Max Verstappen ostvario je prvu pobjedu ove sezone i prvu Red Bullovu na Silverstoneu nakon osam godina, a Lewis Hamilton završio je drugi nakon kasnoga pretjecanja Valtterija Bottasa i izjednačio rekord Michaela Schumachera osvojivši 155. postolje u F1 karijeri.

Verstappen je pobijedio Mercedese dužom prvom dionicom na hard gumama na kojima je bio brži od Hamiltona i Bottasa na novijim gumama iste komponente, a na kraju je na istoj strategiji od dva ulaska u boks došao do uvjerljive pobjede.

Mercedes se mučio u vrućim uvjetima i na mekšim komponentama Pirellijevih guma te nisu imali ništa od ogromne kvalifikacijske prednosti od jedne sekunde ispred Red Bulla, a Verstappen je sjajno iskoristio Red Bullovu odluku da startaju na hard gumama i ignorirao upute trkaćeg inženjera da uspori kad je sustigao Mercedese u prvoj dionici.

Hamilton je deset krugova prije kraja vodio na vrlo potrošenim hard gumama, ali momčad ga je ipak pozvala drugi puta u boks zbog čega je pao na četvrto mjesto iza Verstappena, Bottasa i Leclerca.

Ali svjetski prvak uspio je prestići Leclerca i Bottasa i završiti drugi iza pobjednika Verstappena dok je Bottas upotpunio pobjedničko postolje na VN 70. obljetnice nakon frustrirajuće utrke, što mu je 49. postolje u F1 karijeri.

Nakon što je Mercedes inicijalno uspio pobjeći Verstappenu, Nizozemac ih je sustigao pretkraj njihove prve dionice na medium gumama i dvaput bio blizu napada na drugoplasiranoga Hamiltona, ali Mercedes je reagirao i pozvao Bottasa pa Hamiltona dok je Verstappen ostao na stazi na hardu.

Ali Mercedes je vrlo rano u drugoj dionici imao probleme s mjehurićima na površini svojih guma uslijed pregrijavanja koji su im smanjivali performanse pa je Verstappen uskoro bio brži iako je na svojim hard gumama odradio Q2 i cijelu prvu dionicu utrke.

2020 70th Anniversary GP finish line Verstappen Hamilton Bottas Photo Red Bull

Verstappen je u prvi puta u boks ušao u 26. krugu i hard zamijenio mediumom, a na stazu se vratio iza Bottasa nakon nešto sporije promjene guma za Red Bull.

Ali Verstappen je na svježim gumama u istom krugu prestigao Bottasa s unutarnje strane Brooklands zavoja nakon prve DRS zone i vratio vodeću poziciju u utrci.

Bottas je drugi puta ušao u boks u 32. krugu, a Red Bull je odlučio ispratiti Mercedesov potez s Verstappenom koji je ušao u boks u istom krugu iako su odvozili samo šest krugova na medium gumama.

Oba vozača uzela su hard gume, a Hamilton je na stazi ostao još devet krugova i potaknuo nagađanja da će možda ići na samo jednu promjenu guma.

Hamilton je teže od očekivanoga prestigao Leclerca, a na kraju 49. kruga prestigao je i Bottasa na kraju prve DRS zone i došao do drugoga mjesta ispred momčadskog kolege.

Leclerc je završio četvrti za Ferrari, manje od pola minute za pobjednikom, uz strategiju jednoga ulaska u boks, a Albon je bio peti za Red Bull nakon nekoliko sjajnih pretjecanja s vanjske strane Copsea.

Stroll i Hulkenberg završili su šesti i sedmi za Racing Point iako su do pretkraj utrke držali peto i šesto mjesto, a Hulkenberga su pozvali na kasnu promjenu guma zbog koje je izgubio mjesto od momčadskog kolege Strolla.

Ocon je imao dobru utrku nakon starta na hard gumama s 14. mjesta uz samo jedno zaustavljanje u boksu, a Francuz je završio osmi ispred Norrisa u McLarenu i Kvyata u AlphaTauriju koji je pobijedio momčadskog kolegu Gaslyja iako je startao devet mjesta iza njega.

2020 70th Anniversary GP podium Verstappen Hamilton Bottas Photo Red Bull

Vettel je završio tek 12. za Ferrari nakon što se izvrtio u prvom krugu kad je dao previše gasa preko rubnika u drugom zavoju, a Sainz je imao razočaravajuću utrku za McLaren koju je završio na 13. mjestu.

Ricciardo je izgubio poziciju od Strolla u prvom krugu i kasnije se izvrtio u borbi sa Sainzom pa je završio tek 14. nakon starta s petoga mjesta, a 15. je bio Raikkonen koji je startao posljednji.

Grosjean je razdvojio Raikkonena i Giovinazzija na 16. mjestu, a Russell i Latifi bili su 18. i 19., posljednji od vozača koji su završili utrku. Magnussen jedini nije završio VN 70. obljetnice.

Verstappenu je ovo deveta pobjeda u Formuli 1 i prva nakon prošlogodišnje VN Brazila, a ujedno i 35. pobjedničko postolje.

Iduća utrka vozi se za tjedan dana u Španjolskoj.

20 Kevin Magnussen Haas/Ferrari 43 Odustao

Najbrži krug: Lewis Hamilton – 1:28.451 (krug 43)