Sebastian Vettel odvozio je fantastičan posljednji kvalifikacijski krug za VN Kanade i srušio dotad najbolje vrijeme koje je držao Lewis Hamilton i Ferrariju donio drugi pole position sezone, a Charles Leclerc bio je treći u drugom Ferrariju.

Vettelu je to drugi uzastopni pole position u Kanadi i prvi nakon 16 utrka (od kobne VN Njemačke 2018.), a Hamiltona je spriječio da osvoji rekordni sedmi pole position na ovoj stazi i odvoji se od Michaela Schumachera s kojim dijeli rekord sa šest pole positiona.

Četverostruki svjetski prvak bio je drugi najbrži nakon prvih krugova u Q3, desetinku iza Hamiltona, ali Hamilton se u drugom krugu još jednom poboljšao za pet stotinki unatoč lošem trećem sektoru dok je Vettel briljirao i osvojio pole position s dvije desetinke prednosti.

Leclerc je još jednom imao loš nastup u posljednjem dijelu kvalifikacija i bio gotovo sedam desetinki iza momčadskog kolege Vettela, a četvrti je bio Ricciardo u Renaultu, samo 0.151 s iza Leclerca. Leclerc je pod istragom sudaca jer se u zavojima 8/9 vratio na stazu s krive strane oznake pa bi mogao startati nekoliko mjesta iza onoga što je ostvario u kvalifikacijama.

Gasly je bio jedini Red Bullov vozač u Q3 jer je Red Bull s Verstappenom probao proći u Q3 na medium gumama, kao vozači Ferrarija i Mercedesa, a kad je Verstappen u posljednjim minutama izašao na stazu na soft gumama Magnussen je udario u zid prvaka i izazvao raniji prekid Q2, onemogućivši Verstappena i Grosjeana da poprave svoja vremena.

Sebastian-Vettel-Ferrari-Canadian-GP-F1-2019-final-chicane-Photo-Ferrari

Gasly je bio peti najbrži, 0.008 s iza Ricciarda, a Bottas je bio još dvije stotinke sporiji u drugom Mercedesu nakon vrlo lošeg nastupa u Q3. Bottas se izvrtio u prvom brzom krugu u Q3 na izlazu iz drugoga zavoja, ali je uspio vratiti kontrolu bez udarca u zid i vratiti se u boks po novi set guma.

Bottas je zato imao samo jedan pokušaj brzoga kruga u posljednjem dijelu kvalifikacija te je zbog nekoliko grešaka na kočenju završio tek šesti najbrži.

Hulkenberg je bio sedmi u drugom Renaultu, dvije desetinke i tri mjesta iza Ricciarda, ispred dva vozača McLarena Norrisa i Sainza. Sainz je bio dvije sekunde sporiji od Norrisa jer je prvi krug vozio na starim gumama, a drugi krug je odbacio zbog pogreške.

I Sainz je pod istragom sudaca jer je ometao Toro Rossovog vozača Albona u Q1 iako je Albon prošao u Q2, a Renault može biti zadovoljan jer su sva četiri bolida s njihovim motorima prošla u Q3 i to na stazi gdje snaga motora jako dolazi do izražaja.

Magnussen je završio deseti najbrži iako zbog sudara pretkraj Q2 nije vozio treći dio kvalifikacija. Danac je izgubio stražnji kraj na izlazu iz posljednje šikane, udario u zid prvaka stražnjim desnim kotačem i odbio se u zid na suprotnoj strani, što je uzrokovalo kraj Q2 i prekid od oko 20 minuta.

Kevin Magnussen Haas Canadian GP F1 2019 crash wall of champions Photo XPB

Kvyat je imao samo jedan set novih soft guma u Q2 koji je iskoristio kako bi postavio 12. najbrže vrijeme ispred Giovinazzija koji je, za razliku od Raikkonena, prošao u Q2. To je drugi puta ove sezone da je Giovinazzi pobijedio Raikkonena u kvalifikacijama, ali Talijan još nije osvojio prve bodove u Formuli 1 (najbolji rezultat mu je 11. mjesto iz Bahraina ove sezone).

Perez i Stroll nisu se plasirali u Q2 za Racing Point na stazi na kojoj su očekivali puno bolji rezultat, a između njih se smjestio Raikkonen u Alfa Romeu.

Williamsovi vozači bili su najsporiji, a Russell je bio gotovo osam desetinki brži od Kubice na stazi na kojoj je na današnji dan 2008. ostvario svoju prvu i jedinu F1 pobjedu.

Utrka je na rasporedu u nedjelju u 20:10.