u pravom trenutku prebacio na gume za ekstremne kišne uvjete.

SAŽETAK UTRKE

Učitaj još iz Povijest

1 Komentar na "Na današnji dan – Silverstone 2008. – Hamilton dominira po kiši"

Obavijesti me o
Sortiraj od:   najnovijeg | najstarijeg | s najviše glasova
F1
Pretplatnik

Ross, vrati se doma u Ferrari, strategije “štekaju” od kada te nema…

Na današnji dan 2009. – Jenson Button osvaja naslov prvaka

Jenson Button je na današnji dan 2009. osvojio svoj prvi i jedini naslov prvaka u Brawn GP…