Red Bull je predstavio svoj prvi hiperautomobil imena RB17 koji je najavljen prije skoro dvije godine, a kojega potpisuje dizajnerska legenda Formule 1 Adrian Newey koji će iduće godine napustiti kompaniju u potrazi za novim izazovima.

Automobil je ime dobio prema Red Bullovoj obitelji F1 bolida budući da se naziv RB17 nikada nije koristio u F1 jer su 2021. momčadi morale koristiti prošlogodišnje šasije pa je Red Bull bolid u kojem je Verstappen osvojio prvi naslov nazvao RB16B, a bolid za 2022. RB18.

RB17 se značajno promijenio otkako je projekt prvi put javno predstavljen u lipnju 2022., a glavna promjena odnosi se na motor koji je sada 4,5-litreni V10 umjesto V8 turbo inspiriran trenutnim F1 motorima dok je pogon na sva četiri kotača ipak odbačen.

“Taj posljednji izazov bio je temeljna promjena u odnosu na moj početni dizajn jer sam želio pogonsku jedinicu koja može razviti 1000 KS, ali s maksimalnom težinom od 150 kg što se tiče motora s unutarnjim izgaranjem,” rekao je Newey.

“Tada smo imali druge stvari koje smo trebali ugraditi jer smo bili zabrinuti da to bude u skladu sa svim sigurnosnim propisima LMH kategorije [WEC prvenstva čiji je dio i utrka za 24h Le Mansa].”

Newey je rekao da je moguće da se RB17 jednog dana utrkuje ​​u WEC-u, ali bi zahtijevao prilično veliki redizajn, posebno aerodinamike i drugačiji motor budući da su pravila u toj trkaćoj seriji prilično restriktivna kako bi se troškovi držali pod kontrolom.

Red Bull je najavio ekskluzivnu seriju od samo 50 automobila RB17, a Newey se obvezao završiti projekt prije nego što napusti Red Bull u ožujku 2025. Još uvijek se ne zna hoće li i gdje nastaviti svoju impresivnu karijeru u Formuli 1.

Što donosi RB17?

Photo: Red Bull

Newey je sa svojom najnovijom kreacijom dao mašti na volju, slično kao i s Aston Martinom Valkyrie na kojem je radio u vrijeme kad je Red Bull imao sponzorski ugovor s Aston Martinom.

Automobil koristi karbonski monokok koji je izuzetno kompaktan iako pruža mjesta dvojici putnika, a posebno je podignut i sužen na svom prednjem dijelu kako bi se ostavilo dovoljno prostora za rad ogromnoga prednjeg krila i prednjih difuzora koji se ventiliraju s unutarnje strane prednjih kotača, slično kao nekad u DTM-u ili današnjoj generaciji WEC prototipa.

Motor V10 konfiguracije i podignute ispušne grane omogućuju da Venturijevi tuneli ispod automobila budu vrlo veliki i počinju vrlo rano, a postoji i vrlo jasan kanal za strujanje zraka između pokrova stražnjih kotača i prostora prema stražnjem ovjesu.

Stražnje krilo vrlo je nisko za što bolju interakciju s podnicom i stražnjim difuzorom, što si ovaj automobil može dozvoliti zbog vrlo niskoga profila i uglađenih linija putničke kabine tako da će krilo i dalje dobivati dovoljno kvalitetnu zračnu struju bez obzira na nisku poziciju, a bočne ploče postoje samo s donje strane i spuštaju se gotovo do poda, uz horizontalne proreze na vodećem rubu.

Za što bolju kontrolu turbulencija od rotirajućih kotača i miniziranje aerodinamičkih gubitaka tu su i pokrovi kotača i trapezoidni generatori vrtloga koji se nalaze ispred prednjih i stražnjih kotača.

Photo: Red Bull
Photo: Red Bull
Photo: Red Bull
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

Aston Martin cilja na efikasnija poboljšanja nakon razočaravajuće 2024.

Novi šef Aston Martinove F1 momčadi Andy Cowell kaže da je glavni cilj za iduće sezone isp…