2023-British-GP-start-of-the-race-Photo-Red-Bull-Edited-by-MAXF1net

Formula 1 se vraća nakon samo tjedan dana i to na stazu na kojoj je sve počelo 1950. godine, a još uvijek su svježi dojmovi iz prošle utrke u Austriji kada su se Max Verstappen i Lando Norris sudarili u dvoboju za pobjedu – donosimo sve informacije o stazi Silverstone, gumama i povijesti najdugovječnije utrke u kalendaru.

Još uvijek se nisu slegli dojmovi od uzbudljive i pomalo kontroverzne prošle utrke prvenstva na Red Bull Ringu, a već nam slijedi nova postaja prvenstva i to na legendarnom Silverstoneu na kojem će se voziti 58. put u povijesti (59. puta ukoliko računamo i VN 70. obljetnice 2020. koja je bila druga utrka na istoj stazi u tjedan dana).

Verstappen i Norris su pet od posljednjih sedam utrka završili na prva dva mjesta, a bez sudara u 64. krugu VN Austrije to je trebalo biti šest od posljednjih sedam utrka.

Budući da su McLaren i Red Bull trenutno najbrži, a Verstappen i Norris vrlo konstantni u izvlačenju maksimuma iz svojih bolida, ne bi trebalo čuditi ako i ovoga vikenda budu vodili glavnu riječ u borbi za pobjedu.

Ali taj scenarij je nakon sudara u Austriji još intrigantniji jer se postavlja pitanje koliko će agresivni biti u eventualnom novom okršaju na stazi na kojoj su i prošle godine vodili borbu za pobjedu.

Prošlogodišnja superiornost Red Bulla omogućila je Verstappenu da rano prestigne Norrisa koji je odjurio u vodstvo na startu i bez problema kontrolira utrku s vrha, ali ove godine McLaren je puno bliži i čini se da na većini staza može parirati Red Bullu ili čak biti malo brži dok je zanimljiva tema i uspon Mercedesa koji je, čini se, prestigao Ferrari.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

KARAKTERISTIKE STAZE

Staza dugačka 5861 metara peta je najduža u kalendaru nakon Spa-Francorchampsa (7004 m), Jeddaha (6175 m), Las Vegasa (6120 m) i Bakua (6003 m). Sastoji se od 18 zavoja i jedna je od najuzbudljivijih i također jedna od najzahtjevnijih za gume.

Neke kombinacije zavoja, poput onih od 10 do 14 – Maggotts, Becketts i Chapel – izvode se velikom brzinom i generiraju bočne sile na gume i vozače od preko 5g – prosječna brojka na Silverstoneu slična je onoj viđenoj na Spa i Suzuki.

To, zajedno s drugim tehničkim aspektima, znači da su, kao što je ovdje uvijek slučaj, gume odabrane za ovu rundu su najtvrđe moguće, C1 kao P Zero hard, C2 kao P Zero medium i C3 kao P Zero soft. Prednja je osovina pod najvećim opterećenjem, a više desnih zavoja znači da se prednja lijeva guma koja se najviše troši.

Vrijeme u Engleskoj ljeti uvijek može biti vrlo promjenjivo, što je još jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir, pogotovo zato što se uvjeti mogu promijeniti vrlo brzo.

Prošle je godine cijela utrka vožena po suhom, sa softom koji je bio donekle iznenađujući protagonist, a samo dvije momčadi ga nisu koristile. Međutim, najčešće korištena guma bila je medium koji je korišten za polovicu ukupne kilometraže.

Velika većina vozača odlučila se za strategiju jednoga zaustavljanja, iako je u prošlosti strategija s dva zaustavljanja bila popularan izbor.

Na ovoj utrci prošle godine, Pirelli je predstavio novu konstrukciju guma kako bi se nosio s povećanjem opterećenja uočenim tijekom prvih nekoliko utrka sezone, budući da su te sile premašile prosječne brojke viđene iz simulacija koje su pružile momčadi tijekom prethodne zime.

Bez promjene performansi guma na bilo koji način, konstrukcija je dokazala svoju vrijednost i koristit će se do kraja sezone 2024. iako je došlo do povećanja od oko 10% u opterećenju koje generiraju ovogodišnji bolidi u usporedbi s brojkama viđenim na kraju prošle sezone.

Samo su dvije utrke u povijesti bile stalni domaćini u kalendaru Formule 1, VN Velike Britanije i VN Italije, po 74 puta. Silverstone je stoga ovog vikenda domaćin 75. VN Velike Britanije, 58. koja se održava na ovoj stazi. Utrka je također održana dvanaest puta u Brands Hatchu i pet puta u Aintreeju. Godine 2020. Silverstone je bio domaćin dodatne utrke, slaveći 70. godišnjicu prvenstva u sezoni pogođenoj COVID-19 pandemijom.

British GP F1 2018 Silverstone track map Photo FIA
Broj utrka74 (1950. – 2023., Silverstone 57, 1987. – 2023., Brands Hatch 12, Aintree 5)
Broj krugova52
Duljina kruga5891 m
Duljina utrke306.198 km
Rekord kruga u utrci1:27.097 (Max Verstappen, Red Bull RB16, 2020.)
Apsolutni rekord kruga1:24.303 (Lewis Hamilton, Mercedes F1 W11, Q3, 2020.)

REKORDI (nakon utrke 2023.)

 VOZAČIKONSTRUKTORIPROIZVOĐAČI MOTORA
PobjedeLewis Hamilton (8)Ferrari (18)Ferrari (18)
Pole positioniLewis Hamilton (7)Ferrari (16)Ferrari (16)
Najbrži krugoviNigel Mansell (7)Ferrari (20)Ferrari (20)
Pobjednička postoljaLewis Hamilton (12)Ferrari (59)Ferrari (59)
Prvi startni redLewis Hamilton (9)Ferrari (37)Ferrari (37)
Utrka u vodstvuLewis Hamilton (12)Ferrari (32)Ferrari (32)
BodoviLewis Hamilton (289)Ferrari (648.78)Mercedes (799.14)
NAPOMENA: Podaci o broju krugova, duljini kruga, utrke i rekordima kruga odnose se na aktualnu konfiguraciju staze, a ostali podaci na sve održane VN Velike Britanije.

SATNICA 2024.

