2019-Chinese-GP-start-Turns-1-and-2-Photo-Daimler-Mercedes

Formula 1 vraća se u Kinu prvi puta od 2019. godine, a ujedno je prvi puta ove sezone na rasporedu sprint vikend s novim formatom – donosimo sve detalje o stazi, odabir guma i pregled povijesti VN Kine koja se u kalendaru nalazi od 2004.

Mercedes je prije pet godina dominirao na stazi Shanghai International Circuit s prva dva mjesta i u kvalifikacijama i u utrci, a Lewis Hamilton ostvario je pobjedu u 1000. utrci u povijesti Formule 1.

Prva VN Kine vozila se u rujnu 2004. godine u tada rekordnom kalendaru od 18 utrka, a Barrichello je slavio za Ferrari ispred Buttona u BAR-u i Raikkonena u McLarenu.

Od posljednje F1 utrke u Kini prošlo je 105 utrka, a situacija na vrhu poretka posve je drukčija nego 2019. jer sada dominira Red Bull umjesto Mercedesa.

Aktualni svjetski prvaci pobijedili su na tri od prve četiri utrke, pri čemu su sva tri puta ostvarili dvostruke pobjede s Verstappenom ispred Pereza, a Sainz je u Australiji predvodio dvostruku pobjedu Ferrarija nakon ranoga Verstappenova odustajanja.

Sprint vikend na stazi za koju nitko nema aktualne podatke

Start posljednje održane VN Kine 2019. – Hamilton prestiže Bottasa s drugoga mjesta i kasnije dolazi do pobjede na 1000. utrci u povijesti Formule 1 (Photo: Daimler)

Prvi od šest sprint vikenda ove sezone vozi se ovoga vikenda u Kini uz važnu promjenu vezanu uz format trkaćega vikenda.

Prvi i jedini slobodni trening i dalje je prva sesija (05:30), ali tri sata kasnije ne voze se kvalifikacije za nedjeljnu utrku kao prošle godine nego sprint kvalifikacije (09:30) koje određuju startni poredak za sprint utrku koja je prva sesija u subotu.

Nakon sprint kvalifikacija nastupaju parc ferme uvjeti (nema promjena postavki), ali nakon sprint utrke (05:00) ponovno se smije raditi na postavkama uoči kvalifikacija za glavnu utrku koje su druga subotnja sesija (09:00h).

Kao i dosad, nakon kvalifikacija nema promjena postavki do nedjeljne utrke koja je na rasporedu u 09:00.

Nepoznanice na poznatom terenu

Na temelju simulacija i prošlih podataka, gume su ovdje izložene bočnim i uzdužnim silama koje spadaju u srednju kategoriju, pri čemu se vanjski dio gume, posebno na lijevoj strani bolida, najviše troši.

Trio guma odabranih za Šangaj je u srednjem rangu, s C2 kao tvrdim, C3 kao srednjim i C4 kao mekanim gumama. Nominalno, to je isti izbor kao i 2019., ali scenarij je vrlo drugačiji.

Prije pet godina još uvijek su se koristile gume od 13 inča montirane na prethodnu generaciju bolida koji su imali ravnu podnicu i potpuno drugačiju aerodinamiku od sadašnjih bolida. Zapravo, za vozače, momčadi i Pirelli, riječ je uglavnom o startu od nule s obzirom na to da su reference vrlo nejasne.

Vjerojatno je da će, u pogledu prianjanja, evolucija staze, koja se nije mijenjala od 2019. i od tada se vrlo rijetko koristila, biti vrlo značajna jer malo po malo bolidi polažu sve više gume na podlogu. To znači da rad na simulatoru ima još veću važnost za vozače i inženjere, kako prije vikenda tako i tijekom njega.

Photo: Pirelli

Sprint format ne nosi samo veću nepredvidivost zbog samo jednoga slobodnoga treninga nego također znači drugačiju raspodjelu guma za suho guma – umjesto 13 kompleta vozači na raspolaganju imaju 12 (dva kompleta harda, četiri mediuma i šest softa), dok broj kompleta guma za mokro vrijeme ostaje isti (pet intermediate i dva extreme wet).

U travnju u Šangaju može se vidjeti značajna promjena temperatura s varijacijama od oko 10 °C, što dodaje još jednu varijablu u slagalicu koju momčadi i vozači moraju sastaviti. Obično je VN Kine utrka s dva zaustavljanja, dijelom i zato što postoji nekoliko mjesta na kojima je moguće pretjecanje, ali i zato jer je potrošnja guma prilično visoka i sa svježijim gumama moguće je napraviti veliku razliku.

