Fernando Alonso odvozio je jednu od najboljih utrka u karijeri na današnji dan 2012. i to na domaćoj utrci u Valenciji gdje se petu godinu zaredom vozila VN Europe, ujedno i posljednji put na toj stazi, a na postolju su bila tri svjetska prvaka koja zajedno imaju 10 naslova.

Nakon dva dominantna nastupa na prve dvije utrke u Valenciji 2010. i 2011., Vettel je i 2012. osvojio pole position u Valenciji nakon velikog paketa poboljšanja na RB8, ali je odustao s vodeće pozicije zbog kvara na alternatoru.

Fantastičnu utrku odvozio je Alonso u Ferrariju koji je startao 11. i došao do pobjede ispred Kimija Raikkonena u Lotusu i Michaela Schumachera u Mercedesu. Sedmerostrukom svjetskom prvaku bilo je to prvo i jedino postolje za Mercedes, njegovo prvo nakon pobjede u Kini 2006. i posljednje, 155. pobjedničko postolje u karijeri u 306 nastupa.

VN Europe 2012. bila je posljednja VN Europe do 2016. kada je na rasporedu utrka na ulicama azerbejdžanskoga glavnog grada Bakua.

2012 European GP Valencia Alonso Ferrari F2012 sideview Photo Ferrari
Fernando Alonso, Ferrari F2012, VN Europe 2012. (Photo: Ferrari)

“Ovo je bio nezaboravan dan za mene i ne mogu pronaći prave riječi da izrazim svoje osjećaje,” rekao je Alonso.

“Pobijediti u svojoj zemlji neopisiv je osjećaj, i dalje se sjećam pobjede u Barceloni 2006., a pobijediti danas u Valenciji za ovu fantastičnu momčad je nevjerojatno.”

“Stajanje u krugu nakon utrke? Ne znam što se dogodilo, ali bilo je u pravom trenutku jer sam bio ispred tribine i proslavio sam s navijačima. Sport uvijek daje iste lekcije, postoje usponi i padovi i stvari se brzo mijenjaju. Jučer nismo ušli u Q3, a danas smo pobijedili.”

“To znači da se nikad ne smijete predati, sve do cilja. Ovo je lijep poklon za sve koji su doputovali ovdje, možda i spavali u automobilima i onda bili na užarenim tribinama.”

“Na startu nije bilo lako nadoknaditi pozicije i pokušao sam maksimalno odgoditi kočenje za četvrti zavoj s vanjske strane. Onda sam započeo svoj proboj, a nakon sigurnosnoga automobila počeo sam razmišljati o postolju. Onda sam napao i prešao Grosjeana iako sam bio zabrinut oko mogućega oštećenja bolida.”

2012 European GP Valencia podium Alonso Raikkonen Schumacher and Andrea Stella Photo Ferrari
Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Michael Schumacher i Andrea Stella, VN Europe 2012. (Photo: Ferrari)

“Nakon dva ili tri kruga zavoja shvatio sam da je sve u redu i opustio sam se. Kad sam prešao u vodstvo kad je Vettel odustao, sve nade polagao sam u gume i nadao se da će izdržati do kraja.”

“Bilo je emotivno biti na postolju s Andreom Stellom jer je on radio i s Michaelom i Kimijem, mogao je proslaviti ovu pobjedu na najbolji način.”

“Učinit ćemo sve da osvojimo prvenstvo, ali i dalje nemamo najbrži bolid i moramo pritiskati kako bismo taj cilj što je moguće prije postigli.”

STARTNI POREDAK

11Sebastian VettelRed Bull/Renault1:38.086
24Lewis HamiltonMcLaren/Mercedes1:38.4100.324
318Pastor MaldonadoWilliams/Renault1:38.4750.389
410Romain GrosjeanLotus/Renault1:38.5050.419
59Kimi RäikkönenLotus/Renault1:38.5130.427
68Nico RosbergMercedes1:38.6230.537
714Kamui KobayashiSauber/Ferrari1:38.7410.655
812Nico HülkenbergForce India/Mercedes1:38.7520.666
93Jenson ButtonMcLaren/Mercedes1:38.8010.715
1011Paul Di RestaForce India/Mercedes1:38.9920.906
115Fernando AlonsoFerrari1:38.7070.621
127M.SchumacherMercedes1:38.7700.684
136Felipe MassaFerrari1:38.7800.694
1419Bruno SennaWilliams/Renault1:39.2071.121
1515Sergio PérezSauber/Ferrari1:39.3581.272
1620H.KovalainenCaterham/Renault1:40.2952.209
1716Daniel RicciardoToro Rosso/Ferrari1:40.3582.272
1817Jean-Éric VergneToro Rosso/Ferrari1:40.2032.117
192Mark WebberRed Bull/Renault1:40.3952.309
2021Vitaly PetrovCaterham/Renault1:40.4572.371
2122Pedro de la RosaHRT/Cosworth1:42.1714.085
2223N.KarthikeyanHRT/Cosworth1:42.5274.441
2325Charles PicMarussia/Cosworth1:42.6754.589

