Pregled polusezone – Williams Mercedes

Valtteri Bottas WIlliams Mercedes FW38 German GP F1 2016 Foto Williams

Williams je prošle dvije sezone završio treći, pobijedivši jednom Ferrari i jednom Red Bull, ali ove sezone nisu bili ni blizu ostvarenju toga cilja.

Pobijediti Ferrari 2014. i Red Bull 2015. sjajno je ostvarenje za momčad velike povijesti, ali danas tek osrednjeg budžeta – u Williamsu su znali da ih 2016. očekuje težak zadatak ponavljanja toga uspjeha.

Ferrari je ostao izvan dosega, a Red Bull je zahvaljujući Renaultovom napretku postao neuhvatljiv za Williams (kasnije se pokazalo i za Ferrari).

new-williams-f1-fw38-mercedes-2016-launch-2-foto-williams
Williamsov novi FW38

Novi Williams FW38 vizualno je vrlo sličan prethodniku koji je imao problema u sporijim zavojima i kišnim uvjetima, a Pat Symonds tvrdio je da su intenzivno radili na otklanjanju tih slabosti.

Novi FW38 evolucija je vrlo dobrog prethodnika koji je uvjerljivo osvojio treće mjesto u poretku konstruktora, a najveća slabost bili su mu spori zavoji i kišni uvjeti. Stoga donekle čudi odluka o povećanju međuosovinskog razmaka za čak 106 mm, ali u Willimsu su sigurni da su napredovali u sporijim zavojima.

FW38 je peti najduži bolid, a s nagibom podnice od 1.4 stupnja konceptualno se nalazi između bolida s najvećim nagibom (Red Bull, McLaren, Force India) i onih s najmanjim (Mercedes, Renault, Sauber, Manor).

Na predsezonskim testiranjima Williams je izgledao dobro – odvozili su treći najveći broj krugova u osam dana (856), a brzina im je i na soft i medium gumama bila vrlo dobra, blizu Ferrarija i Mercedesa.

Williams Mercedes FW38 Red Bull TAG Heuer RB12 sparks Bahrain F1 2016 Foto Williams
Obračun Red Bulla i Williamsa na VN Bahraina 2016.

Ali već je prva utrka sezone u Australiji dala naslutiti da je Red Bull skrivao karte i da su puno jači nego se dalo naslutiti. Massa se kvalificirao šesti i završio peti, ali 34 sekunde iza četvrtog Ricciarda u Red Bullu. Ipak, uz Bottasovo osmo mjesto uzeli su velikih 14 bodova.

Red Bull je bio brži i na svim ostalim utrkama, a Williams je nastavio marljivo skupljati bodove. U Rusiji su bili najuspješniji s 22 osvojena boda (Bottas 4., Massa 5.), a Massa je na prvih šest utrka bio jedini vozač koji je na svim utrkama osvojio barem bod.

Zato je na idućih šest utrka osvojio samo jedan bod u Bakuu i definitivno doveo u pitanje svoju budućnost u Formuli 1.

Bottas je bio uspješniji, skupio je 20 bodova više i osvojio jedino pobjedničko postolje za Williams ove sezone u Kanadi.

Valtteri Bottas Williams FW38 Mercedes Canada GP F1 2016 on podium Foto Williams
Bottas je u Kanadi osvojio deveto pobjedničko postolje u karijeri – sve ih je ostvario vozeći Williams Mercedes

Kvalifikacijski omjer je 10:2 u korist Bottasa, a u utrkama koje su oboje završili (10/12) omjer je izjednačen, 5:5.

U Williamsu su priznali da poboljšanja na bolidu nisu donijela očekivani napredak u vremenu po krugu što se izravno odrazilo na njihovim rezultatima. Force India postala je kompetitivnija kao i McLaren koji je bio jači na sporijim stazama.

Williams je velikih 146 bodova iza trećeplasiranog Ferrarija, ali zato je Force India na samo 15 bodova zaostatka i prijeti u borbi za četvrto mjesto. Kako obje momčadi imaju istu pogonsku jedinicu bit će zanimljivo pratiti rasplet situacije do kraja sezone i odnos snaga između te dvije momčadi.

REKORDNO BRZE PROMJENE GUMA

Valtteri Bottas Williams Mercedes FW38 Austrian GP F1 2016 Foto Williams

Williamsova forma ove sezone bila je donekle razočaravajuća na stazi, ali zato su briljirali u promjenama guma.

Nakon što su prošle godine imali vrlo loša zaustavljanja (Bottasu su u Belgiji montirali različite komponente guma), Williams je 2016. bio najbrža momčad u promjenama guma.

Momčad iz Groovea bila je najbrža na prvih devet utrka, a rekordno brzi bili su u Bakuu gdje su Massi gume promijenili za samo 1.92 sekunde čime su izjednačili Red Bullov rekord iz Austina 2013.

Na iduće dvije utrke u Engleskoj i Mađarskoj najbrži je bio Mercedes, ali na posljednjoj utrci u Njemačkoj Williams je ponovno bio najbrži.

Williams je bio rekordno brz i na stazi – Bottas je u kvalifikacijama za VN Europe u Bakuu u kvalifikacijama jurio 378 km/h (uz pomoć zavjetrine Maxa Verstappena), ali rekord nigdje ne stoji kao službeni jer nije postignut na službenom mjerenju brzine nego je riječ o Williamsovom priopćenju (na startno ciljnoj crti, gdje je jedno od mjerenja vremena, Bottas je vozio 366.1 km/h).

Ipak, Williams će do kraja sezone morati pokazati puno više od brzih promjena guma i brzine na pravcu ukoliko želi zadržati četvrto mjesto u poretku konstruktora.