Od 20 vozača koji ove godine čine startni poredak, samo su trojica stajala na najvišoj stepenici postolja u Šangaju: Hamilton (šest puta), Alonso (dvaput) i Ricciardo (jednom), a samo četiri aktualna vozača još nisu vozila na ovoj stazi (Piastri, Tsunoda, Sargeant i Zhou).

Hamilton ima šest pole positiona na ovoj stazi, uključujući onaj iz 2007. u prvom nastupu, i ovdje drži brojne druge rekorde poput najvećega broja postolja, startova iz prvoga reda, najbržih krugova i utrka u vodstvu.

Od momčadi, Mercedes je na vrhu sa šest pobjeda ispred Ferrarija sa četiri dok je Red Bull pobijedio dva puta. Upravo je ovdje 2009. Sebastian Vettel donio prvu pobjedu momčadi koju je tada, kao i sada, vodio Christian Horner.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

Chinese GP F1 2018 track map Photo FIA
Broj utrka16 (2004. – 2019.)
Broj krugova56
Duljina kruga5451 m
Duljina utrke305.056 km
Rekord kruga u utrci1:32.258 (M.Schumacher, Ferrari F2004, 2004.)
Apsolutni rekord kruga1:31.095 (S.Vettel, Ferrari SF71H, Q3, 2018.)
Rezultati2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019.

REKORDI (nakon utrke 2019.)

VOZAČIKONSTRUKTORIPROIZVOĐAČI MOTORA
PobjedeLewis Hamilton (6)Mercedes (6)Mercedes (9)
Pole positioniLewis Hamilton (6)Mercedes (7)Mercedes (9)
Najbrži krugoviLewis Hamilton (4)Red Bull (4)Mercedes (8)
Pobjednička postoljaLewis Hamilton (9)Ferrari (13)Mercedes (22)
Prvi startni redLewis Hamilton (7)Mercedes (10)Mercedes (14)
Utrka u vodstvuLewis Hamilton (8)Mercedes (10)Mercedes (13)
BodoviLewis Hamilton (204)Mercedes (293)Mercedes (530)

SATNICA 2024.

1. slobodni treningPET 05:30
Sprint kvalifikacijePET 09:30
SprintSUB 05:00
KvalifikacijeSUB 09:00
UtrkaNED 09:00


Iako još nije postala omiljena staza fanova Formule 1, Velika Nagrada Kine već je dobro poznata i komercijalno vrlo važna stanica u kalendaru još od 2004. kada je bila gotova izgradnja Shangai International Circuita.

Staza je otpočetka ispunila očekivanja. Bilo je potrebno samo 18 mjeseci kako bi iz močvare nastala jedna od najsuvremenijih staza u Formuli 1 koja je postavila standarde za sve buduće staze.

Start prve Velike Nagrade Kine (26.9.2004.) Foto: f1fanatic
Start prve Velike Nagrade Kine (26.9.2004.) Photo: f1fanatic

Momčadi su bile oduševljene paddockom smještenim na jezeru unutar staze, dok gledatelji smješteni na futurističkoj glavnoj tribini kapaciteta oko 30 000 ljudi uživaju u jedinstvenom pogledu jer se s tog mjesta vidi gotovo 80% staze.

Hermann Tilke podario je stazi autentičan izgled jer oblikom podsjeća na kineski simbol ‘shang’ (上), što znači ‘visoko’. Staza je duga 5.45 km i sastoji se od sedam lijevih i sedam desnih zavoja, kao i dva vrlo duga ravna dijela.

Prvi i drugi zavoj su povezani i zapravo čine jedan zavoj i potrebno je imati dovoljno prijanjanja na prednjoj osovini, kako bi se izbjeglo podupravljanje usred zavoja, kao i na stražnjoj osovini jer se u prvi zavoj ulazi izuzetno brzo i jer je izlazak iz trećega zavoja ograničen trakcijom.

Zavoji 12 i 13 vode na tada najduži ravni dio u Formuli 1 koji je dug 1170 m i koji predstavlja bitan čimbenik prilikom podešavanja bolida. Ostatak staze zahtjeva dosta downforcea, ali zbog spomenutog pravca, kao i onog na samom početku kruga, momčadi se u pravilu odlučuju za srednje postavke downforcea za optimalno vrijeme po krugu.

Zbog svoje konfiguracije gume se dosta brzo troše, a posebno je opterećena prednja lijeva guma zbog mnogih brzih desnih zavoja, posebno prva dva u prvom sektoru. Zbog toga su prioriteti prilikom podešavanja bolida nešto drukčiji nego na većini staza jer je potrebno zaštiti prednju lijevu gumu, a istovremeno zadržati povoljan balans bolida.