1. slobodni treningPET 13:30
2. slobodni treningPET 17:00
3. slobodni treningSUB 12:30
KvalifikacijeSUB 16:00
UtrkaNED 16:00

Silverstone je dom britanskog motorsporta i na njemu se 1950. godine vozila prva utrka Svjetskog prvenstva Formule 1. Velike Nagrade Velike Britanije vozile su se i na Brands Hatchu i Aintreeu, a od 1987. ta privilegija pripada isključivo Silverstoneu. Kako bi stazi osigurali dugoročnu budućnost, organizatori su posljednjih godina izvršili brojne modifikacije, kako na samoj konfiguraciji staze, tako i na njezinu okruženju.

Silverstone Wing, što je ime novih bokseva, ključan je čimbenik koji je umirio Berniea Ecclestonea i njegove stalne kritike koje su se ponajviše odnosile na male garaže i centar za medije. Novi dio staze, tzv. ‘Arena’, podijelio je mišljenja. Stara Abbey šikana bila je jedno od najboljih mjesta za pretjecanje, a prizor bolida koji nestaju pod mostom i punim gasom prolaze desni zavoj bio je jedan od najboljih koje ste mogli vidjeti.

Richard Phillips, šef menadžmenta na Silverstoneu, priznao je: “Mnogima će nedostajati prizor modernih bolida koji ubrzavaju kroz Bridge,” dok je bivši predsjednik BRDC-a Damon Hill rekao: “Ako očekujete da ću reći da je to fantastično, bojim se da to neću moći učiniti. Vozači vole brze i uzbudljive zavoje. Kao i publika.”

Čak i s DRS-om na National Straightu, Brooklands nije prirodno mjesto za pretjecanje, što će potvrditi svaki ljubitelj utrka touring automobila. I dok je uklanjanje jednog od najboljih dijelova staze nedvojbena šteta, riječ je o maloj cijeni koju je Silverstone morao platiti kako bi dugoročno opstao u Formuli 1.

Navedenim promjenama nisu se bitno promijenili izazovi koje bolidi i vozači moraju svladati. I dalje je potrebna prilično velika razina downforcea, potrošnja guma vrlo je visoka, ali se zato kočnice ispodprosječno troše. Silverstone je i dalje jedna od najbržih staza u kalendaru Formule 1 i testira sposobnosti bolida u brzim zavojima do krajnjih granica.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

POVIJEST

Betonski oval Brooklands izgrađen je 1907. blizu Weybridgea u Surreyu, nedaleko od Londona. Bilo je to prvo trkalište u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao i jedno od prvih uzletišta. Utrke Velikih Nagrada u Britaniji utemeljio je Henry Segrave 1926. nakon što je 1923. osvojio Veliku Nagradu Francuske i 1924. Veliku Nagradu San Sebastiana, što je uvelike povećalo interes za motorsportom.

Start prve Velike Nagrade Velike Britanije 1926. na Brooklandsu. (7.8.1926.) Foto: news.surreycc.gov.uk
Start prve Velike Nagrade Velike Britanije 1926. na Brooklandsu. (7.8.1926.) Photo: news.surreycc.gov.uk

Prva Velika Nagrada Velike Britanije (The I Royal Automobile Club Grand Prix) vozila se na Brooklandsu  7. kolovoza 1926. i bila je četvrta utrka AIACR Svjetskog prvenstva proizvođača. Pobijedili su Louis Wagner i Robert Sénéchal vozeći francuski Delage 155B.

Drugo izdanje VN Velike Britanije (The II Royal Automobile Club Grand Prix) također se vozilo na Brooklandsu, 1. listopada 1927. Bila je peta i posljednja utrka AIACR Svjetskog prvenstva proizvođača, a pobjednik je bio Francuz Robert Benoist kojem je to bila četvrta pobjeda u pet utrka. Njegova momčad Delage osvojila je prvenstvo konstruktora.

Tridesetih godina 20. stoljeća na Donington Parku se održalo nekoliko Velikih Nagrada Doningtona na kojima su dominirali njemački konstruktori Mercedes i Auto Union, a najznačajnija je bila utrka 1937. koju je osvojio Bernd Rosemeyer u Auto Unionu.

Brooklands je nakon 2. svjetskog rata bio značajno oštećen te se zbog toga na njemu više nisu vozile utrke. Većina novih britanskih staza izgrađeno je na nekorištenim uzletištima Royal Air Forcea, a Silverstone blizu Northamptonshirea bila je jedna od tih staza. Prva utrka održana na Silverstoneu bila je Velika Nagrada Royal Automobile Club International, održana 2. listopada 1948., a pobjednik je bio Luigi Villoresi u Maseratiju. Godinu dana kasnije staza je temeljito dorađena, čime je postala vrlo brza, a konfiguracija se nije mijenjala desetljećima.

Giuseppe 'Nino' Farina u Alfa Romeu 158 slavi na prvoj utrci Svjetskog prvenstva Formule 1 na Silverstoneu 1950. (13.5.1950.) Foto: f1history
Giuseppe ‘Nino’ Farina u Alfa Romeu 158 slavi na prvoj utrci Svjetskog prvenstva Formule 1 na Silverstoneu 1950. (13.5.1950.) Photo: f1history

Prva Velika Nagrada Velike Britanije održana u sklopu Svjetskog prvenstva Formule 1 (peta ukupno) održala se 13. svibnja 1950. i ujedno je bila i prva utrka Formule 1 u povijesti. Utrka se vozila 70 krugova, a pobijedio je Giuseppe ‘Nino’ Farina u Alfa Romeu koji je startao s pole positiona. Drugi je bio Luigi Fagioli, a treći Reg Parnell, oboje u Alfa Romeu. Utrka se održala nakon četiri utrke izvan prvenstva – Veliku Nagradu Paua i San Rema osvojio je Juan Manuel Fangio, Richmond Trophy osvojio je Reg Parnell, a Veliku Nagradu Pariza Georges Grignard.

Osim VN Velike Britanije, na kalendaru Svjetskog prvenstva Formule 1 nalazilo se još šest utrka – VN Monaka, VN Indianapolisa, VN Švicarske, VN Belgije, VN Francuske i VN Italije.

