
Monza je posebna staza u F1 kalendaru, kako zbog svoje povijesti, tako i zbog specifične konfiguracije s dugim ravnim dijelovima koji od bolida traže visoku maksimalnu brzinu.
Momčadi u Monzu često donose specifična prednja i stražnja, ali ovisno o budžetu nekad je riječ o potpuno novim krilima, a nekad o modificiranim inačicama postojećih.
Već smo pisali o valovitom stražnjem krilo na Haasovom VF-16 koje se pokazalo u dobrom svjetlu iako momčad nije osvojila nijedan bod, a pisali smo i o Red Bullovom supertankom stražnjem krilu kojim su pokušali kompenzirati nedostatak snage Renaultove pogonske jedinice u odnosu na Mercedes i Ferrari.
Mercedesova brzina razvoja i brojnost raznih poboljšanja tijekom sezone plijene pozornost svih zaljubljenika u tehniku F1 bolida, a u Belgiji su nastavili praksu da nova krila isprobaju i prije utrke na kojoj ih planiraju koristiti.
Tako su u Kanadi isprobali krilo koje će koristiti u Bakuu, a u Belgiji su isprobali krilo koje će koristiti u Monzi.
Mercedes na kraju u Monzi nije koristio specifično dijaznirano stražnje krilo zato jer su s krilom iz Bakua (koje proizvodi više downforcea i otpora zraka) bili brži po krugu i bolje čuvali gume. Njihov supersnažni motor omogućio im je taj luksuz jer su bez obzira na veći otpor zraka i dalje imali vrlo konkurentnu brzinu na pravcu.
Downforce poboljšava ponašanje bolida na kočenju, ubrzanju i u zavojima te štiti gume zbog manje klizanja (veći aerodinamički pritisak bolje pritišće gume o podlogu pa bolid manje kliže). Zato je Mercedes vozio tako konstantna vremena na drugom slobodnom treningu.
Mercedes je u Monzi zauzeo prvi startni red i ostvario dvostruku pobjedu iako je Hamilton na startu pao na šestu poziciju, tolika je bila moć Srebrnih Strijela na najbržoj stazi u kalendaru.
Krilo dizajnirano za Monzu Mercedes će teško ikad iskoristiti – jedine staze s nižim downforce zahtjevima do kraja sezone su Austin, Brazil i Abu Dhabi, ali krilo iz Monze vjerojatno proizvodi premalo downforcea za njihove konfiguracije.
Meksiko je također vrlo brza staza, ali se tamo zbog visoke nadmorske visine koriste vrlo visoke postavke downforcea koje u rijetkom zraku i dalje omogućuju brzine veće od 360 km/h.
Vodeća momčad prvenstva tako je u Monzu stigla s posebno dizajniranim i razvijenim krilom koje na kraju nisu ni koristili. Većina momčadi ne može si ni priuštiti dizajn, razvoj i izradu krila za samo jednu stazu u kalendaru, a samo si Mercedes može priuštiti da to krilo na kraju ni ne koriste. Dok pobjeđujete, nitko vas ništa ne pita.

Koji carevi…stvarno im je buđet podeblji! 😉