Najbolje mjesto za pretjecanje je kočenje nakon najdužeg pravca, dok kratki ravni dio koji ga povezuje sa startno ciljnom ravninom pruža prestignutom vozaču da uzvrati  na idućem pravcu.

POVIJEST

Prvu je utrku 2004. s pole positiona osvojio Rubens Barrichello, nakon Schumacherove pogreške u kvalifikacijama. Zato je Schumacherov rekord kruga u utrci te godine (1:32.258) i danas najbrži krug ikad odvežen na toj stazi.

Nakon što je u Brazilu 2005. osigurao svoj prvi naslov prvaka, Alonso je pobjedom na posljednjoj utrci sezoni u Kini iste godine Renaultu donio naslov pobjednika konstruktora.

Michael Schumacher je u Kini 2006. ostvario svoju posljednju (91.) pobjedu u Formuli 1. Renaultovi vozači Alonso i Fisichella dominirali su kišnim kvalifikacijama, ali su na kraju završili drugi i treći.

Nico Rosberg slavi prvu pobjedu u društvu McLarenovih vozača Hamiltona i Buttona i Mercedesovog Norberta Hauga (15.4.2012.) Foto: Daimler
Nico Rosberg slavi prvu pobjedu u društvu McLarenovih vozača Hamiltona i Buttona i Mercedesovog Norberta Hauga (15.4.2012.) Photo: Daimler

Lewis Hamilton je u posljednje dvije utrke 2007. prosuo gotovo nemoguće, a njegov je pad počeo upravo na pretposljednjoj utrci sezone Kini gdje je na istrošenim gumama prekasno kočio na ulazu u boks i zaglavio u pješčanoj zamci.

Njegovi konkurenti za naslov, Raikkonen i Alonso, su to iskoristili na najbolji mogući način i prvim i drugim mjestom smanjili zaostatak za Lewisom na 7 odnosno 4 boda. Sve je bilo spremno za spektakularan kraj sezone u Brazilu.

Hamilton je grešku ispravio 2008. kada je ostvario uvjerljiv pole position i pobjedu na utrci, kao i prvi najbrži krug te sezone, što mu je donijelo prednost od sedam bodova ispred Masse uoči posljednje utrke sezone u Brazilu.

Red Bull je 2009. u Kini ostvario svoju prvu pobjedu kada je u kišnim uvjetima Sebastian Vettel pobijedio ispred momčadskog kolege Marka Webbera. Bila je to ujedno i jedina od prvih sedam utrka te sezone na kojoj nije pobijedio Jenson Button.

Button je 2010. slavio ispred momčadskog kolege Hamiltona u promjenjivim uvjetima, što mu je bila druga pobjeda u njegovoj prvoj sezoni za McLaren.

Hamilton je 2011. prekinuo Vettelov niz od dvije pobjede na početku sezone te ga pomoću strategije tri ulaska u boks sustigao i na novijim gumama prestigao četiri kruga prije kraja utrke.

chinese-gp-f1-2015-start-foto-mercedes
Mercedesovi vozači Hamilton i Rosberg vode na startu VN Kine 2015. (12.4.2015.) Photo: Mercedes

Nico Rosberg je u Kini 2012. ostvario prvi pole position i prvu pobjedu u karijeri. Ujedno je ostvario i prvu pobjedu za Mercedes još od Monze 1955. kada je slavio Juan Manuel Fangio.

Mercedesov niz pole positiona u Kini 2013. je nastavio Lewis Hamilton, ali je u utrci slavio Fernando Alonso u Ferrariju. Bila je to prva od ukupno dvije Alonsove pobjede te sezone. Mercedesu

Hamilton je i 2014. startao s pole positiona, a ovoga puta došao je do uvjerljive pobjede, 25. u karijeri. Rosberg je s četvrtog startnog mjesta morao daleko više raditi kako bi upotpunio dvostruku pobjedu Mercedesa.

Mercedes je 2015. u Kini uzvratio nakon Ferrarijeve pobjede u Maleziji te je uvjerljivo osigurao prvi startni red u subotu i ostvario dvostruku pobjedu u nedjelju. Momčad je u petak predstavila novo, izuzetno kompleksno prednje krilo i koje su nakon testiranja u petak odlučili koristiti i u ostatku vikenda.