Druga VN Velike Britanije održala se 1951. i posebno je značajna jer je riječ o prvoj F1 utrci koju nije osvojio talijanski konstruktor Alfa Romeo (ako ne računamo pobjedu američkog konstruktora Kurtis Krafta na Indyju 500 koji je ipak zasebna, a ne klasična F1 utrka, iako je od 1950. do 1960. Indy 500 bio dio kalendara Formule 1). Ta je čast pripala drugom talijanskom konstruktoru jer je štedljiviji Ferrari Argentinca José Froilán Gonzáleza pobijedio žedne bolide Alfa Romea. Logično, to je i prva pobjeda za Ferrari u utrkama Formule 1.

Za utrku 1952. srušeni su boksevi izvorno smješteni između Abbeya i Woodcotea, a novi su izgrađeni između Woodcotea i Copsea. Alberto Ascari dominirao je na VN Velike Britanije 1952. i 1953., a González je 1954. ponovno slavio u Ferrariju.

Start VN Velike Britanije 1955., prve održane na stazi Aintree. Slavio je Stirling Moss ispred Juan Manuela Fangija (oboje u Mercedesu). (16.7.1955.) Foto: www.liverpoolecho.co.uk
Start VN Velike Britanije 1955., prve održane na stazi Aintree. Slavio je Stirling Moss ispred Juan Manuela Fangija (oboje u Mercedesu). (16.7.1955.) Photo: www.liverpoolecho.co.uk

VN Velike Britanije počela je 1955. alternirati između Silverstonea i Aintreea koji je smješten na Grand National konjskom trkalištu blizu Liverpoola. Neparnim godinama i 1962. vozilo se na Aintreeu, a parnim godinama na Silverstoneu. Mercedesovi vozači Juan Manuel Fangio i domaća uzdanica Stirling Moss stigli su na Aintree kao veliki favoriti, što su i opravdali na samome startu. Borili su se cijelu utrku, a u 26. krugu Moss prestiže Fangia i preuzima vodstvo u utrci.

Moss je vodio većinu utrke, ali Fangio ga sustiže i u posljednjem krugu sasvim je blizu. I kada su svi očekivali da će Fangio u posljednjem zavoju prestići Mossa, Argentinac ipak nije uspio i Moss dolazi do prve pobjede u Formuli 1, nakon što je na istoj utrci već osvojio prvi pole position. Kasnije je Moss pitao Fangija je li ga pustio, na što je Argentinac odgovorio da nije i da je taj dan bio brži. Mercedes je dominaciju potvrdio osvojivši prva četiri mjesta na utrci.

Juan Manuel Fangio slavio je na Silverstoneu 1956. u Ferrariju, a 1957. pobijedio je Moss u Vanwallu nakon što je preuzeo bolid momčadskog kolege Tonyja Brooksa. Bila je to prva pobjeda u Formuli 1 za britanskog konstruktora koji će uskoro činiti većinu u tom prestižnom prvenstvu.

Stirling Moss juri u eksperimentalnom bolidu Ferguson P99 Climax na stazi Aintree. Bio je to prvi F1 bolid s pogonom na sva četiri kotača i posljednji s motorom sprijeda. (15.7.1961.) Foto: primotipo
Stirling Moss juri u eksperimentalnom bolidu Ferguson P99 Climax na stazi Aintree. Bio je to prvi F1 bolid s pogonom na sva četiri kotača i posljednji s motorom sprijeda. (15.7.1961.) Photo: primotipo

Peter Colins u Ferrariju slavio je 1958., a iduće dvije godine pobijedio je Jack Brabham u Cooperu sa središnje smještenim motorom. Nijemac Wolfgang von Trips slavio je po kiši 1961. s četvrtog startnog mjesta nakon što je vodio većinu utrke. Bila je to njegova druga i posljednja pobjeda u Formuli 1 jer je dvije utrke kasnije poginuo na VN Italije. Utrka je bila značajna i zbog činjenice da smo na njoj prvi puta vidjeli bolid s pogonom na sva četiri kotača, a posljednji puta bolid s motorom smještenim sprijeda. Obje prekretnice vidjeli smo na istom bolidu, eksperimentalnom Fergusonu P99 – Climax momčadi Rob Walker Racing Team.

Posljednja utrka na stazi Aintree održana je 21. srpnja 1962. kada je Britanac Jim Clark u Lotusu 25 s pole positiona osvojio prvu od ukupno pet Velikih Nagrada Velike Britanije. Britanac je ponovno slavio i 1963. na Silverstoneu, ponovno u Lotusu 25.

Godine 1964. VN Velike Britanije vozila se na stazi Brands Hatch u Kentu, blizu Londona. Staza je izgrađena u ranim pedesetima, a proširena je 1960.

VN Velike Britanije tako se od 1964. do 1986. naizmjence održavala na Brands Hatchu i Silverstoneu – Brands Hatchu pripale su parne, a Silverstoneu neparne godine.

Jim Clark u Lotusu 25 slavi treću uzastopnu pobjedu na VN Velike Britanije i prvu na stazi Brands Hatch. (11.7.1964.) Foto: Brian Watson
Jim Clark u Lotusu 25 slavi treću uzastopnu pobjedu na VN Velike Britanije i prvu na stazi Brands Hatch. (11.7.1964.) Photo: Brian Watson

Brands Hatch bio je popularan među vozačima zbog brojnih promjena visine i nagnutih zavoja, a kao i godinu dana ranije na Silverstoneu, ponovno je slavio Jim Clark u Lotusu 25. Britanac je 1965. upisao i četvrtu uzastopnu pobjedu na domaćoj utrci slavljem na Silverstoneu u Lotusu 33.

Clarkov niz prekinuo je 1966. Australac Jack Brabham u svom Brabhamu BT19. Novozelanđanin Denny Hulme završio je drugi u Brabhamu BT20, što je bila prva dvostruka pobjeda za momčad Brabhama. Dvojac je završio krug ispred trećeplasiranog Grahama Hilla u BRM-u P261.

Jim Clark vratio se pobjedničkim navikama na domaćem terenu pobjedom na Silverstoneu 1967. u Lotusu 49 što mu je bila ukupno peta pobjeda na VN Velike Britanije.

Godine 1968. sjajnu borbu za pobjedu na Brands Hatchu vodili su Švicarac Jo Siffert u Lotusu i Novozelanđanin Chris Amon u Ferrariju. Siffert je pobijedio i ostvario prvu pobjedu (od ukupno dvije) i prvi najbrži krug u F1 karijeri na stazi na kojoj će tri godine kasnije izgubiti život u utrci izvan F1 prvenstva.

