Statistika ne laže – Rosberg će biti prvak

nico-rosberg-mercedes-w07-hybrid-suzuka-f1-2016-parc-ferme-after-the-race-foto-daimler

Nico Rosberg pobjedom u Suzuki napravio je veliki korak prema naslovu svjetskog prvaka, ali bodovna prednost nije sve što upućuje na takav ishod.

Rosberg je devetom pobjedom u sezoni povećao svoju prednost na 33 boda ispred Hamiltona, četiri utrke prije kraja, a ako ne osvoji naslov postat će prvi vozač u povijesti Formule 1 koji nije postao prvak u sezoni u kojoj je slavio devet puta.

Iako je Rosberg 2014. i 2015. startao s pole positiona na Suzuki, Hamilton ga je pobijedio oba puta. Ali treći pole position u nizu bio je treća sreća za Rosberga koji je došao do prve pobjede na Suzuki.

Suzuka je 17. staza na kojoj je Rosberg pobijedio (od ukupno 23 pobjede) s čime se izjednačio s Ayrtonom Sennom. Samo je šest vozača u povijesti pobijedilo na više različitih staza – Alonso i Mansell (19), Vettel (21), Hamilton i Prost (22) i M. Schumacher (23).

Osim što je dodao još jednu stazu u svoju riznicu trofeja, Rosberg je pobjedom na Suzuki sam sebe ‘osudio’ na naslov prvaka – svi ostali aktivni vozači imaju jednak broj naslova prvaka kao i pobjeda na VN Japana. Vettel ima četiri pobjede, Hamilton tri, Alonso dvije i Button jednu.

Rosbergova 23. pobjeda (od kojih je 15 s pole positiona) stavlja ga na 12. mjesto svih vremena koje dijeli s trostrukim svjetskim prvakom Nelsonom Piquetom. Brazilac je tri naslova osvojio s po tri pobjede u sezoni, a Rosberg je u posljednje tri godine pobijedio 20 puta te je i dalje bez naslova prvaka.

Rosberg i Hamilton zauzeli su prvi startni red za Mercedes 40 puta u nepune četiri sezone, omjer pole positiona je 20:20

Razlika između Rosberga i Hamiltona u kvalifikacijama za VN Japana bila je samo 13 tisućinki što je pri 290 km/h (s koliko su prošli cilj) samo 1.05 metara. Najmanja razlika bila je 2014. u Singapuru – samo sedam tisućinki.

Hamilton nikad na pole positionu na Suzuki

Rosberg je ove godine osam puta bio na pole positionu, ali tek je u Suzuki startao iz prvoga reda s momčadskim kolegom Hamiltonom. Ali duel u prvim zavojima ponovno je izostao zbog Hamiltonovog lošeg starta.

Suzuka je prva staza na kojoj je Rosberg tri puta bio na pole positionu, a Hamilton u osam nastupa na njoj nikad nije startao prvi.

Iako je Mercedes pobijedio na 15 od 17 utrka, ove godine češće su završavali prvi i treći (pet puta) nego prvi i drugi (četiri puta). Pobjeda u Suzuki bila je 60. za tvorničku momčad Mercedesa i 120. pobjedničko postolje.

nico-rosberg-mercedes-w07-hybrid-suzuka-f1-2016-jump-on-the-podium-after-the-race-foto-daimler
Nico Rosberg, Mercedes W07 Hybrid, VN Japana 2016. (Foto: Daimler)

10 Komentari na "Statistika ne laže – Rosberg će biti prvak"

Sortiraj od:   najnovijeg | najstarijeg | s najviše glasova
F12013
Gost

Samo tako nastavi Nico i podebljaj statistiku????

scout
Gost

Ova sezona je savršena za njega jer jedini konkurent koji mu može parirati ima svako malo kvarove!
Podsjetite me u koliko trka ove sezone je Niko bio brži od Hamiltona?!
Po mojoj evidenciji to je bilo samo u Ajzerbedžanu i Singapuru!
Jel to dovoljno da se neko veliča da zaslužuje titulu???

FerrariHR
Gost

Samo tako dalje,šteta bi bila da ne osvoji prvenstvo u ovoj sjajnoj sezoni za njega. Pošto nema Ferrarija u borbi za prvenstvo,moj favorit je Nico Rosberg.

Raikkonen – ‘Singapur je kao i svaki drugi trkaći vikend’

Kimi Raikkonen kaže da je utrkivanje u noćnim uvjetima u Singapuru isto kao i na svim drug…