Verstappen dominantno do pobjede u Meksiku, Hamilton ispred Verstappena

Max Verstappen postao je prvi vozač s tri pobjede na VN Meksika nakon preuzimanja vodstva u prvom zavoju i dominantnoga nastupa, a Lewis Hamilton uspio je zadržati bržega Sergija Pereza.

Verstappen je iskoristio zavjetrinu od Mercedesovih vozača i zauzeo vanjsku stranu uoči kočenja za prvi zavoj, a zahvaljujući izuzetno kasnom kočenju Nizozemac je preuzeo vodstvo i zadržao ga do kraja utrke.

Devetom pobjedom u sezoni Verstappen je povećao vodstvo u poretku vozača s 12 na 19 bodova, četiri utrke prije kraja dok je Red Bull smanjio Mercedesovu prednost na samo jedan bod, četiri utrke prije kraja.

Osim što je Verstappen preuzeo vodstvo, iza njega je Ricciardo udario Bottasa s unutarnje strane prvoga zavoja, izvrtio ga i slomio si prednje krilo zbog čega su oba vozača ušla u boks po nove hard gume.

Ocon je završio između Tsunode i Schumachera koji su se sudarili i odustali već u prvom krugu, ali je Francuz uspio izbjeći oštećenja i završiti utrku.

Na stazi je izašao sigurnosni automobil kako bi se očistila staza, a utrka se nastavila u petom krugu te je Verstappen zadržao vodstvo ispred Hamiltona, Pereza i Leclerca.

Verstappen je u prvih 15 krugova izgradio više od pet sekundi prednosti, a do ulaska u boks u 33. krugu, u kojem je medium zamijenio hardom, imao je više od deset sekundi prednosti.

Hamilton je držao Pereza na oko dvije sekunde prednosti, a kad je Perez uspio smanjiti prednost na 1.5 sekundi Hamilton je ušao u boks u 29. krugu.

Perez je ostao 11 krugova duže na stazi od Hamiltona, što mu je donijelo novije gume u završnici, a Meksikanac se na stazu vratio 9.5 sekundi iza Hamiltona dok je Britanac otprilike toliko kasnio za vodećim Verstappenom.

U drugoj dionici utrke na hardu Perez je sustigao Hamiltona u završnici utrke, ali iako je došao na manje od osam desetinki zaostatka nije uspio lansirati napad za drugo mjesto.

Deset krugova prije kraja Perez je uspio doći na manje od sekunde prednosti te je mogao koristiti DRS, ali je izgubio priključak za Hamiltonom nakon što su prestizali Norrisa za krug koji je Hamiltonu dao DRS.

Verstappen je dugo vremena držao najbrži krug, ali Bottas je dvaput ušao u boks po soft gume kako bi mu oteo najbrži krug koji je odvozio u posljednjem krugu i time otkinuo jedan bod Red Bullu zbog kojega je Mercedes zadržao vodstvo u poretku s jednim bodom prednosti.

Verstappen je ostvario treću pobjedu u Meksiku i prvi je vozač u povijesti koji je na toj stazi slavio tri puta, a Hamilton je drugu utrku zaredom završio drugi, baš kao i Perez na trećem mjestu koji je ostvario treće uzastopno postolje i peto u sezoni.

Gasly je imao sjajnu, ali mirnu utrku za AlphaTauri na četvrtom mjestu kojim je učvrstio deveto mjesto u poretku vozača, a Leclerc je bio peti za Ferrari i posljednji je vozač koji nije prestignut za krug.

Leclerc je pustio Sainza kako bi Španjolac pokušao uhvatiti Gaslyja, ali kad to nije uspjelo Sainz je vratio peto mjesto momčadskom kolegi.

Sainz je završio šesti iza Leclerca i pomogao Ferrariju da preuzme treće mjesto od McLarena koji četiri utrke prije kraja zaostaje 13.5 bodova.

Vettel je završio sedmi za Aston Martin što mu je treći najbolji rezultat sezone nakon drugoga mjesta u Azerbajdžanu i petoga u Monaku, a osmi je bio Raikkonen u Alfa Romeu čime je izjednačio rezultat sezone u Rusiji.

Alonso se vratio u krug osvajača bodova nakon dvije utrke u SAD-u i Turskoj i završio deveti za Alpine, a Norris je osvojio posljednji bod nakon starta s 18. mjesta.

Giovinazzi je završio korak do bodova na 11. mjestu ispred Ricciarda kojega je skupo koštao prvi zavoj prvoga kruga, a Ocon u Alpineu završio je 13.

Stroll se probio šest mjesta u odnosu na start te je završio 14. za Aston Martin ispred Bottasa u Mercedesu koji je imao sporu promjenu guma od 11 sekundi i dvaput ulazio u boks po soft gume da uzme najbrži krug Red Bullu iako zbog plasmana izvan prvih deset nije mogao osvojiti dodatni bod.

Russell je pobijedio momčadskoga kolegu Latifija i Mazepina u Haasu, a utrku nisu završili Schumacher i Tsunoda.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u Brazilu.

1:39’42.931

1’03.845

5

16

Charles Leclerc

Ferrari

71

1:40’00.123

1’21.037