Veliku borbu za pobjedu vodili su na Silverstoneu 1969. domaći favorit Jackie Stewart i Austrijanac Jochen Rindt. Austrijancu je kasnije otpalo stražnje krilo zbog čega je morao u boks, a Stewart je slavio u Matri Cosworth.

Jochen Rindt slavio je 1970. nakon što je Jack Brabham ostao bez goriva, a 1971. ponovno je slavio Jackie Stewart u Tyrrellu (Ken Tyrrell počeo je izrađivati vlastite bolide). Godinu dana kasnije slavio je Brazilac Emerson Fittipaldi u Lotusu 72D, a 1973. dogodio se veliki incident u prvome krugu nakon kojeg je odustalo 11 vozača. Srećom, nitko nije teže ozlijeđen.

Niki Lauda u Ferrariju dominirao je 1974. na Brands Hatchu, ali ga je puknuće spriječilo da pobijedi u utrci. (20.7.1974.) Foto: pinterest
Niki Lauda u Ferrariju dominirao je 1974. na Brands Hatchu, ali ga je puknuće gume u posljednjim krugovima spriječilo da pobijedi u utrci. (20.7.1974.) Photo: pinterest

Nova mlada zvijezda Niki Lauda dominirao je u Ferrariju 1974. (vodio 69 od 75 krugova), ali puknuće stražnje gume usporilo ga je dovoljno da ga prestignu Jody Scheckter, Emerson Fittipaldi, Jacky Ickx i Clay Regazzoni.

Godine 1975. dodana je šikana u zavoju Woodcote, a u utrci su po teškim kišnim uvjetima izletjeli mnogi vozači, uključujući Schecktera i Hunta. Slavio je Emerson Fittipaldi nakon što je utrka prekinuta prije kraja.

Promjene su 1976. zahvatile i Brands Hatch kada je ublažen zastrašujući Paddock Hill zavoj, a izmijenjen je i South Bank zavoj. Utrka je bila vrlo kontroverzna jer je James Hunt pobijedio u utrci, ali je kasnije diskvalificiran zbog Ferrarijeva protesta da nije odvozio prvi krug utrke. Pobjeda je tako pripala isprve drugoplasiranom Nikiju Laudi u Ferrariju.

Hunt je zato slavio 1977., a kada se utrka vratila na Silverstone 1979. Australac Alan Jones srušio je rekord staze za više od šest sekundi u svom Williamsu s ground effect aerodinamikom. Utrku je osvojio njegov momčadski kolega Clay Regazzoni što je bila prva pobjeda za momčad Franka Williamsa.

John Watson na putu prema drugoj pobjedi u karijeri i prvoj za McLaren. Bila je to prva pobjeda bolida sa šasijom od karbonskih vlakana (McLaren MP4-1). (18.7.1981.) Foto: McLaren
John Watson na putu prema drugoj pobjedi u karijeri i prvoj za McLaren. Bila je to prva pobjeda bolida sa šasijom od karbonskih vlakana (McLaren MP4-1). (18.7.1981.) Photo: McLaren

Jones je slavio 1980. nakon odustajanja Ligiera Jacquesa Laffitea i Didiera Pironija, a godinu dana kasnije nadolazeća francuska zvijezda Alain Prost u Renaultu dominira prvim dijelom utrke. Na kraju je slavio Britanac John Watson u McLarenu MP4-1, a bila je to prva pobjeda za bolid sa šasijom od karbonskih vlakana.

Keke Rosberg osvojio je pole position 1982., ali je zbog problema s bolidom morao startati sa začelja. Finac se uspješno probijao kroz poredak, ali je u 50. krugu odustao zbog problema s pumpom goriva. Britanac Derek Warwick u ne tako sjajnom Tolemanu prošao je Pironija u borbi za drugo mjesto, ali je također odustao sa slomljenom poluosovinom. Pobijedio je Niki Lauda u McLaren Fordu.

Alain Prost je 1983. ostvario prvu od ukupno pet pobjeda na VN Velike Britanije, a Britanac Nigel Mansell je u svom prvom nastupu u Lotusu s 16. startnog mjesta stigao do četvrtog na kraju utrke. Lauda je 1984. ponovno slavio na Brands Hatchu, utrci na kojoj je predsjednik FISA-e Jean-Marie Balestre objavio da će momčad Tyrrella biti isključena iz prvenstva zbog nepravilnosti s gorivom.

Keke Rosberg je 1985. na SIlverstoneu postavio rekord najveće prosječne brzine u jednom krugu u povijesti Formule 1 koji će trajati čak 17 godina. Finac je kvalifikacijski krug u Williams Hondi odvozio u vremenu od 1:05.591, što na 4718.6 m dugom krugu daje prosječnu brzinu od 258.983 km/h.

Rekord je srušio Juan Pablo Montoya u Williams BMW-u FW22 na kvalifikacijama u Monzi 2002. Kolumbijac je odvozio krug 1:20.264, prosječnom brzinom od 259.827 km/h. Rekord je ponovno nadmašen 2004. kada je Juan Pablo Montoya u prvim kvalifikacijama 2004. odvozio 1:19.525, prosječnom brzinom od 262.242 km/h.

Utrka je također bila vrlo uzbudljiva jer je mladi Ayrton Senna poveo s četvrtog startnog mjesta i vodio do pretkraj utrke. Brazilcu je ponestajalo goriva, a Alain Prost sve je jače pritiskao. Na kraju je Senna ostao bez goriva, a Prost je došao do pobjede.

Nelson Piquet i Nigel Mansell u Williams Hondama na posljednoj F1 utrci na Brands Hatchu. Na slici je Brazilac ispred Britanca, ali je Mansell utrku završio ispred svog momčadskog kolege. Trećeplasirani Alain Prost kasnio je čitav krug. (13.7.1986.) Foto: pinterest
Nelson Piquet i Nigel Mansell u Williams Hondama na posljednoj F1 utrci na Brands Hatchu. Na slici je Brazilac ispred Britanca, ali je Mansell utrku završio ispred svog momčadskog kolege. Trećeplasirani Alain Prost kasnio je čitav krug. (13.7.1986.) Photo: pinterest

Četrdesetdvogodišnji Jacques Laffite doživio je 1986. tešku nesreću u prvom zavoju, zabio se u barijere i slomio obje noge, što je zapečatilo njegovu F1 karijeru. Nigel Mansell je nakon kvara na bolidu iskoristio prekid utrke, uskočio u rezervni bolid momčadskog kolege Nelsona Piqueta i pobijedio na utrci. Bila je to posljednja F1 utrka na Brands Hatchu koji je postao preopasan i preuzak za sve brže bolide Formule 1.