REZULTATI UTRKE

15Fernando AlonsoFerrari571:44:16.649 
29Kimi RäikkönenLotus/Renault571:44:23.0706.421
37M.SchumacherMercedes571:44:29.28812.639
42Mark WebberRed Bull/Renault571:44:30.27713.628
512Nico HülkenbergForce India/Mercedes571:44:36.64219.993
68Nico RosbergMercedes571:44:37.82521.176
711Paul Di RestaForce India/Mercedes571:44:39.51522.866
83Jenson ButtonMcLaren/Mercedes571:44:41.30224.653
915Sergio PérezSauber/Ferrari571:44:44.42627.777
1019Bruno SennaWilliams/Renault571:44:52.61035.961
1116Daniel RicciardoToro Rosso/Ferrari571:44:53.69037.041
1218Pastor MaldonadoWilliams/Renault571:45:11.27954.630
  20 sekundi kazne zbog sudara s Hamiltonom
1321Vitaly PetrovCaterham/Renault571:45:32.5201:15.871
1420H.KovalainenCaterham/Renault571:45:51.3031:34.654
1525Charles PicMarussia/Cosworth571:45:53.2001:36.551
166Felipe MassaFerrari561:44:19.3821 lap
1722Pedro de la RosaHRT/Cosworth561:44:28.4351 lap
1823N.KarthikeyanHRT/Cosworth561:44:37.7021 lap
194Lewis HamiltonMcLaren/Mercedes551:40:50.272Sudar
 
(2)10Romain GrosjeanLotus/Renault401:14:32.807Alternator
(1)1Sebastian VettelRed Bull/Renault331:02:18.963Alternator
(13)14Kamui KobayashiSauber/Ferrari331:02:23.302Sudar
(18)17Jean-Éric VergneToro Rosso/Ferrari2647:17.176Sudar
 24Timo GlockMarussia/Cosworth0 Povukao se

Najbrži krug: Nico Rosberg 1:42.163 (krug 54)

POREDAK VOZAČA NAKON 8/20 UTRKA

1Fernando Alonso11110252618151025
2Mark Webber911212121225612
3Lewis Hamilton88151515441025
4Sebastian Vettel8518102581212
5Nico Rosberg75251061888
6Kimi Räikkönen7361018152418
7Romain Grosjean538151218
8Jenson Button49251824
9Sergio Pérez39418152
10Pastor Maldonado29425
11Paul Di Resta2716866
12Kamui Kobayashi2181102
13M.Schumacher171115
14Nico Hülkenberg1721410
15Bruno Senna168611
16Felipe Massa11281
17Jean-Éric Vergne44
18Daniel Ricciardo22
19H.Kovalainen0
20Vitaly Petrov0
21Timo Glock0
22Charles Pic0
23N.Karthikeyan0
24Pedro de la Rosa0

POREDAK KONSTRUKTORA

1Red Bull/Renault176301222378371812
2McLaren/Mercedes1374015334610254
3Lotus/Renault1266108332722218
4Ferrari12210252818231125
5Mercedes9212511618823
6Sauber/Ferrari601218110172
7Williams/Renault458102511
8Force India/Mercedes4418811016
9Toro Rosso/Ferrari624
10Caterham/Renault0
11Marussia/Cosworth0
12HRT/Cosworth0

Pogledajte kratki video sažetak ovdje kako je Fernando Alonso odvozio jednu od najboljih utrka svoje karijere!

2012 European GP Valencia Alonso and Ferrari celebrate in the pitlane Photo Ferrari
Fernando Alonso, Ferrari F2012, slavi pobjedom na VN Europe 2012. (Photo: Ferrari)
Load More Related Articles
Load More In Povijest
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

VN Francuske 2006. – Ferrari i Bridgestone porazili Renault i Michelin na njihovu terenu

Michael Schumacher ostvario je četvrtu pobjedu u sezoni i drugu uzastopnu na današnji dan …