Nico Rosberg Mercedes W07 Hybrid China GP F1 2016 finish line
Rosberg je 17. pobjedu u karijeri ostvario na istom mjestu gdje i prvu (17.04.2016.) Photo: Mercedes

Iako su umjerenije temperature više odgovarale Mercedesu, Ferrari se ponovno pokazao jakim u potrošnji guma (u Kini je Pirelli donio mekše gume nego u Maleziji, soft i medium) pa Mercedes nije slavio s velikom prednošću. Rosberg je optužio Hamiltona da ga je namjerno usporavao kako bi mu se približio Vettel, ali Britanac je odgovorio da je vozio svoju utrku i čuvao gume.

Hamilton je 2016. u kvalifikacijama imao problem s MGU-H jedinicom pa je startao posljednji, a njegov momčadski kolega Rosberg startao je na pole positionu ispred Ricciarda u Red Bullu. Ricciardo na startu prelazi u vodstvo, a Vettel udara u momčadskog kolegu Raikkonena i optužuje Daniila Kvyata koji mu je uletio s unutarnje strane prvoga zavoja.

Ricciardu puca guma u 3. krugu, a Rosberg prelazi u vodstvo koje ne ispušta do kraja utrke. Vettel u Ferrariju završava drugi, a Kvyat u Red Bullu treći, što mu je tek drugo pobjedničko postolje u karijeri nakon VN Mađarske 2015. Hamilton je završio tek sedmi s bolidom oštećenim u kontaktu s Nasrom u prvome zavoju.

Chinese GP F1 2017 start FOto Daimler-
Hamilton je 2017. u Kini ostvario Grand Chelem – pobijedio je s pole positiona uz najbrži krug i vodstvo u svim krugovima utrke (9.4.2017.) Photo: Daimler

Hamilton je 2017. ubilježio još jedan dominantan nastup na VN Kine i uzvratio Vettelu koji je pobijedio na prvoj utrci sezone u Australiji. Britanac je osvojio pole position, pobijedio, odvozio najbrži krug i vodio u svim krugovima utrke što mu je bio treći Grand chelem u karijeri (osvojio je još dva 2017. u Kanadi i Velikoj Britaniji).

Ferrari je 2018. zauzeo prvi startni red u Kini, samo tjedan dana nakon utrke u Bahrainu koja se vozila na potpuno drukčijoj stazi i u puno toplijim uvjetima, ali u utrci su najprije izgubili vodstvo od Bottasa koji ih je prestigao krug ranijim ulaskom u boks i kasnije od Red Bulla koji je za vrijeme sigurnosnog automobila svojim vozačima stavio nove soft gume.

Ricciardo je pobijedio nakon što je sjajnim potezima prestigao Hamiltona, Vettela i Bottasa, a Vettel je bio tek osmi nakon sudara s Verstappenom koji se kasnije ispričao i dobio 10 sekundi kazne za vrijeme utrke. Bottas je bio drugi, Raikkonen treći, Hamilton četvrti, a kažnjeni Verstappen peti.

Daniel Ricciardo Red Bull RB14 Chinese GP F1 2018 top parc ferme post race
Ricciardo nakon pobjede na VN Kine 2018. (15.4.2018.) Photo: Red Bull

Mercedes je nakon Ferrarijevog prvog startnog reda u Bahrainu 2019. zauzeo prvi startni red na idućoj utrci u Kini, ali pole position je osvojio Bottas dok je Hamilton bio drugi.

Hamilton je bolje startao i preuzeo vodstvo koje nije ispustio ni u jednom krugu te je ostvario drugu pobjedu na prve tri utrke sezone, a Bottas je završio drugi, 6.552 sekundi iza momčadskog kolege. Vettel je upotpunio pobjedničko postolje za Ferrari, što mu je bilo prvo postolje u 2019.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

Hamilton leads Bottas Chinese GP F1 2019 start Photo Daimler
Hamilton vodi na startu VN Kine na putu prema šestoj pobjedi na ovoj stazi (Photo: Daimler)

Posljednji rezultati:

GodinaPobjednikPole positionNajbrži krug
2019.Lewis HamiltonValtteri BottasPierre Gasly
2018.Daniel RicciardoSebastian VettelDaniel Ricciardo
2017.Lewis HamiltonLewis HamiltonLewis Hamilton
2016.Nico RosbergNico RosbergNico Hulkenberg
2015.Lewis HamiltonLewis HamiltonLewis Hamilton
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

Aston Martin cilja na efikasnija poboljšanja nakon razočaravajuće 2024.

Novi šef Aston Martinove F1 momčadi Andy Cowell kaže da je glavni cilj za iduće sezone isp…