Ipak, Brands Hatchu presudila je politika FISA-e koja je htjela jednu stazu za jednu veliku Nagradu. Brands Hatch je tako izvisio pokraj Silverstonea koji je imao bolju infrastrukturu, šire izletne zone i veći prostor za proširenje. Silverstone je tako potpisao sedmogodišnji ugovor koji im jamči domaćinstvo VN Velike Britanije od 1987. do 1993.

Kako su bolidi postali prebrzi, došlo je vrijeme za nove promjene na konfiguraciji staze. Woodcote šikana više se nije koristila, a izgrađena je nova šikana neposredno prije Woodcota. Staza je i dalje bila vrlo brza, a 1987. Mansell je jurio Piqueta i pritom 11 puta rušio rekord staze. Na kraju ga je ulovio, prestigao i pobijedio na utrci.

Senna je slavio 1988. ispred Mansella po kiši, a Prost 1989. nakon Sennina izlijetanja u Becekttsu. Drugi je ponovno bio Mansell. Nakon te utrke odlučeno je da Silverstone, najbrža staza u kalendaru, treba temeljite promjene za utrku 1991. kako bi bila sigurnija.

Navijači slave Mansellovu četvrtu pobjedu na VN Velike Britanije (12.7.1992.) Britanac je te godine osvojio naslov prvaka, a na kraju sezone se povukao iz Formule 1. Foto: f1fanatic
Navijači slave Mansellovu četvrtu pobjedu na VN Velike Britanije (12.7.1992.) Britanac je te godine osvojio naslov prvaka, a na kraju sezone se povukao iz Formule 1. Photo: f1fanatic

Tako je utrka 1990. bila posljednja održana na superbrzoj konfiguraciji. Mansell je ponovno jurio i vodio veći dio utrke, ali su ga problemi s mjenjačem prisilili na odustajanje. Britanac je svoje rukavice bacio u publiku i objavio da se povlači iz Formule 1, što je kasnije povukao. Mansell je slavio na iduće dvije VN Velike Britanije u bolidu Williamsa, a na kraju 1992. se zaista i povukao iz Formule 1.

Novi Williamsov vozač Damon Hill vodio je većinu utrke 1993. dok mu nije otkazao Renaultov motor, a za utjehu mu je ostao prvi najbrži krug u karijeri. Slavio je Hillov momčadski kolega Alain Prost kojem je to bila 50. pobjeda u karijeri.

Nakon tragičnih događaja u Imoli 1994. u dosad brzom zavoju Abbey ubačena je šikana, a značajno je usporen i zavoj Stowe. Na domaćoj utrci pobijedio je Damon Hill, nešto što njegov otac Graham nikad nije uspio, iako je bio dvostruki svjetski prvak. Godinu dana kasnije ponovno je slavio Britanac, ovoga puta Johnny Herbert u Benettonu, nakon sudara Schumachera i Hilla.

Godine 1996. ponovno smo vidjeli manje promjene na konfiguraciji staze, ovoga puta promijenjen je zavoj Stowe koji je više manje vraćen na stanje iz 1991. Slavio je debitant Jacques Villeneuve ispred Gerharda Bergera i Mike Hakkinena nakon što je u 27. krugu Damonu Hillu otpao kotač. Kanađanin je slavio i 1997. ispred dvojice vozača Benettona, Jeana Alesija i Alexandra Wurza.

Michael Schumacher slavio je 1998. po kiši nakon što je u posljednjem krugu ušao u boks odraditi stop and go kaznu, ali je prije već prešao startno ciljnu crtu i slavio s 22 sekunde prednosti ispred Mike Hakkinena. Nijemac se Fincu približio na samo dva boda u poretku vozača, a Ferrari McLarenu na tri.

Schumacher je 1999. utrku završio u gumama nakon kvara na stražnjim kočnicama. Nijemac je propustio šest utrka i vratio se na VN Malezije. (11.7.1999.) Foto: RedBull
Schumacher je 1999. utrku završio u gumama nakon kvara na stražnjim kočnicama. Nijemac je propustio šest utrka i vratio se na VN Malezije. (11.7.1999.) Photo: Red Bull

Michael Schumacher je 1999. doživio tešku nesreću nakon kvara na kočnicama uoči zavoja Stowe zbog čega je propustio šest utrka i ispao iz borbe za naslov prvaka. Mika Hakkinen odustao je u 36. krugu kada mu je otpao kotač, a slavio je David Coulthard ispred Eddieja Irvinea i Ralfa Schumachera.

Vozači McLaren Mercedesa David Coulthard i Mika Hakkinen ostvarili su dvostruku pobjedu na VN Velike Britanije 2000. Tako im je tek u četvrtoj utrci prvenstva uspjelo poraziti Michaela Schumachera i Ferrari koji je na Silverstoneu završio treći.

Mika Hakkinen ostvario je prvu pobjedu 2001. upravo na Silverstoneu, jedanaestoj utrci sezone nakon što je kroz boks prestigao Michaela Schumachera koji je startao s pole positiona. Finac je tom pobjedom ostvario više bodova (10) nego što je skupio u prvih deset utrka sezone (1+3+4+1=9).

Juan Pablo Montoya osvojio je na VN Velike Britanije 2002. svoj četvrti uzastopni pole position te sezone, ali u utrci nije mogao ništa dominantnim Ferrarijima te je završio treći iza Schumachera i Barrichella.

Rubens Barrichello osvojio je svoj drugi pole position na Silverstoneu 2003. (prvi je osvojio 2000.) i uspješno ga pretvorio u pobjedu. Utrku pamtimo i zbog upada bivšeg svećenika Corneliusa Horana na stazu koji je trčao Hangar ravninom dok su mu bolidi velikom brzinom išli u susret. Posljednji puta čovjek je izašao na stazu na Hockenheimu 2000., a i tada je pobijedio Rubens Barrichello.

Kimi Raikkonen u McLarenu je 2004. ostvario prvi pole position za britansku momčad te sezone, nakon katastrofalnog starta sezone kada su jedva osvajali pokoji bod. U utrci je slavio Michael Schumacher strategijom dva ulaska u boks ispred Kimija Raikkonena i Rubensa Barrichella koji su u boks išli po tri puta.

