
Sauber do ljeta planira otvoriti novu bazu u Engleskoj blizu ostalih F1 momčadi kako bi Audi mogao privući nove talente kako bi ojačali svoju F1 operaciju koja službeno započinje iduće sezone.
U pokušaju da proširi svoje tehničke mogućnosti i privuče nove talente, Sauber osniva novi tehnološki centar u Velikoj Britaniji, a glavno sjedište i dalje ostaje u švicarskom Hinwillu dok se pogonska jedinica razvija u njemačkom Neuburgu, u središnjoj Bavarskoj, u koju je Audi već uložio stotine milijuna eura.
Riječ je o novom koraku za švicarsku tvrtku u njezinoj tranziciji u Audijevu tvorničku momčad koja ulazi u sport sljedeće godine, a cilj joj je proširiti prisutnost i utjecaj momčadi unutar globalnoga krajolika Formule 1.
Ujedinjeno Kraljevstvo je dom većine F1 momčadi s oko 25 000 profesionalaca u industriji, a novi tehnološki centar omogućit će momčadi pristup najvećoj svjetskoj stručnosti i talentima u motosportu.
Otvaranjem novoga centra, Sauber ima za cilj ojačati svoju prisutnost u takozvanoj ‘dolini motorsporta’ (‘motorsport valley’) i uspostaviti platformu za suradnju s vrhunskim stručnjacima kako bi privukli lokalne inženjerske talente u Audijev F1 projekt kojima bi preseljenje u Švicarsku bilo nepremostiva prepreka.
Sauber trenutno procjenjuje potencijalne lokacije, uključujući Bicester, Silverstone i Milton Keynes, a cilj je da tehnički centar u Velikoj Britaniji bude operativan do ovoga ljeta.
“Uzbuđeni smo što možemo uspostaviti naš tehnički centar u Ujedinjenom Kraljevstvu kao dopunu našoj ključnoj lokaciji u Hinwilu koja će nastaviti voditi naše glavne inženjerske operacije i doživjeti najveći rast momčadi”, rekao je Mattia Binotto, Sauberov COO i CTO.
“Širenje u Ujedinjeno Kraljevstvo omogućuje nam da ostanemo blizu jednog od najdinamičnijih ekosustava motosporta na svijetu. Naša je vizija stvoriti snažnu mrežu suradnje diljem Hinwila i Ujedinjenog Kraljevstva, potičući inovacije i performanse.”
Velike promjene u Audiju
Audijev F1 projekt prošle je godine doživio velike promjene nakon što je Sauber doživio zabrinjavajući pad forme otkako je njemački gigant 2022. objavio preuzimanje momčadi.
Andreas Seidl, koji je u Sauber stigao iz McLarena kako bi vodio Audijev F1 projekt, napustio je momčad i njegovo je mjesto preuzeo Binotto koji je sada glavni operativni direktor koji odgovara izravno generalnom direktoru Audija Gernotu Döllneru.
Bivši Red Bullov sportski direktor Jonathan Wheatley od ove godine postaje novi šef momčadi nakon što je Sauber napustio Alessandro Alunni Bravi i pridružio se McLarenu gdje će obnašati razne uloge poput vođenja programa razvoja mladih vozača te pravnih i komercijalnih pitanja za McLaren Racing.
Krajem prošle godine Audi je objavio da je Katarski investicijski fond kupio ‘značajan manjinski udio’ u projektu nakon što je Audi prethodno u dva koraka kupio Sauber – najprije 75% za oko 450 milijuna eura, a početkom 2024. kupili su i preostalih 25% što su, prema revidiranim procjenama, platili skoro kao i inicijalnih 75%.
Iako nema službenih podataka, procjenjuje se da je Katarski investicijski fond kupio oko 30% udjela u Audijevoj F1 momčadi za oko 400 milijuna eura, što će ubrzati razvoj cijeloga projekta, a za 2025. Sauber ima i potpuno novu vozačku postavu koju čine iskusni Nico Hulkenberg i debitant Gabriel Bortoleto kojega Audi vidi kao budućnost svoga F1 projekta.