Max Verstappen ostvario je šestu pobjedu ove sezone i treću uzastopnu u Kanadi nakon što je preuzeo vodstvo nakon prvoga sigurnosnog automobila, a Lando Norris i George Russell upotpunili su pobjedničko postolje.

Verstappen je prestigao tada vodećega Norrisa kojem nije odgovarao trenutak izlaska sigurnosnoga automobila jer je već prošao ulazak u boks i nakon toga više nije ispuštao vodeću poziciju koju je pretvorio u 60. pobjedu u karijeri.

Hulkenberg i Magnussen jedini su startali na punim kišnim gumama i iskoristili ih za sjajan uspon među prvih deset, ali nakon što su vozači izbacili dovoljno vode na idealnoj putanji gume sa zelenom oznakom, na kojima su startali svi ostali, postale su brže.

Russell je držao Verstappena dok Norris isprve nije mogao pratiti taj ritam, ali kasnije je to iskoristio jer je sačuvao gume kako bi sustigao vodeći dvojac i obojicu ih prestigao nakon 20 krugova kad je staza već bila prilično suha.

Zbog očekivane kiše svi su odgađali ulazak u boks, a sigurnosni automobil koji je izašao zbog Sargeantova sudara pružio im je priliku za promjenu guma.

Verstappen je nakon uzimanja novih intermediate guma vratio vodstvo ispred Norrisa i Russella, a tada je počela mirnija faza utrke u kojoj se staza postupno sušila. Hamilton je prvi od vodećih ušao u boks po gume za suhe uvjete u 44. krugu dok je Piastri učinio isto krug kasnije.

Russell vodi ispred Verstappena i Norrisa na startu VN Kanade 2024. (Photo: Red Bull)

Uskoro je u boks ušao i Verstappen dok je Norris ostao još duže na stazi i nakratko se vratio na prvo mjesto, ali nije mogao ubrzati na mokrom dijelu staze i Verstappen zadržava vodstvo.

Norris je nakratko izgubio drugo mjesto od Russella, ali Russell griješi i vraća mu drugo mjesto dok se nakon toga morao braniti od Piastrija i Hamiltona.

Sainz se izvrtio u šestom zavoju i nekontrolirano pogodio Albona koji je završio u zidu i izazvao sigurnosni automobil, a Mercedesovi vozači promijenili su gume i vratili se na četvrto i peto mjesto.

Verstappen je zadržao vodstvo do kraja i došao do treće uzastopne pobjede u Kanadi, a Norris je završio drugi i približio se Leclercu u poretku vozača na samo sedam bodova.

Russell je na kraju završio treći nakon uzbudljive borbe s momčadskim kolegom Hamiltonom koji ga je prvo prestigao, ali onda i izgubio poziciju od mlađega momčadskog kolege.

Russellovo postolje je prvo ovo sezone za nekoga od vozača koji ne vozi za Red Bull, Ferrari ili McLaren, a Ferrari je imao katastrofalan vikend s dvostrukim odustajanjem i dvostrukim ispadanjem u Q2 dan ranije.

Hamilton je bio četvrti nakon starta sa sedmoga mjesta, a Piastri je završio peti, poziciju iza svoga startnoga mjesta nakon što je cijelu utrku bio sporiji od Norrisa, bez obzira na uvjete.

Alonso i Stroll bili su šesti i sedmi i Aston Martinu donijeli najviše bodova ove sezone (14), a Ricciardo je ostvario najbolji rezultat sezone na osmom mjestu iako je odradio pet sekundi kazne za nepropisno odrađen start.

Alpine je prvi puta ove godine uspio s dva vozača osvojiti bodove – Gasly i Ocon završili su deveti i deseti i u cilju ih je dijelilo samo 0.292 sekundi.

Ferrari je imao katastrofalnu utrku u kojoj nisu izgledali da imaju brzinu za osvajanje bodova, a Leclerc je od početka imao i problem s pogonskom jedinicom.

Perez je imao podjednako loš vikend koji je okončao udarcem stražnjim krajem u barijere u šestom zavoju nakon čega je polako došao do boksa i odustao.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Španjolskoj.

Gledaj Formulu 1 ekskluzivno na Sport Klubu uz EON TV i Telemach.

REZULTATI VN KANADE

11Max VerstappenRed Bull/Honda RBPT701:45’47.927
24Lando NorrisMcLaren/Mercedes701:45’51.8063.879
363George RussellMercedes701:45’52.2444.317
444Lewis HamiltonMercedes701:45’52.8424.915
581Oscar PiastriMcLaren/Mercedes701:45’58.12610.199
614Fernando AlonsoAston Martin/Mercedes701:46’05.43717.51
718Lance StrollAston Martin/Mercedes701:46’11.55223.625
83Daniel RicciardoRB/Honda RBPT701:46’16.59928.672
910Pierre GaslyAlpine/Renault701:46’17.94830.021
1031Esteban OconAlpine/Renault701:46’18.24030.313
1127Nico HülkenbergHaas/Ferrari701:46’18.75130.824
1220Kevin MagnussenHaas/Ferrari701:46’19.18031.253
1377Valtteri BottasSauber/Ferrari701:46’28.41440.487
1422Yuki TsunodaRB/Honda RBPT701:46’40.62152.694
1524Zhou GuanyuSauber/Ferrari691 krug
23Alexander AlbonWilliams/Mercedes52Odustao
55Carlos SainzFerrari52Odustao
11Sergio PérezRed Bull/Honda RBPT51Odustao
16Charles LeclercFerrari40Odustao
2Logan SargeantWilliams/Mercedes23Odustao

Najbrži krug: Lewis Hamilton – 1:14.856 (krug 70)

POREDAK VOZAČA NAKON 9/24 UTRKE

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Max Verstappen194262526332625825
2Charles Leclerc1381216191217221525
3Lando Norris1318415102125181218
4Carlos Sainz10815251514141015
5Sergio Pérez1071818101821184
6Oscar Piastri8141212463121810
7George Russell6910869471015
8Lewis Hamilton55622988713
9Fernando Alonso4121048728
10Yuki Tsunoda1961714
11Lance Stroll171826
12Daniel Ricciardo954
13Oliver Bearman66
14Nico Hülkenberg61212
15Pierre Gasly312
16Alexander Albon22
17Esteban Ocon211
18Kevin Magnussen11
19Zhou Guanyu0
20Valtteri Bottas0
21Logan Sargeant0

POREDAK KONSTRUKTORA

123456789101112131415161718192021222324
BAHSAUAUSJAPKINMIAEMIMONKANŠPAAUTVBRMAĐBELNIZITAAZESINSADMEKBRALASKATABU
1Red Bull/Honda RBPT30144431044544429825
2Ferrari2522722442731362540
3McLaren/Mercedes212121627142728303028
4Mercedes124161081812151728
5Aston Martin/Mercedes5831012872214
6RB/Honda RBPT286112144
7Haas/Ferrari71312
8Alpine/Renault5113
9Williams/Mercedes22
10Sauber/Ferrari0
Load More Related Articles
Load More In Aktualno
Subscribe
Obavijesti me o
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Check Also

FIA smanjila dob za superlicencu u slučaju ‘izvanrednih sposobnosti’

FIA je promijenila dio Međunarodnoga sportskog kodeksa koji se odnosi na minimalnu dob za …