Juan Pablo Montoya slavi prvi pobjedu za McLaren (petu ukupno u F1 karijeri). (10.7.2005.) Foto: McLaren
Juan Pablo Montoya slavi prvi pobjedu za McLaren (petu ukupno u F1 karijeri). (10.7.2005.) Photo: McLaren

Fernando Alonso startao je s pole positiona 2005., ali ga je Montoya fantastičnim startom prešao u prvome zavoju i zadržao vodstvo do kraja utrke. Bila je to prva Montoyina pobjeda za McLaren u jedanaestom nastupu za momčad iz Wokinga. Kimi Raikkonen zaradio je kaznu od 10 mjesta zbog promjene motora te je startao 12., ali je uspio završiti na najnižoj stepenici pobjedničkog postolja i u posljednjem krugu odvoziti najbrži krug utrke.

Alonso je 2006. uspio pretvoriti pole position u pobjedu i nastaviti fantastičan niz prvih i drugih mjesta koji je nanizao u prvih sedam utrka te sezone. Drugi je završio Michael Schumacher, a treći Kimi Raikkonen.

Debitant Lewis Hamilton je 2007. oduševio domaću publiku osvajanjem pole positiona, ali je u utrci završio tek treći, iza pobjednika Kimija Raikkonena i momčadskog kolege Fernanda Alonsa. Britanac se iskupio već 2008. kada pobjeđuje s trećeg mjesta po kiši, ispred Nicka Heidfelda i Rubensa Barrichella koje je ostavio više od minutu iza sebe. Četvrti Kimi Raikkonen već je kasnio čitav krug.

Sebastian Vettel u Red Bullu RB5 slavi drugu pobjedu u sezoni, treću u karijeri. (21.6.2009.) Foto: flickr
Sebastian Vettel u Red Bullu RB5 slavi drugu pobjedu u sezoni, treću u karijeri. (21.6.2009.) Photo: flickr

Sebastian Vettel ostvario je 2009. prvu pobjedu na VN Velike Britanije u dominantnom nastupu momčadi Red Bull kojeg je drugim mjestom upotpunio Mark Webber. Treći je završio Rubens Barrichello u Brawnu. Jenson Button na tu je utrku stigao nakon šest pobjeda u prvih sedam utrka, ali na Silverstoneu nije mogao bolje od šestoga mjesta.

Godine 2010. promijenila se konfiguracija staze. Dužina kruga povećana je s 5141 na 5891 metara, a nakon zavoja Club dodan je novi dio staze koji će kasnije postati prvi sektor. Ta konfiguracija staze aktualna je i danas.

Red Bull je nastavio s dominacijom i 2010., ali je nakon kontroverze u kojoj je Vettel, kao bolje plasirani vozač u poretku, dobio novo prednje krilo, a Mark Webber morao je voziti sa starim. Australac se kvalificirao na drugo mjesto, 0.143 s iza Vettela, ali ga je prestigao na startu i pobijedio u utrci. Nakon pobjede je na radiju rekao svojoj momčadi ‘Nije loše za drugoga vozača?!’, referirajući se na navodno favoriziranje Vettela koji je prvi dobio novo prednje krilo.

Fernando Alonso slavio je 2011. na utrci u kojoj je FIA privremeno ograničila korištenje ispušnih plinova za stvaranje dodatnog aerodinamičkog potiska, što je posebno pogodovalo Ferrariju koji se mučio s korištenjem tog učinka. Bila je to prva i jedina pobjeda za Alonsa i Ferrari te godine.

Mark Webber slavio je 2012. ispred Fernanda Alonsa nakon što ga je prestigao nekoliko krugova prije kraja. Red Bull je na toj utrci imao posebni vizualni identitet u čast humanitarne akcije Wings for Life. (8.7.2012.) Foto: Getty Images
Mark Webber slavio je 2012. ispred Fernanda Alonsa nakon što ga je prestigao nekoliko krugova prije kraja. Red Bull je na toj utrci imao posebni vizualni identitet u čast humanitarne akcije Wings for Life. (8.7.2012.) Photo: Getty Images

Mark Webber ponovno je slavio 2012., ovoga puta ispred Fernanda Alonsa u Ferrariju nakon čega se Španjolcu približio na samo 13 bodova zaostatka u ukupnom poretku. Treći je bio Sebastian Vettel koji je bio i treći u poretku, 29 bodova iza Alonsa. Webber je prešao Alonsa nekoliko krugova prije kraja kada je na tvrđoj mješavini Pirellijevih guma ulovio Španjolca na istrošenijoj mekšoj komponenti i uz pomoć DRS-a ga prestigao s vanjske strane zavoja Brooklands.

Godine 2013. vidjeli smo spektakularna pucanja Pirellijevih guma, što je ubrzo prisililo talijanskog proizvođača na vraćanje na konstrukciju iz 2012. Prvi startni red zauzeli su Mercedesi, Hamilton i Rosberg, ali Britancu u vodstvu na spektakularan način puca guma. Slavio je Nico Rosberg ispred Marka Webbera i Fernanda Alonsa, dok se Hamilton uspio oporaviti i osvojiti četvrto mjesto.

Lewis Hamilton pozdravlja oduševljenu publike nakon pobjede na Silverstoneu (6.7.2014.) Foto: Ausmotive
Lewis Hamilton pozdravlja oduševljenu publike nakon pobjede na Silverstoneu (6.7.2014.) Photo: Ausmotive

Nico Rosberg osvojio je 2014. na stazi koja se sušila dominantan pole position s prednošću od 1.62 s ispred Sebastiana Vettela, dok je Hamilton bio tek šesti s 3.619 s zaostatka. Ipak, u utrci se Hamilton brzo probio do drugoga mjesta, a nakon Rosbergovih problema s mjenjačem prelazi u vodstvo i pobjeđuje u utrci. Utrka je prekinuta nakon Raikkonenovog incidenta u prvom krugu u kojem je oštetio zaštitnu ogradu, a koja se morala popraviti prije ponovnog starta.

Nakon što su na VN Velike Britanije 2015. sedmi put u devet utrka zauzeli prvi startni red (Hamilton brži 0.113 s), Mercedesovi vozači loše su startali te su vodstvo preuzeli Massa i Bottas. Hamilton je prošao Bottasa, pokušao napasti Massu pa je nakratko izletio, nakon čega ga prolazi Bottas.

