Lando Norris senzacionalnom je vožnjom i uz dozu sreće zbog sigurnosnoga automobila došao do prve pobjede u Formuli 1 u 111. nastupu i pobijedio Maxa Verstappena s više od sedam sekundi prednosti dok je Charles Leclerc završio treći za Ferrari.

Norris je startao peti na medium gumama i ostao najduže na stazi i vozio seriju impresivnih krugova s kojima je bio brži od Verstappena na novom hardu, a kad je na stazu izašao sigurnosni automobil zbog incidenta Magnussena i Sargeanta Norris je dobio priliku koju nije propustio.

Kad je utrka nastavljena na kraju 32. kruga Norris je bez problema odjurio od Verstappena na više od sekunde i do kraja utrke samo povećavao svoju prednost na putu prema prvoj pobjedi.

Verstappen je zadržao vodstvo na startu utrke, Leclerc je loše startao, a Perez odlično, što je iskoristio kako bi kasnim kočenjem s unutarnje strane prvoga zavoja pokušao nadoknaditi pozicije.

Ali Perez je promašio točku kočenja i skoro udario Verstappena nakon čega je morao prerezati zavoj i time blokirao unutarnju stranu.

Piastri je odlično startao i probio se na treće mjesto iza Verstappena i Leclerca, a nakon nekoliko krugova uspio je prestići vozača Ferrarija i zauzeti drugo mjesto.

Verstappen nije uspio pobjeći na uobičajenu prednost nego je Piastri dobro držao korak i držao se na manje od tri sekunde zaostatka nakon dvadesetak krugova.

Perez je zadržavao Norrisa i prvi ušao u boks od vodećih, zamijenivši medium hardom, a Leclerc je isto učinio dva kruga kasnije.

Verstappen je pokupio čunj u vrhu zavoja 15 u 20. krugu i doveo ga na pravac nakon zavoja 16 što je izazvalo uvjete virtualnoga sigurnosnog automobila u 23. krugu, ali Nizozemac ih nije uspio iskoristiti i obaviti promjenu guma nego je to učinio za vrijeme zelene zastave.

Piastri i Sainz ušli su u boks četiri kruga kasnije što je Norrisa ostavilo na vodećoj poziciji, a iako je bio na značajno potrošenim gumama to ga nije spriječilo da bude najbrži čovjek na stazi.

Tada je uslijedio ključan trenutak utrke sa sudarom Magnussena i Sargeanta u drugom zavoju što je izazvalo sigurnosni automobil, a Norris je obavio promjenu s mediuma na hard i počeo graditi prednost kad je utrka ponovno startana na kraju 32. kruga.

Norris je na kraju slavio sa 7.6 sekundi prednosti ispred Verstappena i titulu vozača s najviše postolja bez pobjede vratio Nicku Heidfeldu (13 postolja), a Leclerc je završio treći s 9.9 s zaostatka za Norrisom.

Sainz je imao žestok okršaj s Piastrijem u kojem je Piastri oštetio prednje krilo, morao u boks i pao na začelje, a Sainz je uspio završiti četvrti.

Perez nije mogao bolje od petoga mjesta u drugom Red Bullu, a Hamilton je bio šesti nakon starta na hard gumama i kasnoga pritiska na Pereza koji nije urodio plodom.

Tsunoda je osvojio vrijednih šest bodova za RB na sedmom mjestu, što ga je dovelo na deseto mjesto u poretku vozača, a osmi je bio Russell u Mercedesu.

Alonso je uspio prestići Ocona u završnici utrke za deveto mjesto, ali Ocon može biti zadovoljan jer je osvojio posljednji bod na današnjoj utrci, prvi za Alpine ove sezone.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Imoli.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

KORIGIRANI REZULTATI VN MIAMIJA

14Lando NorrisMcLaren/Mercedes571:30’49.876
2€1Max VerstappenRed Bull/Honda RBPT571:30’57.4887.612
316Charles LeclercFerrari571:30’59.7969.92
411Sergio PérezRed Bull/Honda RBPT571:31’04.52614.65
555Carlos SainzFerrari571:31’06.28316.407
5 sekundi kazne zbog incidenta s Piastrijem
644Lewis HamiltonMercedes571:31’06.46116.585
722Yuki TsunodaRB/Honda RBPT571:31’16.06126.185
863George RussellMercedes571:31’24.66534.789
914Fernando AlonsoAston Martin/Mercedes571:31’26.98337.107
1031Esteban OconAlpine/Renault571:31’29.62239.746
1127Nico HülkenbergHaas/Ferrari571:31’30.66540.789
1210Pierre GaslyAlpine/Renault571:31’34.83444.958
1381Oscar PiastriMcLaren/Mercedes571:31’39.63249.756
1424Zhou GuanyuSauber/Ferrari571:31’39.85549.979
153Daniel RicciardoRB/Honda RBPT571:31’40.83250.956
1677Valtteri BottasSauber/Ferrari571:31’42.23252.356
1718Lance StrollAston Martin/Mercedes571:31’45.04955.173
10 sekundi kazne zbog napuštanja granica staze i stjecanja prednosti
1823Alexander AlbonWilliams/Mercedes571:32’05.9671’16.091
1920Kevin MagnussenHaas/Ferrari571:32’14.5591’24.683
10 sekundi kazne zbog incidenta sa Sargeantom
20 sekundi kazne zbog ulaska u boks za vrijeme SC-a bez promjene guma
-182Logan SargeantWilliams/Mercedes2743’03.540Sudar

Najbrži krug: Oscar Piastri – 1:30.634 (krug 43)

POREDAK VOZAČA NAKON 6/24 UTRKE

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Max Verstappen1362625263326
2Sergio Pérez103181810182118
3Charles Leclerc98121619121722
4Lando Norris838415102125
5Carlos Sainz831525151414
6Oscar Piastri4141212463
7George Russell37108694
8Fernando Alonso332104872
9Lewis Hamilton2762298
10Yuki Tsunoda14617
11Lance Stroll918
12Oliver Bearman66
13Nico Hülkenberg61212
14Daniel Ricciardo55
15Esteban Ocon11
16Kevin Magnussen11
17Alexander Albon0
18Zhou Guanyu0
19Pierre Gasly0
20Valtteri Bottas0
21Logan Sargeant0

POREDAK KONSTRUKTORA

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Red Bull/Honda RBPT239444310445444
2Ferrari187272244273136
3McLaren/Mercedes124121627142728
4Mercedes64161081812
5Aston Martin/Mercedes4231012872
6RB/Honda RBPT196112
7Haas/Ferrari71312
8Alpine/Renault11
9Williams/Mercedes0
10Sauber/Ferrari0
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

Dva McLarena ispred dva Ferrarija uoči kvalifikacija u Imoli

Oscar Piastri i Lando Norris postavili su dva najbrža vremena na trećem slobodnom treningu…