Max Verstappen osvojio je uvjerljiv pole position na prvoj utrci sezone u Bahrainu s četiri desetinke prednosti ispred svjetskoga prvaka Lewisa Hamiltona, a Valtteri Bottas završio je treći u drugom Mercedesu.

Verstappen je bio najbrži (1:29.526) nakon prvih krugova u Q3, 0.023 sekundi ispred Hamiltona, a treći je bio Gasly s pola sekunde zaostatka dok je Bottas bio tek četvrti u drugom Mercedesu s dvije desetinke zaostatka za Gaslyjem.

Ali u drugim krugovima Hamilton prvo skida Verstappenovo vrijeme prije nego je Nizozemac uzvratio s gotovo četiri desetinke boljim krugom za prvi pole position ove sezone.

Hamilton je završio drugi s 0.388 s zaostatka, a Bottas se dobrim drugim krugom približio Hamiltonu i završio treći.

Leclerc je imao vrlo dobre kvalifikacije za Ferrari koje je završio na četvrtom mjestu ispred Gaslyja u AlphaTauriju i dva McLarenova vozača na šestom i sedmom mjestu, a Sainz, Alonso i Stroll završili su na posljednja tri mjesta među najbržih deset.

Temperatura zraka na početku kvalifikacija bila je 30 Celzijevih stupnjeva, a temperatura asfalta bila je 35 stupnjeva, 12 stupnjeva manje nego na vrućem trećem slobodnom treningu.

Williamsovi vozači Russell i Latifi prvi su izašli na stazu u prvom dijelu kvalifikacija, a ubrzo su ih slijedili i vozači Haasa Schumacher i Mazepin.

Schumacher je postavio prvi mjereni krug kvalifikacija (1:33.861), a nakon toga su se vozači jako brzo izmjenjivali na vrhu te je nakon prvih brzih krugova najbrži bio Verstappen u Red Bullu ispred Tsunode u AlphaTauriju i Hamiltona u Mercedesu koji su bili desetinku sporiji.

2021 Bahrain GP Verstappen Red Bull RB16B celebrates pole position after qualifying Photo Red Bull Edited by MAXF1net
Max Verstappen slavi pole positoin na VN Bahraina 2021. (Photo: Red Bull)

Nakon drugih krugova u Q1 dobili smo i prva iznenađenja ove sezone – u Q2 nisu prošli Ocon u Alpineu (16.), Latifi u Williamsu (17.) i Vettel u Aston Martinu koji je bio tek 18. u svojim prvim kvalifikacijama za novu momčad.

Vozači Haasa zauzeli su posljednje dvije pozicije, a Schumacher je bio osam desetinki brži od Mazepina u svojim prvim kvalifikacijama u Formuli 1.

Sainz je prošao u drugi dio kvalifikacija, ali je stao na stazi jer mu se ugasio motor, no ipak je uspio nastaviti svoj nastup u drugom dijelu kvalifikacija.

Vozači Mercedesa, Red Bulla, McLarena i AlphaTaurija na početku Q2 izašli su na medium (C3) gumama kako bi se na njima pokušali plasirati u Q3 i na njima startati utrku.

Hamilton je bio najbrži nakon prvih krugova u Q2 s dvije desetinke prednosti ispred Verstappena i Bottasa, a četvrti je bio Norris u McLarenu ispred Sainza, Alonsa i Leclerca dok su vozači AlphaTaurija zauzeli osmo i deveto mjesto na medium gumama.

Ali na kraju su samo Mercedesovi vozači Hamilton i Bottas, Verstappen u Red Bullu i Gasly u AlphaTauriju uspjeli proći u Q3 na medium gumama dok je Perez ispao i završio 11. najbrži.

U Q2 su svoj nastup završili i Giovinazzi u Alfa Romeu, Tsunoda u AlphaTauriju kojega su medium gume stajale potencijalnoga prolaza u Q3, Raikkonen u drugoj Alfi i Russell u Williamsu.

Sainz i Leclerc zauzeli su prva dva mjesta u Q2 za Ferrari (Španjolac je bio 0.001 s brži) ispred Hamiltona, Norrisa, Bottasa i Ricciarda, a Verstappen je prošao kao sedmi najbrži ispred Gaslyja, Alonsa i Strolla.

Prva utrka sezone na rasporedu je u nedjelju u 17:00, a možete u pratiti na Sportklubu 1.

Hamilton na pole positionu u Imoli ispred dva Red Bulla

Lewis Hamilton osvojio je prvi pole position ove sezone nakon napetih kvalifikacija za VN …