Nakon prvih ulazaka u boks Hamilton je vodeći, 18. utrku zaredom, čime je srušio 45 godina star rekord Jackiea Stewarta koji je u periodu od 1968. do 1970. bio u vodstvu na 17 uzastopnih utrka. Kiša je Rosbergu olakšala posao koji je zbog nje lako prešao oba Williamsa i drugim mjestom upotpunio još jednu dvostruku pobjedu Mercedesa, šestu u devet utrka.

Hamilton je 2016. treću godinu zaredom osvojio najbolju startnu poziciju na Silverstoneu, ali veliko razočaranje za sve gledatelje bio je start iza sigurnosnog automobila u ne tako strašnim kišnim uvjetima. Hamilton je bez problema kontrolirao utrku s pole positiona, a Verstappen je sjajno prestigao Rosberga po kiši s vanjske strane Beckettsa.

British GP F1 2016 start behind safety car Foto f1fanatic
VN Velike Britanije 2016. započela je iza sigurnosnog automobila – nepotrebno ili ne – prosudite sami… (10.07.2016.) Photo: Mercedes

Nijemac je uzvratio po suhom s vanjske strane Stowea, ali nakon utrke gubi drugo mjesto jer mu je momčad putem radija pomogla riješiti problem s mjenjačem savjetovavši mu da ne koristi sedmu brzinu. Rosbergova prednost ispred Hamiltona nakon ove utrke iznosila je samo jedan bod.

Hamilton i Mercedes su na Silverstoneu 2017. pokazali svu moć svoga paketa na brzim stazama i osvojili pole position s pola sekunde prednosti ispred Vettela, a Britanac je u utrci došao do uvjerljive pobjede i petoga Grand Chelema u karijeri budući da je vodio u svim krugovima utrke i odvozio i najbrži krug.

Vettel i Raikkonen imali su problema s pucanjem Pirellijevih guma – Raikkonen je uspio završiti treći iza dva Mercedesa dok je Vettel bio tek sedmi što mu je tad bio najgori plasman u sezoni.

Mercedes je očekivao nastavak dominacije na Silverstoneu i 2018., a iako je Hamilton tijesno osvojio pole position s manje od desetinke prednosti ispred dva Ferrarija, u utrci je Vettel preuzeo vodstvo na startu i odjurio do pobjede dok je Raikkonen dotaknuo Hamiltona na kočenju za treći zavoj, izvrtio ga i poslao na začelje poretka zbog čega je kontroverzno dobio deset sekundi kazne.

British GP F1 2018 start Photo Ferrari
Vettel preuzima vodstvo na startu VN Velike Britanije 2018. (08.07.2018.) Photo: Ferrari

Vettel je u uzbudljivoj završnici utrke, u kojoj su Ferrarijevi i Red Bullovi vozači imali svježe soft gume dok su Mercedesi ostali na korištenom mediumu, prestigao Bottasa koji je u vodstvo došao jer nije promijenio gume za vrijeme sigurnosnog automobila i došao do četvrte pobjede u 2018. i 51. u karijeri čime je izjednačio učinak Alaina Prosta.

Hamilton je pao na 17. mjesto nakon kontakta s Raikkonenom, ali se uspio oporaviti i završiti drugi nakon što je bio šesti uoči posljednjeg sigurnosnog automobila koji je izašao zbog sudara Grosjeana i Sainza. Raikkonen je završio treći, a Ferrari je petu utrku zaredom osvojio više bodova od Mercedesa i u tom su periodu nadoknadili 47 bodova. Nakon deset utrka F1 sezone 2018. Ferrari je vodio s 20 bodova prednosti ispred Mercedesa, a Vettel je imao osam bodova prednosti ispred Hamiltona.

Hamilton je 2019. slavio na svojoj domaćoj utrci na Silverstoneu i ostvario rekordnu šestu pobjedu na VN Velike Britanije nakon što je zbog izlaska sigurnosnoga automobila prešao momčadskog kolegu Valtterija Bottasa kroz boks, a Sebastian Vettel kažnjen je jer je udario Maxa Verstappena na kočenju za posljednju šikanu.

Hamilton je prestigao Bottasa jer je ostao duže na stazi u prvoj dionici utrke i iskoristio mogućnost da promijeni gume iza sigurnosnoga automobila koji je izašao zbog izlijetanja Giovinazzija u Alfa Romeu.

Hamilton je s medium guma prešao na hard i na njima ostao do kraja utrke, a Bottas je morao još jednom u boks i vratio se na drugo mjesto iza Hamiltona koji je u posljednjem krugu odvozio najbrži krug utrke na 30-ak krugova starim hard gumama.

Leclerc je završio treći nakon što se cijelu utrku borio s Verstappenom, a Vettel je u svom obračunu s Verstappenom udario u stražnji kraj njegova Red Bulla i oboje ih poslao u šljunak. Oboje su nastavili, Verstappen je završio peti, a Vettel je dobio kaznu i završio 15.

Hamilton and Bottas lead Leclerc British GP F1 2019 Photo Daimler
Hamilton i Bottas ispred Leclerca na VN Velike Britanije 2019. (14.7.2019.) Photo: Daimler

Lewis Hamilton sedmi je puta slavio na VN Velike Britanije 2020. iako je ciljem prošao s puknutom prednjom lijevom gumom koja je pukla i njegovom momčadskom kolegi Bottas u trenutku dok je bio drugi, a Max Verstappen u Red Bullu završio je drugi unatoč drugom ulasku u boks u završnici utrke.

Hamilton i Bottas vodili su cijelu utrku, ali nakon što se Bottas žalio na vibracije u prednjoj lijevoj gumi došlo je do pucanja gume koje ga je prisililo na drugi ulazak u boks što je Verstappen iskoristio i preuzeo drugo mjesto.

Red Bull je pozvao Verstappena na promjenu guma kako bi odvozio najbrži krug, vjerujući da je Hamilton nedostižan s 15 sekundi prednosti, ali u posljednjem krugu i Hamiltonu puca prednja lijeva guma nakon čega se jedva dovukao do cilja s pet sekundi prednosti ispred Verstappena.

Prednja lijeva guma pukla je i Sainzu koji je zbog toga ostao bez bodova, a Leclerc je završio treći za Ferrari nakon što je veći dio utrke proveo na četvrtom mjestu na kojem je i startao.

Hamilton leads Bottas, 2020 British GP (Photo: Daimler)
Lewis Hamilton ispred Valtterija Bottasa na VN Velike Britanije 2020. (2.8.2020.) Photo: Daimler

Lewis Hamilton osmi je puta pobijedio na domaćoj VN Velikoj Britanije 2021. i prvi puta u sezoni nakon VN Španjolske nakon što je dva kruga prije kraja prestigao Charlesa Leclerca u Ferrariju, a u prvom krugu sudario se s Maxom Verstappenom kojega je izbacio iz utrke.

Utrku je obilježio sudar Verstappena i Hamiltona u Copse zavoju u prvom krugu kada je Verstappen bio ispred Hamiltona s vanjske strane, ali aktualni svjetski prvak je s unutarnje strane prednjim lijevim kotačem dotaknuo stražnji desni kotač Verstappenova bolida, izvrtio ga i poslao u barijere.

U zastrašujućem sudaru, u kojem je do neprepoznatljivosti oštećena desna strana Red Bulla RB16B, Verstappen se srećom izvukao bez posljedica, a utrka je prvo neutralizirana sa sigurnosnim automobilom i prekinuta u trećem krugu.

Verstappen je dobro startao i zadržao vodstvo s vanjske strane prvoga zavoja, a s Hamiltonom se borio i u zavojima šest i sedam nakon čega se Hamilton približio Verstappenu na putu prema devetom zavoju i zauzeo unutarnju stranu.

Suci su dugo istraživali incident i tek su nakon ponovnoga starta Hamiltonu dodijelili deset sekundi kazne za incident s Verstappenom koju je svjetski prvak odradio prilikom promjene guma.

Hamilton je slavio s 3.8 s prednosti ispred Leclerca, nadoknadivši deset sekundi kazne koju je odradio u boksu, dok je Bottas završio treći s 11.1 s zaostatka i upotpunio pobjedničko postolje za Mercedes.

Start VN Velike Britanije 2022. (Photo: Red Bull / Edited by MAXF1net)

Sainz je ostvario prvu pobjedu u F1 karijeri u 150. nastupu na VN Velike Britanije 2022. nakon što je prestigao momčadskoga kolegu Leclerca nakon kasnoga sigurnosnog automobila, a Perez i Hamilton upotpunili su pobjedničko postolje u dramatičnoj utrci.

Utrka je prekinuta već u prvom krugu zbog masovnoga sudara u prva dva zavoja u kojoj su odustali Russell, Zhou, Albon, a Ocon i Tsunoda su s oštećenim bolidima uspjeli doći do boksa.

Gasly je desnim krajem dotaknuo Russella, a onda je u lančanoj reakciji nastradao Zhou koji se prevrnuo i prevrnut klizio šljunčanom zamkom, preletio gumene barijere i samo ga je dodatna metalna ograda spriječila da ne odleti u publiku, pri čemu je stradala sigurnosna struktura koja štiti vozače kod prevrtanja.

Srećom sudar je prošao bez posljedica za sve vozače iako su Zhou i Albon završili u liječničkom centru na stazi na obaveznom pregledu.

Verstappenu je pukla guma u 13. krugu nakon prelaska preko jedne krhotine pa je morao u boks gdje uzima novi set medium guma i vraća se na šesto mjesto.

Nizozemac je oštetio dio ispod bolida na stražnjem kraju zbog čega je izgubio stražnji downforce, a time i performanse pa se borba za pobjedu pretvorila u borbu dvaju vozača Ferrarija.

Nakon što je Ocon imao problem s pogonskom jedinicom u 39. krugu, to je izazvalo izlazak sigurnosnoga automobila, a svi osim Leclerca od vodećih vozača su ušli u boks i uzeli nove soft gume.

Sainz nakon povlačenja sigurnosnoga automobila prestiže Leclerca, a Perez Hamiltona koji je kasnije također prestigao Leclerca na starim hard gumama.

Sainz je rutinski odvozio do kraja na putu prema prvoj pobjedi ispred Pereza i Hamiltona, a Leclerc je uspio obraniti četvrto mjesto od Alonsa.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

2023-British-GP-start-of-the-race-Photo-Red-Bull-Edited-by-MAXF1net
Start VN Velike Britanije 2023. – Norris i Piastri napadaju Verstappena (Photo: Red Bull)

Verstappen je ostvario osmu pobjedu sezone 2023. i šestu zaredom nakon što je vratio izgubljenu poziciju od Norrisa koji ga je prestigao na startu, a McLaren je ostvario prvo postolje sezone.

Norris je briljantno startao i prestigao Verstappena prije prvoga zavoja, a iako se Norris dobro držao nekoliko krugova nije uspio zadržati Nizozemca koji ga je prestigao u petom krugu uz pomoć DRS-a uoči šestoga zavoja.

Norris je nakon toga dobro držao korak s Verstappenom, a Piastri je bio blizu momčadskoga kolege dok četvrti Leclerc i peti Russell nisu mogli pratiti njihov ritam.

Nakon sigurnosnoga automobila koji je izazvao Magnussen, vodeći Verstappen bio je na softu ispred Norrisa na hardu i Hamiltona na softu koji je dobio poziciju od Piastrija zahvaljujući sigurnosnom automobilu.

Verstappen nije imao problema zadržati vodstvo do kraja utrke i uspio odvoziti i najbrži krug, a Norris se morao žestoko braniti od Hamiltona kojega je ipak uspio zadržati.

Piastri se na kraju morao zadovoljiti četvrtim mjestom, što mu je bio rezultat karijere, a Russell je završio peti u drugom Mercedesu.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

Posljednji rezultati

GodinaPobjednikPole positionNajbrži krug
2023.Max VerstappenMax VerstappenMax Verstappen
2022.Carlos SainzCarlos SainzLewis Hamilton
2021.Lewis HamiltonMax VerstappenSergio Perez
2020.Lewis HamiltonLewis HamiltonMax Verstappen
2019.Lewis HamiltonValtteri BottasLewis Hamilton
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

Alonso uvjeren da je Bortoleto najbolji od debitanata u F1 2025.

Fernando Alonso kaže da je novi prvak Formule 2 Gabriel Bortoleto najbolji od novih mladih…